Mágikus hangszer
Régészeti emlékek, barlangokból előkerült többtízezer éves, faragott állatcsonttöredékek tanúskodnak arról, milyen ősi hangszere az emberiségnek a furulya. Sokatmondó az is, hogy a népmesékben, legendákban gyakran felbukkanó motívum. Furulyás Palkó históriájában a szegénylegény csodahangszere úgy megnevetteti a királylányt, hogy ezzel a fiú el is nyeri a kezét. A Jávorfából furulyácska mesében a gonosz nővéreket egy furulya árulja el, amit az elveszejtett kishúguk sírja fölötti fából faragott egy pásztor. A hamelni patkányfogó középkori legendájában egy vándor a patkányokat megigézve kifurulyázta őket a városból. A farkasűző furulya hargitai történetében az ordasoktól és betegségtől is megmenekíti hangszere a pásztort. A sort hosszan folytathatnánk.
Bán György úgy tartja, 48 éve folyamatosan tanulja a szakmát, és ennek máig nincs vége. Bár nem volt mestere, autodidakta módon megismerkedett más népek hangszereivel, és történelmi hangszereket is rekonstruál. Munkái neves népzenészek és dzsesszmuzsikusok kezében is életre kelnek. Kérdésemre, hány furulya kerülhetett ki eddig a műhelyéből, a fejét csóválja.
Bendegúz tízéves, és nagyon muzikális. Négyévesen úgy megfújta a kanászkürtöt, majd’ leszakadt a csillár. Nyolcévesen meg nádat vágott a kertben, és olyan klarinétot fabrikált belőle egyedül, amilyet én se próbáltam. A rezgőnyelvet is pontosan elkészítette, csiszolta, elreszelgette kézzel. Nem hagyta magát lebeszélni, megcsinálta a hangszert, és jó lett.” Az élet ajándéka, ha az ember a gyerekeiben láthatja a folytatást, ha a tehetséget, tudást van kinek átadni – jegyzem meg. Hiszen a nagyfia a műhelyben és a vásárokon munkatársa, és a kicsi „alma” se esett messze a fájától. „Ráadásul 13 éves Boróka lányom is szépen fuvolázik, zeneiskolába jár. És mindehhez még futni is szeretnek a szabadban! Hétvégén a Csákvári-réten vadat is láttunk: nyolc őzet, két nyulat, sok túzokot, vadkacsát. Legközelebbi túránk úti célja a Zámolyi tó lesz.”
Ez is érdekelheti: