Kapitális dámbika esett Győr-Moson-Sopronban
Új magyar dámrekord született 22 év után azzal, hogy a Bakony-Vad Vadásztársaság vadászterületén, Veszprémvarsány határában 2024. október 18-án egy cseh bérvadász kiemelkedő trófeájú, érett, aranyérmes dámszarvas bikát hozott terítékre.
Lefokozták a farkasokat
Az Európai Unió kezdeményezésére döntött a Berni Egyezmény Állandó Bizottsága: továbbra is védett állat lesz a farkas, azonban vadászhatóvá válik. A visszaminősítés nem lép automatikus hatályba.
Elrajtolt a Tatai Vadlúd Sokadalom
Az MME Komárom-Esztergom Megyei Csoportjának civil kezdeményezésre jött létre 2001-ben a Tatai Vadlúd Sokadalom, amely elsősorban a természet- és főként a madárkedvelők mára emblematikussá vált fesztiválja.
Ősszel is beköltözött az erdő a hajdú-bihari iskolákba
Az Iskolában az Erdő program tavaszi sikere után ősszel is meghirdették. Hajdú-Biharban az első ütemhez hasonlóan nagy volt az érdeklődés: a vármegyék és városok közt is dobogós helyen szerepel a regisztrációk számát tekintve.
Zemplén Kupa: Szutorcsik Dávid és hannoveri vérebe győzött
A Magyar Véreb Egylet és az ÉSZAKERDŐ Zrt. november harmadik hétvégéjén rendezte meg a Zemplén Kupa nevű verseny jellegű véreb fővizsgát a Zemplén-hegységben, illetve szűkebb környezetében.
Fel lehet készíteni a bükkösöket a klímaváltozásra?
Mivel a legtöbb előrejelzés szerint a klímaváltozás a bükk élőhelyeit jelentősen érinti, a hazai bükkösök fenntartása erős összefogást igényel.
Szomszédaiktól lesik el a trükköket a széncinkék
A kutatók kísérletsorozattal igazolták azt, ami már korábban is felvetődött: a széncinkék társaik megfigyelésével képesek új viselkedésformákat tanulni. Ez a szociális tanulás bizonyítéka a kis énekeseknél.
Újabb országban tiltják be a delfintartást
Legkésőbb 2037-ig be kell zárnia Belgium utolsó delfináriumának a flandriai kormány döntése értelmében. Az állatvédő szervezetek üdvözölték a döntést, azonban a létesítmény igazgatója jogorvoslatot kér.
Hiába volt aszály, lesz elég karácsonyfa
Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, hiányra mégsem kell számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban és a kiváló minőség is garantált a NAK és a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetének közös körképe szerint.
Szabadtéri mesekönyv természetfotókból
Tanösvény címmel Magyarország gazdag állatvilágát bemutató szabadtéri fotókiállítás nyílt vasárnap a Városligeti Promenádon.
Örülhetnek a horgászok: nem emelkedik a horgászjegy ára
Jövőre nem változnak a balatoni horgászjegyek árai - jelentette be Szári Zsolt, a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHN) vezérigazgatója a X. Balatoni Horgászkonferencián pénteken Révfülöpön.
Tovább halogatják az erdőirtásról szóló jogszabályt
Az Európai Parlament egy évvel elhalasztaná az erdőirtásról szóló jogszabály egyes rendelkezéseinek hatályba lépését, hogy a vállalatok felkészülhessenek a kötelezettségek teljesítésére.
Kockázatot jelentenek a lazacok az élővilágra?
A csendes-óceáni lazacok egyfajta „szennyezőanyag szállítóként” működnek egy kutatás szerint. De milyen hatással van ez a környezetükre? Egy új tanulmány választ ad erre a kérdésre.
Máramarosszigeti erdészettörténeti fényképalbumok
Aki látta, sosem felejti el Elek Judit 1989-ben bemutatott Tutajosok című filmjének bevezető képkockáit. Emlékezetes minden egyes pillanata, amely a Felső-Tisza vidékén élő zsidó közösség életének hétköznapi mozzanatait rögzítette.
Rendhagyó barcogás Gúthon
A dámszarvasok barcogása, vagyis párzási időszaka a Gúthi-erdőben időben kezdődött, azonban változó intenzitás mellett a szokásosnál tovább tartott.
Ünnepi Csodák Földje: Megnyílik a Lillafüredi Mesebirodalom
Idén újra különleges varázslat lengi be Lillafüredet, hiszen a festői helyszín immár 19. alkalommal ad otthont a Mesebirodalomnak.
Az együttműködési megállapodást tettek követik
Az Egri Tankerületi Központ és az EGERERDŐ Zrt. együttműködési megállapodást kötött, mely fő célja a gyerekek környezettudatos szemléletformálása.
Bemutatták a könyvet, ami után másként jársz Miskolcon
Rendhagyó helyszínen, az Avasi kilátóban mutatták be Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye székhelyének turisztikai bibliáját, Bózsó Gyula .Miskolc (pont Miskolc) című kötetét.
Tökéletes program hétvégére: legyen szemtanúja az ősz legszebb látványosságának!
Kiállítás, ismeretterjesztő előadás, darunézőtúrák, madárgyűrűzés, kisvonatozás a halvasúton, valamint számos gyermekprogram várja azokat, akik szombaton ellátogatnak a 13. Fehértavi Darvadozásra Sándorfalvára.
Ez a 3 jelölt küzd az Év Fája 2025 címért – már szavazhatunk is
Elindult az Év Fája 2025 szavazás, amelynek három jelöltje van: a kecskefűz, a korai juhar és a rezgő nyár.
Bio rágcsálóirtás: így lehet bagoly a kertjében
Hazánkban a tíz fészkelő bagolyfajból öt lakott területeken is él. Hogy segítsük a lakott területen való megtelepedésüket, szaporodásukat, a lakosság és az önkormányzatok műfészkeket, költőládák helyezhetnek ki a kertekben, parkokban.
Közösen kell cselekednünk a biológiai sokféleség megőrzéséért
Az elmúlt tizenöt évben Magyarország példátlan mértékű természetvédelmi beruházásokat hajtott végre a biológiai sokféleség védelmének érdekében – jelentette ki Nagy István agrárminiszter a 16. Biodiverzitás Csúcstalálkozón Caliban.
Hol érdemes kikapcsolódni az őszi szünetben? Irány a természet!
Az őszi szünetben Magyarország nemzeti parkjai színes és változatos programokkal várják a természetkedvelőket az ország különböző pontjain.
Rengeteg a gyilkos galóca az erdőkben
A számára kedvező időjárásnak köszönhetően jelenleg nagyon sokfelé jelent meg hazánkban a gyilkos galóca, mely a mérgező gombák közül is a legveszélyesebb.
100 kilométert repült két szökött papagáj
A londoni állatkert két kéktorkú arája egy rutin röptetés során oldott kereket. Egy hét után kerültek elő, szerencsére épségben.
Zemplén Kupa – véreb fővizsga
A Magyar Véreb Egylet és az ÉSZAKERDŐ Zrt. 2024. november 16-án és 17-én versenyjellegű véreb fővizsgát rendez a Zemplén-hegységben, illetve szűkebb környezetében. A rendezvény központi helyszíne az erdészeti társaság Háromhutai vendégháza lesz.
Rejtély Békésben: eltűnnek az őzek
Az elmúlt három évben Békés vármegyében az őzállomány harmada eltűnt, és a vadászok egyelőre nem tudják a pontos okát – mondta a helyi vadászkamara elnöke az MTI-nek. Több vizsgálatot folytattak, de egyelőre rejtély, mi okozza a populáció eltűnését.
Változik a szilvásváradi kisvasút menetrendje
Az év elején meghirdetett menetrendhez képest kibővített menetrenddel, több járattal várják a vonatozni vágyókat Szilvásváradra.
Sorra kerülnek elő a vaddisznótetemek: tarol az ASP
Nem csökken az afrikaisertéspestis-fertőzöttség Németország nyugati részén. Hessen tartomány déli részén jelentősen megnőtt az ASP-vírus miatt elhullott vaddisznók száma. Ez arra késztette a hatóságokat, hogy kiterjesszék a jelenlegi magzónákat.
Egyre melegebbek a hazai vizek - a tavaknál nagy a gond
A nyolcvanas évek második felétől kezdve hatszor gyorsabb ütemben melegednek Magyarország természetes vizei, mint azelőtt.
Alig maradt a legritkább tigris-alfajból a vadonban
A kameracsapdák tanúsága szerint mindössze 11 szumátrai tigris maradt a szumátrai Ulu Masen Ökoszisztémának nevezett területen. A két év alatt nem láttak egyetlen kölyköt sem, és nőstényből is mindössze egy volt.
Van egy virág, amit egerek poroznak be
Ausztrália őshonos növényei, a próteafélék kifejezetten madarakhoz és nektárevő erszényesekhez alkalmazkodtak. Hogy ezek a nagyobb méretű beporzók biztosan elvégezzék a feladatukat, a növények nagy mennyiségű nektárt termelnek jutalomképpen.
Színes őszi levélvadászat
Japán ihletésű lombszíneződés-ünnepek az őszi szünetre: a vácrátóti Nemzeti Botanikus Kertben október 26-án és november 2-án lehet részt venni az őszi levélvadászaton, a Szegedi Füvészkertben pedig november 2-án tartanak egész napos programot.
Egy új kulcsosház várja a túrázókat a Mátrában
A Bejárható Magyarország Program 2013-as indulása óta jelentős állami források és a kormányzat stratégiai munkája erősítette a természetközeli turizmust.
Nevet keresnek a Miskolci Állatkert cuki szőrgombócának
Idén szeptember elején született az a karakál kölyök, melynek most nevet keres az állatkert. A kis hím számára három névből lehet választani.
Biodiverzitás: itt az ideje a cselekvésnek
Az ENSZ 196 tagországának részvételével, a kolumbiai Caliban vette kezdetét a 16. Biológiai Sokféleség Csúcstalálkozó, amelynek során Magyarország, mint az EU Tanácsának soros elnöke koordinálja és képviseli az uniós tagállamokat.
Népszerűek a gúthi pusztabuszok
Az őszi erdő egyik különleges jelensége a dámvad barcogása, vagyis párzási időszaka. A tavalyi nagy sikerű program után ismét lovas pusztabuszozásokat szervez a Gúthi Erdészet, hogy ezt bemutassa az érdeklődőknek.
Az erdészek már a jövő évet tervezik
Már zajlik a Sóstói-erdőben a jövő évi erdőgazdálkodási munkák tervezése. Az elmúlt héten kezdődtek meg az őszi fakitermelések, de a Nyíregyházi Erdészet szakemberei már a 2025. évi feladatokat tervezik.
Semmivel ne etessük a vízimadarakat!
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület ismét felhívta a figyelmet arra, hogy a jó szándék ellenére, senki ne etesse a vízimadarakat, mert az nemcsak felesleges, de ezzel a cselekedettel tömegesen veszélybe is kerülhetnek az állatok.
Jubileumi trófeamustra
Hideg, de napsütéses idő fogadta az érdeklődőket Szelcepusztán, az ÉSZAKERDŐ Zrt. jubileumi, 15. alkalommal megrendezett trófeamustráján, ahol a szarvasbőgési szezonban terítékre került gímbikák trófeáit állították ki.
Magyarországon rendezték meg 2024 legnagyobb európai civil erdészeti találkozóját
Az Országos Erdészeti Egyesület kezdeményezésére 2024. október 13-17. között hazánkban került megrendezésre a European Forestry Network Meeting, melyen 14 európai erdészeti civil szervezet vett részt.
Az EGERERDŐ Zrt. és Heves Vármegye gímbika trófeaszemléje
Az EGERERDŐ Zrt. vadászterületén és a megyében működő vadásztársaságok által elejtett gímszarvas bikák trófeáit október 11-én mutatták be az érdeklődőknek, a Mátrában található Nagy-Halmaj-réten.
Magyarország zöld vagyona tovább gyarapodik
Ősszel folytatódott a településfásítási program. Az őszi ültetési időszakban 317 településre újabb 6000 fát ültetnek el az önkormányzatok. A programnak köszönhetően 56 ezerre növekedett az egészségesebb életteret biztosító fák száma.
Egy nap a Nagyerdővel
Színes programok várták a gyerekeket a NYÍRERDŐ Zrt. Debreceni Erdészeténél a Nagyerdő Napja alkalmából.
Fakitermelés a Sóstói-erdőben
"A Nyíregyházi Erdészet a fészkelési és fiókanevelési idő elmúltával, október elején fakitermelést kezdett a Sóstói-erdőben, amelynek során 1,7 hektáron a meglévő idős állomány véghasználatát végezzük el."
Nimród Vadászérmet kapott Mihók István
Nimród Vadászérem kitüntetést vehetett át Mihók István, az ÉSZAKERDŐ Zrt. erdészeti vezérigazgató-helyettese az I. Abaúj térségi Vadásznapon, Encsen.
Erdei iskolában jártak a gyerekek
Az Agrárminisztérium és az Országos Erdészeti Egyesület közreműködésével megvalósuló Erdei Iránytű Program részeként hátrányos helyzetű települések 2-6. osztályos tanulói töltöttek el egy-egy napot az Erdőspusztai Bemutatóház és Arborétum területén.
Én a Nagyerdővel vagyok!
Már ötödik alkalommal kerül sor Magyarország legszebb erdejét, a debreceni Nagyerdőt ünneplő programsorozatra október 7 és 13 között.
Októberi szerelem
A szeptemberi gímbikák szerelmi dala, a bőgés után megkezdődik októberben a dámok párzási időszaka, a barcogás. Ilyenkor öblös hangot hallatva zeng az erdő, a szerelemtől fűtött dámbikák elfoglalják barcogóteknőiket és várják a folyató teheneket.
Ha október, akkor póknász
A napokban pókrajongók százai özönlenek az USA Colorado államában található La Junta kis mezőgazdasági városba, hogy figyeljék a pókok megjelenését.
A hazai erdők kerülnek a héten a figyelem középpontjába
Az erdő minden magyar ember személyes értéke – jelentette ki Zambó Péter erdőkért és földügyekért felelős államtitkár a 28. Erdők Hete rendezvénysorozat alkalmából, amely hagyományosan az év negyvenedik hetén várja az érdeklődőket.
Az európai erdők védelmében
A Forest Europe szervezet Bonnban megrendezett magas szintű fórumán 33 ország fogadott el közös nyilatkozatot az erdők védelme és a fenntartható erdőgazdálkodás előmozdítása érdekében a páneurópai régióban.
Színes programok a Sóstói-erdőben
Az időnként csapadékos idő ellenére is sokan vettek részt szombaton, a NYÍRERDŐ Napon a nyíregyházi Sóstói-erdőben. Az alapítása 30. évfordulóját idén ünneplő NYÍRERDŐ Zrt. 16. alkalommal rendezte meg a programot.
Farkasgyepű-Bakonybél között fut az Év Erdei Kerékpárútja!
Rekord részvétel mellett ért véget az Országos Erdészeti Egyesület (OEE) pályázata, amelyben Magyarország legkedveltebb erdei kerékpárútját lehetett megválasztani, immár negyedik alkalommal.
Indul az Erdők Hete
1997 óta rendezik meg évről évre az Erdők Hete programsorozat, melynek célja, hogy a Magyarország területének egyötödét borító erdőállomány páratlan gazdagságát, közjóléti és a nemzeti vagyonban betöltött szerepét megismertesse a nagyközönséggel.
Vadászati szakemberek Gúthon
Az Európai Unió vadászati főigazgatói négy napot töltenek Magyarországon. Az évente megrendezésre kerülő informális ülés helyszíne ezúttal Vásárosnamény.
Szarvasbőgést hallgattak a Hegyközben
Ismét szarvasbőgés-hallgató vonatozást szervezett az ÉSZAKERDŐ Zrt. a Pálházi Állami Erdei Vasút vonalán.
Erdei Iránytű Program – irányt mutat a zöld szemléletformálásban
Különböző természetismereti terepgyakorlatok, mikroszkópozás, közvetlen megfigyelések a természetben.
Keressük az Év Erdei Kerékpárútját! – Szavaztál már?
A pályázat célja, hogy népszerűsítse az aktív életmódot, emellett pedig biztonságunk és a természet megőrzése érdekében felhívja a figyelmet az erdőben történő kerékpáros kikapcsolódás írott és íratlan szabályaira.
A sérült koalák csupán negyede menthető
Ausztrália ikonikus erszényesét számtalan veszély fenyegeti: kutyatámadások, elütés, betegségek. A fellelt sérült vagy beteg koalákon azonban sokszor az állatkórházakban sem tudnak segíteni.
Közösségi költségvetéssel zöldülhet tovább Budapest
A Fővárosi Önkormányzat közösségi költségvetése keretében idén is több zöldítési terv készült a Főkertnél.
Így alakul a tűgyújtási tilalom az esősebb időben
Korábban az egész országot érintő kánikula miatt a hatóságok Magyarország teljes területén tűzgyújtási tilalmat rendeltek el. Azonban 2024. szeptember 11-től Győr-Moson-Sopron és Veszprém vármegyékben visszavonják a tűzgyújtási tilalmat.
A szárazodó termőhelyek új kihívásokat jelentenek az erdőknek is
A versenyképesség javításának egyik eszköze lehet Európában az erdőgazdálkodás, amely a klímaváltozás miatt azonban jelentős kihívások előtt is áll.
Az Észak-Mátra története Wágner Tibor előadásában
Wágner Tibor, az EGERERDŐ nyugalmazott főmérnöke, újabb előadást tartott, most az Észak–Mátrában szerzett élményeit mutatta be, némi humorral fűszerezve.
Madárvilág és szikes térségek nyomában: ezek a Fertő-Hanság Nemzeti Park titkai
A 2001-ben a Világörökség részévé nyilvánított, sótűrő növényzettel borított vidék hazánk legnagyobb összefüggő nádasa, egyben nyári ludak fészkelőhelye, emellett életteret találnak itt az északi vadludak és gémek is.
A "húsevő" növények kerülnek rivaldafénybe vasárnap
Vasárnap rendezik a rovarfogó növények napját a Szegedi Tudományegyetem füvészkertjében, ahol az érdeklődőknek több ismert és néhány ritkább szárazföldi "húsevő" fajt és fajtát is bemutatnak – tájékoztatták a szervezők az MTI-t.
Pedagógusokat várnak hétvégén az állatkertbe
Nyílt napot tartanak a pedagógusoknak a Fővárosi Állat- és Növénykertben szombaton. Az egész napos programban az állatkert új tanévre összeállított zoopedagógiai kínálatát ismerhetik meg a tanárok, tanítók és óvodapedagógusok - tudatta az állatkert.
Vadász szezonra készülve
A vadgazdálkodás is szerves részét képezi az erdészek munkájának. Ahhoz viszont, hogy a vadlétszámot megfelelő szinten tudjuk tartani, fontos, hogy az erdész, egyben vadász szakemberek megfelelő készséggel rendelkezzenek a vadászathoz is.
STIHL: a fakitermelés élvonala
A 37. Bábolnai Gazdanapok szeptember 7-ei zárónapján rendezték meg a STIHL Országos Fakitermelő Bajnokság döntőjét, amelyen a korábbi hat regionális forduló legjobbjai kvalifikálták magukat. A dobogós helyezések között mindössze pár pont döntött.
10 milliárd forinttal segítik a tűz miatt elpusztult erdők helyreállítását
10 milliárd forint keretösszegű helyreállítási pályázat segíti azokat a gazdálkodókat, akiknek erdőtűz, aszály vagy valamilyen biológiai károsító pusztította el az erdőállományát – mondta Zambó Péter.
Hatalmas problémát jelentenek az észak felé "araszoló" erdők
Az utóbbi egy-másfél évtizedben ugrásszerűen megnőtt az érdeklődés a fák és az erdők iránt. Egyre többet tudunk az erdők szerepéről és szolgáltatásairól.
Jótékonykodás vadneveléssel és vadásztatással – az élmény magáért beszél!
A Verbói család tulajdonában lévő, jövőre 20 éves nógrádmegyeri Megyervad Kft. fácán- és tőkésréce-neveléssel, illetve vadásztatással foglalkozik, mintegy 500 hektáron. A hónap embere ifj. Verbói Gábor, aki édesapjától vette át a vállalkozást.
Rotyogó bográcsok, finom vadételek
17. alkalommal rendezték meg Soponyán a VADEX Mezőföldi Erdő- és Vadgazdálkodási Zrt. szervezésében a Nemzetközi Vadgasztronómiai Fesztivált szeptember 7-én, amely a természet, a vadászati kultúra és a vadgasztronómia szerelmeseinek találkozója.
Mindenkinek érdeke az erdei turizmus fenntarthatósága
Az erdők elválaszthatatlanok az életünktől: jelen vannak mindannyiunk mindennapjaiban, akkor is, ha valaki nem rendszeres természetjáró.
A hollandok ivóvizét veszélyeztetik a németek
A hollandiai ivóvíz-szolgáltatók kedden felszólították Steffi Lemke német környezetvédelmi minisztert, hogy Berlin korlátozza bizonyos vegyi anyagok kibocsátását a Rajna folyóba.
Idén is lesz hal az aszály ellenére – ne csak az ünnepekkor együk!
A minden évben súlyosbodó, idén tetéző aszályszint természetes és mesterséges vizeink vízkészletét is befolyásolják, és a tógazdaságok, haltenyészetek termelékenysége elé állítanak akadályt.
Festővásznon a természet
Szilvásvárad, a Bükk ékköve, melynek fényét tovább emeli a Zilahy Aladár Erdészeti Múzeumban megrendezésre kerülő Témám a természet című kiállítás, amin Valaczkai Erzsébet festő grafikus alkotásai láthatók.
Nyugdíjasoké a főszerep
Az EGERERDŐ Zrt. és az Országos Erdészeti Egyesület Egri Helyi Csoportja augusztus végén tartotta a nyugdíjba vonult kollégák találkozóját, a Felsőtárkányi Erdészet területén.
Újra hatalmas az érdeklődés és igény az Iskolában az Erdő Programra
Már a meghirdetés napján betelt az Iskolában az Erdő Program őszi üteme. A legtöbben Pest, Győr-Moson-Sopron és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyéből jelentkeztek.
Új feszület Fallóskúton
Fallóskút országosan ismert mátrai zarándokhely, melynek múltja az 1940-es évekre tekint vissza. A legenda szerint itt egy környékbeli asszonynak többször megjelent Szűz Mária.
Szakmai elismerések az államalapítás ünnepe alkalmából
Az ÉSZAKERDŐ Zrt. jelenlegi és nyugalmazott munkatársa munkáját is elismerték az államalapítás ünnepe alkalmából.
Elismerést kapott a NYÍRERDŐ Zrt. nyugalmazott osztályvezetője
Az Agrárminisztérium az államalapítás ünnepe alkalmából tartott ünnepséget hétfőn, Budapesten, a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban.
Rekorder panda adott életet ikreinek
Múlt hét végén pandaikrek születtek Hongkongban. Az anyaállat a világ legidősebb olyan óriáspanda nősténye, amelynek ez volt az első vemhessége - jelentette az állatoknak otthont adó vidámpark.
Ön sem lát mostanában annyi madarat? Megvan rá az ok
Az elmúlt hetekben úgy tapasztalhatjuk, hogy eltűntek a madarak. Nem hallani az éneküket, és egyre ritkábban is kerülnek szem elé. Nem kell azonban megijedni, nem katasztrófa áll a háttérben.
Biológiai vagy kémiai fegyverekkel harcoljunk a szúnyogok ellen?
Hol kémiai, hol pedig biológiai irtószerekkel rontanánk nyaranta a szúnyogokra, mert ilyenkor csak egy dolog számít: minél kevesebb szúnyoggal és csípéssel megúszni ezeket a hónapokat.
Veszélyes fákat vágnak ki a népszerű túrahelyek közelében, útlezárások lesznek
Forgalomra veszélyes fákat vágnak ki a jövő héttől a Dobogókői úton, emiatt egy-másfél hónapon át forgalomkorlátozásra kell számítani - közölte a Magyar Közút Nonprofit Zrt. szerdán az MTI-vel.
Sokkal több madár pusztul el üvegnek ütközés miatt, mint gondolnánk
Az üvegfelületekkel való ütközés sok madár pusztulásával jár, azonban a közhiedelemmel ellentétben, nem a felhőharcolók okozzák a legtöbb madár–üveg-ütközést, derült ki egy nemrégiben publikált amerikai kutatásból.
Csak az erdők segítségével élhetjük túl a felmelegedést
Magyar ökológusok is részt vettek annak a tanulmánynak az elkészítésében, amely kimutatta, hogy az európai őserdők, öreg erdők szénmegkötése sokkal nagyobb, mint korábban gondolták.
Keressük az Év Erdei Kerékpárútját! – Van jelölted?
Az Országos Erdészeti Egyesület (OEE) Erdőfeltárási Szakosztálya kezdeményezésére – együttműködésben a Erdei Sportok Szakosztállyal – immár negyedik alkalommal hirdette meg pályázatát, mellyel Magyarország legkedveltebb erdei kerékpárútját keresik.
Magyar részvétellel formálódik a globális biodiverzitás finanszírozása
A biodiverzitás megőrzése kapcsán a digitális szekvencia információkból származó haszon megosztásáról egyeztetnek Montrealban.
A természet légkondicionálója: ezt (is) tudják a fák
Ahogy egyre melegszik a bolygó, egyes területeken még nehezebb lesz a hőség elviselése. Olyan megoldást kell találni erre a problémára, ami nem növeli tovább a problémát.
Darazsak és köves, csúszós ösvények nehezítik az erdei kirándulást
Megnőtt a darázsveszély az erdőben, mivel a hosszan tartó meleg időszak kedvez a darazsak fejlődésének. A rovarok főként a déli kitettségű tölgyerdőkben építenek fészket, de más fafajú erdőkben is előfordulnak.
Kirándulóvonat Andókútra
Az ÉSZAKERDŐ Zrt. 2024. augusztus 24-én, szombaton ismét különvonatot indít Mahócára, a Lillafüredi Állami Erdei Vasút menetrend szerinti vonatok által egyébként nem járt szárnyvonalára.
Összegyűjtötték az illegális hulladékot a Nyírbátori Erdészetnél
A NYÍRERDŐ Zrt. működési területén kiemelt figyelmet fordít a települések mellett elhelyezkedő erdőterületeinek tisztán tartására.
Ezernél is több fiókát nevelnek a békési fehér gólyák
Harmincöt éves rekord dőlt meg Békés vármegyében: idén 320 fehér gólya pár 1102 fiókát nevel - közölte a Körös-Maros Nemzeti Park.
Túl a féltávon az erdei vándorok a Zempléni-hegységben
Az ÉSZAKERDŐ Zrt. hatodik alkalommal fogadja a Zempléni-hegység erdeit felfedezni kívánó fiatalokat és kísérőiket az Országos Erdészeti Egyesület által szervezett Erdei Vándortábor Programban.
A parlagfűszezon is jóval korábban indul a szokatlan időjárás miatt
Az allergiások már érezhetik is, hogy megindult az inváziós gyomnövény virágzása. Az idei szezon korábban kezdődik, és emiatt hosszabban is el fog húzódni, így sokáig szenvedhetünk a tünetektől.
A csillagászat kerül rivaldafénybe augusztus elején
Távcsöves bemutatókkal, csillagászati előadásokkal, hullócsillaglesekkel és Nap-megfigyelésekkel is várják országszerte az amatőr és profi csillagászok az érdeklődőket augusztus 9. és 17. között az Egy Hét a Csillagok Alatt program keretében.
Szépen gyarapszik a puszták színes ragadozójának állománya
A kék vércse (Falco vespertinus), a magyar puszták egyik legszínpompásabb ragadozómadara, az utóbbi években egyre nagyobb számban költ a Pusztaszeri Tájvédelmi Körzetben található Baksi-pusztán.
Emberi szemetet evő legyeket fejlesztenek
A genetikailag módosított fekete katonalégy alkalmas lehet az emberek által termelt szerves hulladék egy részének elfogyasztására. Ráadásul a rovarok nemcsak hogy megeszik a hulladékot, de takarmányt vagy akár bioüzemanyagot is előállítanak belőle.
A kínai panda-diplomácia legnagyobb nyertesei maguk a pandák
Több évtizede már, hogy Peking a nyugati állatkertekbe adja „kölcsön” pandáit. A program indulása óta a vadonélő populáció 1100-ról 1900 példányra nőtt.
A Soproni Egyetem Botanikus Kertjében modern növényjelölő táblákat helyeztek ki
Informatív QR Kódos növényjelölő táblák a Soproni Egyetem Botanikus Kertjében, a tudományos ismeretterjesztés és a látogatói élmény elősegítése érdekében.
Poszméh: cuki, szőrös, de ne simogassuk!
Hogyan jelzi a poszméh, ha megsértettük a személyes terét? A poszméh a leghatékonyabb pollinátorok egyike. Ha kedvező feltételeket találnak kertünkben, tucatnyian jönnek, körülzsongják kedves növényeinket, amelyek mellesleg az ő kedvenceik is.
Közös kötelességünk az erdők fenntartása
Magyarország elkötelezett az érzékeny erdei ökoszisztémák megőrzésében és hosszú távú fenntartásában – jelentette ki Nagy István agrárminiszter a FAO Erdészeti Bizottságának (COFO) 27. ülésszakán Rómában, hétfőn.
Továbbra is TILOS fürdeni az Apci tengerszemben!
A Széleskő tó (közismert nevén Apci tengerszem) a nyugati Mátra közkedvelt kirándulóhelye, az illetékes önkormányzat által helyi védettségű területté nyilvánított terület, melynek kezelője az EGERERDŐ Zrt.
Gekkók mászkálnak Budapest utcáin
Egy újabb inváziós faj jelent meg a fővárosban: a Balkánon őshonos Kotschy-gekkót fotózott Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság egyik munkatársa.
Hőtolerancia a méheknél
Méhészként mostanság nagy valószínűséggel megfogalmazódik bennünk a kérdés, hogy méheink mennyire bírják a hőséget. Nyilvánvalóan helyes, ha igyekszünk valamilyen árnyékolást találni a méheinknek.
Egy szuszra repülte át az óceánt néhány lepke
A bogáncslepke egy gyakori vándorlepke, mely szinte mindenütt megtalálható a világon, kivéve Dél-Amerikában. Legalábbis eddig, ugyanis néhány példány Afrikában úgy döntött, nagy belevágnak egy új kalandba…
100 évnek kellett eltelnie, hogy újra megtörténjen
Az elmúlt bő évtizedben a Magyar Madártani Egyesület Kisalföldi Csoportjának lelkes önkéntesei minden nyáron végeznek darumegfigyeléseket. Az ez évi fészkelési monitoring olyan sikerrel zárult, amire legutóbb 100 éve volt példa.
Országos tűzgyújtási tilalom: 1 másodperc figyelem 100 órás tűzoltást előzhet meg!
A hőség miatt 2024. július 11-től Magyarország egész területén tűzgyújtási tilalom lépett érvénybe. Ezen időszaktól kezdve tilos tüzet gyújtani az erdőkben, a vasút és közút menti fásításokban, valamint a kijelölt tűzrakóhelyeken is.
Most gondoskodjon a téli tüzelőjéről!!!
A nyári forró napokon sokan csak sóvárgunk a hűvösebb idő után, persze aki igazán előrelátó és tudatos, az már most gondolkodik a téli tüzelőjéről.
Az idei volt az eddigi legmelegebb június
Újabb havi hőmérsékleti rekord dőlt meg a mérések kezdete óta, ami szakemberek szerint egyértelműen jelzi a klímaváltozás mértékét. Zsinórban 13. hónapja dől meg a havi hőmérsékleti rekord.
A főváros környékén is elrendelték a tűzgyújtási tilalmat
Az elmúlt napok magas hőmérséklete miatt jelentősen megnőtt az erdőtüzek kockázata. Ezért a hatóságok 2024. július 9-től Budapesten és Pest vármegyében is kihirdették a tűzveszélyes időszakot.
A MATE oktató-kutatói is segítettek megtisztítani a Tiszát
2023 vége és 2024 márciusa között hét árhullám vonult le a Tiszán, rengeteg hulladékot hagyva az ártéri erdőkben és nádasokban. Az idei Tisza-tavi PET Kupán a MATE csapata is részt vett a terület megtisztításában.
Erre folytatódik a szúnyoggyérítés a héten
Ezen a héten tizenkét vármegye 345 településén és Budapest hat kerületében indul szúnyoggyérítés – tájékoztatta hétfőn az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) az MTI-t.
Apad a Duna, újra lehet túrázni Gemencen
A közvetlen életveszély jelentősen csökkent, azonban még nem minden útvonal járható, figyelmeztetett a Gemenc Zrt.
A héten 84 ezer hektáron gyérítik a vérszívókat
Az árhullámok levonulta után tizenhárom vármegyében és Budapesten is sok helyen folytatódik a szúnyoggyérítés.
Hat déli vármegyében is tűzgyújtási tilalmat rendeltek el
Bár a hétvégén több, heves esőzésekkel kísért vihar is végigsöpört az országon, szombat óta tűzgyújtási tilalom van hat vármegyében.
Ritka szarvasok születtek Szegeden
Magyarországon csak a Szegedi Vadasparkban látható mezopotámiai dámszarvas (Dama mesopotamica), mely a múlt század közepére szinte teljesen kipusztult. Idén négy borjúval gyarapodott a hazai állomány.
A növénymagok jobban szeretnek utazni a madarakkal, mint a halak ikrái
A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont Vízi Ökológiai Intézetének kutatói vízimadarak segítségével vizsgálták a vizes élőhelyek benépesülését.
4 milliárd forint fiatal erdők állománynevelésére
A felhívás célja a fiatal erdők gazdasági értékének növelése. Az állományok gondozásának, tisztításának pozitív hatásai ugyanis majd csak a jövőben fognak érvényesülni.
Látta ezt a madarat?
Most először állítottak össze olyan listát, melyen az elmúlt tíz évben nem látott madarak szerepelnek. Ez segítséget nyújthat abban, hogy mely fajok felkutatására és védelmére kell összpontosítani.
Gigantikus harcsa akadt horogra
Korábban még soha nem fogtak ki ekkora szürke harcsát Magyarországon, mint Bányai Péter július 11-én a Veszprém vármegyében fekvő Széki-tónál. Az előrejelzések szerint szinte biztos, hogy megdőlt az országos harcsarekord.
Mától tilos tüzet gyújtani két vármegyében
Az elmúlt napokban berobbant kánikula miatt nő az erdőtüzek kockázata, ezért Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyékben a hatóságok tűzveszélyes időszakot hirdettek.
A magánerdő-tulajdonosoknak is segít az agrárkamara
Az erdészeti ágazatban tevékenykedők tájékoztatását kibővült országos szakértői hálózattal is segíti a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.
Az egyik legsokoldalúbb növény
Az emberiség több mint kétezer éve használ különféle mentákat, a borsmentát viszont „csak” 250 éve. A rövid idő ellenére ennek a fajnak a legszélesebb körű a felhasználása, gazdasági és gyógyászati jelentősége egyaránt jelentős.
Száznál is több barázdásbálna elejtésére adtak engedélyt
Az izlandi kormány megadta az engedélyt az ország egyetlen bálnavadászattal foglalkozó cége számára. Az állatjólétért küzdő csoportok azonban elítélték ezt a lépést.
Szitakötők: ritka de hasznos látogatói a kerteknek
Sárkánylegyekkel, vagyis szitakötőkkel nem gyakran, de találkozhatunk a kertünkben. Mivel sajátos igényeik vannak, nem kevés okunk van örülni, ha ez a találkozás megtörténik.
Így alakítsunk ki hüllő- és kétéltűbarát kertet
Egyre nehezebb a sorsuk a megváltozott klíma és a szűkülő élőhely miatt a hazai kétéltű- és hüllőfajoknak. Magunk is segíthetünk rajtunk azzal, ha kertünk egy részét úgy alakítjuk át, hogy az megfelelő élőhelyet nyújtson ezeknek a védett állatoknak.
Doromboló apróságok születtek a Szegedi Vadasparkban
Három európai vadmacska (Felis silvestris silvestris) született a Szegedi Vadasparkban, a kölyköket már a látogatók is megfigyelhetik - közölte az állatkert szombaton közösségi oldalán.
ÉSZAKERDŐ Zrt.- a természetvédelmi célok elérése érdekében terepi gyakorlatok
A jogszerű fakitermelésnek szigorú jogszabályi feltételei vannak, többek között az erdőrészlet határainak felülvizsgálata után a kivágandó fák szakszerű kiválasztása és megjelölése is az erdész feladata.
Elefánt-ikrek születtek Thaiföldön
Az elefántoknál az ikerszülés esélye mindössze egy százalék. A vadonban a testvérek sosem élnek túl, azonban a menhelyen a gondozók mindent megtesznek, hogy mindkét kiselefánt életben maradhasson.
Óvatosan a kaszálással, most születnek az őzgidák is
A mezőgazdasági kaszálási munkák során fokozottan ügyelni kell az őzgidák és az egyéb vadászható, valamint védett fajok védelmére – hívja fel a figyelmet az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.
A dunai árhullám levonulása után indul a szúnyoggyérítés
A Dunán levonuló árhullám több, nagy kiterjedésű szúnyog-tenyészőhelyet hagy maga után, így megelőzésként biológiai módszerrel lépnek fel a szúnyoglárvák ellen a folyó mentén - közölte a BM OKF szóvivője hétfőn az MTI-vel.
Hogyan hat a klímaváltozás a tavak planktonközösségeinek működésére
Napjainkban gyakran hallhatunk a klímaváltozás általános hatásairól, mégis sok a homályos folt azzal kapcsolatban, mindez miképpen alakíthatja át a felszíni vizek és a vízi életközösségek állapotát meghatározó folyamatokat.
Biztonságos a budapesti csapvíz
A Duna vízkincsének védelme kiemelten fontos nemzetstratégiai érdek; annak érdekében, hogy a budapesti ivóvíz kiváló minősége hosszú távon megőrizhető legyen, nagyszabású kutatást végeztek a vízminőséget veszélyeztető hatások feltárására.
Mérhető a biodiverzitás csökkenésének pénzügyi kockázata
Lezárult az MNB Zöld programja keretében indított közel kétéves kutatási-módszertani projekt a biodiverzitás csökkenéséből adódó pénzügyi kockázatok felmérésére, az ezek kezelésére szolgáló pénzügyi felügyeleti eszköztár kialakítására.
Az élénkebb színű műanyagok szennyezőbbek fakó társaiknál
Egy új felfedezés szerint egy piros színű műanyagból készült tárgy jóval szennyezőbb, mint egy fehér, és ez kizárólag a színe és a napsugárzás miatt van így.
Év Erdésze verseny 2024 – Mátra
2024-ben az EGERERDŐ Zrt. rendezte az Év Erdésze verseny országos döntőjét, Mátrafüred központtal.
Árad a Duna: elmaradnak a vízitúrák és az erdei vasút is áll Gemencen
Tilos vízitúrákat indítani és leáll az erdei vasút a Gemencen a dunai árhullám miatt - közölte a Gemenc Zrt. az MTI-vel.
Iskolában az erdei iskola
Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében tartott erdőpedagógiai foglalkozásokat az Országos Erdészeti Egyesület által kezdeményezett „Iskolában az erdő” programban a NYÍRERDŐ Zrt. Pál Miklós Erdészeti Erdei Iskolájának vezetője.
Hétvégén már lehet világító bogarakat nézni
Szent Iván-éj környékén egyedi természeti jelenség a szentjánosbogarak tánca. Országszerte szerveznek rá programot az arborétumok és botanikus kertek, és mivel az idén elég korán kezdődött, június második hétvégéjén már több helyre is lehet menni.
Növények napja az agrárcampuson
Van élet a kukoricán, a búzán és a napraforgón túl is! Ezt bizonyítja az a kiállítás és bemutató, amit május 14–24. között rendeztek a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karán, a Böszörményi úti campuson.
Már "virágzik" a Tisza
A tiszavirágzás a nyár egyik leglátványosabb és legkülönlegesebb természeti jelensége a Tiszán és mellékfolyóin.
Srí Lanka legnagyobb haszonállata volt, mi lett vele mára?
Srí Lanka még napjainkban is az elefántok országa, annak ellenére, hogy állományuk csupán töredéke a száz évvel ezelőttinek. Ma mintegy 7500 ormányos élhet a nagyjából kétharmad Magyarországnyi területen.
A madarak agya megnőtt az evolúció során
A madarak agya a testméretükhöz képest nagyobb lett az utóbbi 70 millió év evolúciós változásainak eredményeként.
Több magyar patakot is fenyeget az ideiglenes kiszáradás veszélye
A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont (HUN-REN ÖK) munkatársai folyamatosan vizsgálják a klímaváltozás hazai ökoszisztémára gyakorolt hatásait. A legdrámaibb átalakulás a korábban állandó vizű hegyi patakokban figyelhető meg.
Keresztet állítottak a Gúthi-erdőben
Egy fából készült keresztet állíttatott a NYÍRERDŐ Zrt. a Gúthi Erdészet területén, a Nyíradonyt Nyíracsáddal összekötő út mentén, az erdészethez vezető bekötőútnál.
Iskolában az erdő - sok száz diák Hajdú-Biharban
30 oktatási intézmény, 2515 diák. Ezekkel az adatokkal jellemezhetők leginkább az Iskolában az erdő program Hajdú-Bihar vármegyei rendezvényei.
Román hiúzokat engednek szabadon Németországban
Tíz hiúzt telepítenek át Romániából 2027 végéig Németországba a veszélyeztetett faj ottani genetikai állományának helyreállítása, túlélési esélyeinek növelése érdekében - közölte kedden közösségi oldalán a Romsilva román állami erdészet.
Egységben kell szemlélni az erdővel kapcsolatba kerülő ágazatokat
Az erdők szolgáltatásai minden magyar embert megilletnek, éppen ezért egységben kell szemlélni az erdővel kapcsolatba kerülő minden ágazatot.
Az időjárás miatt sok helyen csúszhat a kémiai szúnyoggyérítés
Tizenegy vármegyében, csaknem 32 ezer hektáron gyérítik a szúnyogokat ezen a héten - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője kedden az MTI-vel.
Hasznos állatok és haszonállatok a permakultúrás kertben
A permakultúrás rendszer diverz, vagyis sokszínű és sokféle fajból áll, amibe beletartoznak nemcsak a számunkra kedves növények, de az állatok is, mert fontos szerepük van az energia és az anyag körforgásában. Ők a fogyasztók, a lebontók.
A Kiskunsági Nemzeti Park
Hazánk egyik legtagoltabb, éppen ezért talán legváltozatosabb nemzeti parkja 1975. január elsején jött létre. Területe meghaladja az ötvenezer hektárt, és kilenc egységből áll.
Miért gyűjtögetik a sünök a szagokat?
A sünök napközben rejtőzködő, magányos életmódot folytató, magukat tűhegyes, keratinnal merevített szőrszálakkal védő állatok. Naplementétől hajnalig aktívak, addig bóklásznak és keresnek maguknak rovarokat, puhatestűeket, gyümölcsöket, gombákat...
Íme az öt legérdekesebb beporzó bajtárs
Talán sokan nem is gondolják, hogy a levegőben repkedő méhek mellett más zümmögő szövetségesek is fontos munkát végeznek a természet és az emberiség fenntartásáért.
Már 184 millió új fát ültettünk erdeinkben
Tartósan sikerült megfordítani a negatív erdőtelepítési trendet az Országfásítási Program 2019-es meghirdetésével: az elmúlt öt évben 184 millió darab új fát ültettünk el – közölte közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.
Még több védett területre vigyáz a FŐKERT
Idén tavasszal jelentősen bővültek a FŐKERT által kezelt, helyi jelentőségű védett területek: természetvédelmi oltalom alá került a II. kerületi, közel 5 hektáros Vár-hegy, a III. kerületi Mocsáros Természetvédelmi Terület pedig kibővült.
Ismét akcióban a gibraltári kardszárnyú delfinek
Idén májusban újabb jachtot süllyesztettek el a játékos kedvű hatalmas delfinek. A tengerek farkasainak is hívott ragadozók rendkívül intelligensek, azonban egyelőre nem sikerült megfejteni a különös viselkedés mögött álló okokat.
Az magyar erdők haszna a magyar embereké
Az állam kiemelt kötelessége az erdők védelme és fenntartása, ebben a munkában pedig stratégiai feladat hárul az állami erdészeti cégcsoportokra – mondta Zambó Péter, az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekért felelős államtitkára csütörtökön.
Hatalmas, ijesztő, de a kertészek legjobb barátja, mi az?
Májustól lehet számítani a termetes tőrösdarazsak feltűnésére, de ezek a rovarok az emberekre, a háziállatokra nem veszélyesek - figyelmeztet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesült (MME).
Várnak a hazai nemzeti parkok!
Bár a hazai 10 nemzeti park igazgatóság egész évben tartalmas, izgalmas és természeti élményekben gazdag programkínálattal várja az érdeklődőket, a pénteken kezdődő Nemzeti Parkok Hetén még több izgalmat tartogatnak a természetbarátok számára.
Az illegális fakereskedelem visszaszorításán dolgozik a Nébih
A kormány és a hatóság közös célja, hogy az illegális fakereskedelemtől is megvédjék a magyar fogyasztókat, ezért a Nébih folyamatosan ellenőrzi a közúti fuvarozókat, a telephelyeket és az online hirdetési felületeket is.
Nyárköszöntő vonatozás Mahócára
Az ÉSZAKERDŐ Zrt. 2024. május 25-én rendezi meg a lillafüredi kisvasút napját. A program keretében különvonatok indulnak a menetrend szerinti vonatok által nem járt Mahócai szárnyvonalra.
Amit a bálnák ürülékéről tudni érdemes
Van egy ürülék, amelyik nem káros, épp ellenkezőleg létfontosságú az egész földi ökoszisztéma egészségére nézve....
„Az Év Erdésze – 2024.” verseny az ÉSZAKERDŐ Zrt-nél
Az ÉSZAKERDŐ Zrt. a Keletbükki Erdészeti Igazgatóság területén rendezte meg „Az Év Erdésze – 2024.” elnevezésű házi versenyt, amely válogató is volt az országos megmérettetésre.
Diósgyőri kép Magyarország fotóalbumában
A Diósgyőri várról készült Bózsó Gyula, az ÉSZAKERDŐ Zrt. műszaki osztályvezetője, az egyebek mellett az I Love Bükk című könyv szerzője fotója, amely bekerült a Magyarország fotóalbuma című kötetbe.
Tigrisszúnyog: fel kell készülni a legrosszabbra
Szakemberek szerint idő kérdése, mikor üti fel a fejét Magyarországon a dengue-láz és más, az öreg kontinensen eddig nem tapasztalt betegség. A tigrisszúnyog terjeszti ezeket a kórokat, melynek dinamikus terjedése joggal lehet aggasztó Európára.
Orvostudomány orangután-módra?
Az állatvilágban nem szokatlan jelenség, hogy gyógynövényeket fogyasztanak önmaguk gyógyítására. Azonban most először figyeltek meg azt, ahogy egy orangután a sebét gyógyhatású levelekkel kezelte.
Vádat emeltek két ember ellen a Hadrianus falánál kivágott juharfa ügyében
Vádat emelt kedden az angol-walesi főügyészség két férfi ellen, akik a hatósági gyanú szerint tavaly szeptemberben kivágták a világ egyik leghíresebb platánfáját a Római Birodalom egykori Britannia tartományának északi határfalánál.
A hazai vadállományunk egyedülálló nemzeti kincsünk
Teremtett világunk megőrzése közös kötelességünk, a természet rendjét pedig nem lehet megbontani, éppen ezért hárul kiemelkedően fontos szerep a felelős és tudatos vadgazdálkodásra - közölte Nagy István agrárminiszter.
Hamarosan indulnak a Zselici csühögő járatai
Május elsején ismét elindulnak a Zselici csühögő erdei kisvasút Almamellék és Sasrét között ingázó szerelvényei Baranyában - közölte az Almamelléki Állami Erdei Vasút fenntartója, a Mecsekerdő Zrt. az MTI-vel.
Ismét trópusi lepkék várják a látogatókat szegedi egyetemi füvészkertben
Újra megnyitja kapuit szerdán a Szegedi Tudományegyetem arborétumának lepkekertje, ahol az állatvilág repülő virágai, trópusi pillangók figyelhetőek meg karnyújtásnyi távolságból - tájékoztatta Németh Anikó igazgató az MTI-t.
220 kiló mohát loptak el
A rendőrök lefoglaltak közel 220 kilogramm lopott mohát, amit kilónkénti 10 000 forintos árával megszorzva, akár 2 millió forintos kárt jelent.
Kétezer hektáron folytatódik a biológiai szúnyogirtás két megyében
Repülőről granulátumot szórnak ki az érintett területre, míg a földön folyadék formában juttatják a vízbe a természetes fehérjetartalmú készítményt.
Grédics Szilárd az Erdészeti és Faipari Dolgozók Szakszervezetének új elnöke
2024. április 17. -én tisztújító kongresszust tartott a Erdészeti és Faipari Dolgozók Szakszervezete, mivel Dr. Halmágyi János eddigi elnök egészségügyi okokból lemondott.
Még zöldebb települések
Lassan a végéhez ér az idei tavaszi Településfásítási Program, melyben az EGERERDŐ Zrt. illetékességi területén összesen 14 település sikeresen igényelt sorfákat és hozzá járó ültetési csomagokat.
Királynői lakó az erdőben
Az erdőt járó szakemberek hozzá vannak szokva, hogy munkájuk során gyakran találnak erdei kincseket, belebotlanak egy-két különleges természeti csodába.
Címvédés a NYÍRERDŐ háziversenyén
A NYÍRERDŐ Zrt. a Gúthi Erdészet területén, a Gúthi-erdőben rendezte meg az „Év erdésze” országos verseny válogatóját.
Korán érkezett a tavasz az ÉSZAKERDŐ Zrt.-hez is
Az erdő alapú gazdálkodás, az erdők – az ország zöld vagyonának – fennmaradása, gyarapítása, védelme az egész társadalom érdeke.
A Hortobágyi Nemzeti Park
Sorozatunk második részében legidősebb nemzeti parkunkat vesszük górcső alá. Teljes képet azonban nem kaphatunk egy rövidke cikk keretein belül ennek a csodás, 80 ezer hektáros területnek összes kincséről.
Újabb három megyében rendeltek el tűzgyújtási tilalmat
Az elmúlt napok tartósan meleg és csapadékmentes időjárása miatt 2024. április 9. keddtől tűzgyújtási tilalom lép életbe Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyékben.
Négy új helyszínen ismerkedhetünk a vizes élőhelyekkel a Kiskunságban
A Kolon-tónál oktatóközpont, a szegedi Fehér-tónál és a Vörös-mocsárnál bemutatóhelyek, a Nagyszéksós-tónál információs pont jött lére a vizes élőhelyek természeti értékeinek bemutatására - közölte Kiss Mónika az MTI-vel.
Éjjeli napszámosok: a gyöngybagoly
Cikkünkben az egyik leginkább kultúrakövető fajjal, a gyöngybagollyal (Tyto alba) ismerkedünk meg.
Ritka, korábban nem látott hal került elő a Tisza-tóból
Még januárban szervezett halmentést a Sporthorgász Kft. és a Magyar Haltani Társaság – a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság és a Hortobágyi Nemzeti Park egy-egy munkatársának segítségével, mely során a Tisza-tóra nézve új faj halfaj előkerült.
Több száz fát vágtak ki fatolvajok
Lopással gyanúsítanak két férfit, aki öt hónapon keresztül illegálisan vágott ki fákat Jászalsószentgyörgy és Jászboldogháza között - közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Rendőr-főkapitányság a rendőrség honlapján.
Folyók ölelésében - A Duna-Dráva Nemzeti Parkról nyílt kiállítás
A Duna-Dráva Nemzeti Park sokszínű élőhelyét az azt övező két nagy folyó víztömege határozza meg.
Elássa a madarakra veszélyes kábeleket az E.ON
A madarak védelme érdekében földkábelbe fektette az E.ON Hungária a szabad vezetékeket a pusztazámori hulladéklerakónál - közölte a társaság szerdán az MTI-vel.
Már tűzgyújtási tilalmat kellett elrendelni
A fokozott tűzkockázat miatt 2024. március 31-től tűzgyújtási tilalom lét életbe Hajdú-Bihar vármegye teljes területén.
Nő az új betegségek felbukkanásának esélye, a szúnyogirtás nem megoldás
Hosszabb lett a szúnyogszezon Magyarországon a korábbi évekhez képest, emiatt számítani lehet új betegségek megjelenésére - tájékoztatta a Pécsi Tudományegyetem (PTE) kedden az MTI-t.
Sikeres az "Iskolában az erdő" program Hajdú-Biharban
Nagy sikere van az Agrárminisztérium által támogatott "Iskolában az erdő" elnevezésű programnak, amelyre február elején országszerte csaknem 500 intézmény regisztrált.
Mátrafüredi pálya felújítás
A Mátravasút komplex beruházásának záró részeként a mátrafüredi pálya teljes felújítása valósult meg, melynek ünnepélyes átadása 2024.03.26-án volt.
Nyíradonyi óvodások a Gúthi-erdőben
A nyíradonyi Szent Mihály Görögkatolikus Óvoda, Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola óvodásai ismerkedtek a Gúthi-erdővel.
Elismerések az Erdők Nemzetközi Napja alkalmából
Az erdők az ország zöld vagyonának stratégiai fontosságú elemét jelentik.
Hargitai szakemberek tanulmányútja Heves vármegyében és az EGERERDŐ Zrt.-nél
Heves vármegyében gyűjt tapasztalatot a Hargitai megyei tanács delegációja.
Elismerést kapott a Telkibányai Erdészet nyugalmazott adminisztratív vezetője
„Erdők és innováció – új megoldások egy jobb világért” - az ENSZ az idei Erdők Nemzetközi Napja középpontjába az innovációt állította.
Európa unikális rovara, a sisakos sáska
Bár mérete alapján a második legnagyobb hazai sáskafaj a keleti vándorsáska után, az év rovarának járó aranyérmet így is bezsebelte 2024-ben. Vajon miért olyan különleges ez a faj?
Nagyragadozók: minden felet megnyugtató, közös megoldás kell
A Kárpát-medencében őshonos nagyragadozók magyarországi fokozatos visszatérésével jelentősen megnőtt a legeltetéses állattartást folytató gazdálkodók állatállományaiban okozott kártételek száma.
Grevy-zebra csikókat csodálhatunk meg Nyíregyházán
Két Grevy-zebra (Equus grevyi) született a Nyíregyházi Állatparkban, a közönség már láthatja a kifutóban a ritka zebrafaj helyi szaporulatát.
A madár, amely a legkisebb fiókáit a nagyobbak eleségének szánja
A természetben a legtöbb madár jóval több tojást rak annál, mint ahány fióka végül kirepül. Ez talán pazarlásnak hangozhat, azonban biztosítja, hogy lesz életképes utódja a szülőknek.
Iskolában az erdőn Heves megyében is
Az Iskolában az erdő programnak köszönhetően az ország általános iskoláiban tavasszal kinyílik az erdő kapuja.
Márciusban is folytatódnak az esti programok az állatkertben
Művészi lampionok, vurstli és a 116 éves körhinta is várja a közönséget esténként a Fővárosi Állat- és Növénykert Tavaszi lampionvarázs eseményén, március 18. és április 21. között Budapesten.
Mosószerből glifozát? Hogy is van ez?
Egészen más forrásból kerülhet a környezetbe a glifozát nevű gyomirtó szer – legalábbis annak AMPA nevű bomlásterméke –, mint azt korábban feltételezték, írta nemrég egy németországi kutatócsoport.
Idén tavasszal 500 iskolába költözik be az erdő
Összesen 30 ezer általános iskolás gyermeknek tartanak országszerte 500 köznevelési intézményben tematikus foglalkozásokat az állami és magán erdészeti társaságok erdőpedagógusai – ismertette Zambó Péter.
Március 15-én indul a Mátravasút
Az EGERERDŐ Zrt. mint a Mátravasút, a Felsőtárkányi Állami Erdei Vasút és a Szilvásváradi Állami Erdei Vasút üzemeltetője örömmel tájékoztatja a lakosságot, hogy 03.15-én elindul a Mátravasúton is a menetrend szerinti közlekedés.
A pingvineket is elérte a madárinfluenza
A vadonélő állatok mentsváraként is ismert, biodiverzitási hotspotként működő Dél-Georgia szigetén 10 pingvinből mutatták ki a madárinfluenza vírusát. A hatalmas egyedszám miatt egy súlyos járvány kitörése csak idő kérdése.
Újrónafőn indult a Településfásítási Program tavaszi ültetési időszaka
Idén is folytatódik a Településfásítási Program, melynek keretében újabb közel 550 település gazdagodhat összesen 10 ezer sorfával.
A Mátrában tovább folytatódott az EGERERDŐ Zrt. madárvédelmi programja
Az EGERERDŐ Zrt 2020-ban határozta el, hogy az odúlakó madarak életfeltételeinek javítása érdekében minden évben létrehoz új odútelepeket, olyan középkorú erdőkben, ahol a fészkelés lehetőségei korlátozottak.
Elhunyt dr. Erdős László
A közeli 99-ik születésnapja előtt, 2024. február 23-án, rövid betegség után elhunyt dr. Erdős László erdőmérnök.
„Hátizsákban az erdő”
Az erdő, mint pedagógiai tér kalandot, felfedezést, kikapcsolódást jelent, ezért a magyarországi óvodákban a természeti értékek, azon belül is kiemelten az erdő megismertetése jelen van.
Erdészek adták vérüket
Az EGERERDŐ Zrt. egri központja adott otthont a február végi erdészeti véradónapnak, ahol ismét zöld ruhás szakemberek nyújtottak segítséget egy nemes cél érdekében.
Ambiciózus terv: 2030-ra az élőhelyek 30 százalékát helyre kell állítani
Az EP célja, hogy a tagállamok 2030-ra visszaállítsák a jó ökológiai állapotot a rendelet hatálya alá tartozó élőhelyek, köztük az erdők, gyepterületek, vizes élőhelyek, folyók, tavak és korallágyak legalább 30 százalékán.
Péntektől változnak az ASP kártalanítási tételei
2024. március 1-jétől módosulnak az afrikai sertéspestis (ASP) mentesítési tervhez kapcsolódó, állami kártalanítási tételek. A kártalanítási eljárás új díjtételei az érintett résztvevőkkel történt egyeztetés alapján születtek meg.
Rovarhotelekkel gazdagodnak a váci óvodák
A szemléletformálást a legkisebb korosztály körében érdemes elkezdeni, mondta a Zöld Dunakanyar Program keretében megvalósuló rovarhotel projekt átadóján Balczó Bertalan kedden, Vácon.
Hamarosan itt a szalonkavarázs
A tavasz üdvöskéje e apró madár, aki a kikelet ébredésével szokásos útvonalát járva először márciusban érkezik hazánkba, majd csak a költés után, október-novemberben tér vissza ismét a következő generációval
Évszázados fás sövények Normandiában
A történelmi, etnikai és gazdasági hatásokra Európában mindenütt sajátos földhasználati módok alakították az amúgy is változatos földrajzi viszonyokat.
Hamarosan foglalják a postaládákat a cinkék
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülethez minden évben érkeznek bejelentések postaládában fészkelő széncinegékről. A megfigyelések alapján a jelenség országosan gyakorinak mondható.
Idén is meghirdeti a Madárbarát település mintaprojekt pályázatot az MME
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) idén is pályázatot hirdet önkormányzatok részére Madárbarát település mintaprojektek megvalósítására.
A szabadon garázdálkodó cirmosok súlyos betegségeket vihetnek haza gazdáiknak
A házi macskák és a denevérek közötti interakciókat vizsgálta egy nemzetközi együttműködés keretében a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpontjának (ÖK) munkatársa a macskák kórokozó-terjesztésben játszott szerepének megértése céljából.
Aggódnak a tudósok: emberre is átugorhat a zombi kór
Az USA-ban és Kanadában is folyamatosan terjed a fertőző krónikus sorvadásos betegség, a CWD. A szarvasmarhák szivacsos agyvelőgyulladáshoz hasonlóan prionok okozzák, és megvan rá az esély, hogy emberre is veszélyes legyen.
Zivuska emléktábla Debrecenben
Bensőséges eseményen helyeztek el emléktáblát a Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium folyosóján a NYÍRERDŐ Zrt. munkatársai.
Megkezdődött a gímszarvasbikák agancshullatása
Az engedély nélküli agancsgyűjtés sajnos régóta „módi” hazánkban, és a gímszarvasok évről évre növekvő állományával egyenközűen az erdőben böngészők száma is vélhetően emelkedik. De ne felejtsük, illegális agancsgyűjtést a törvény bünteti!
Megvan az eredmény, ennyi sas van a Kárpát-medencében
Elkészült az idei országos és a pannon-régiós sasleltár, amelynek keretében a több mint ötszáz magyar, horvát, szlovák, szlovén, cseh, szerb és román madártani szakember a Kárpát-medence szinte valamennyi jelentős sas- és sólyomtelelőhelyét felmérte.
28 ezer köbméter tűzifa rászorulóknak
Több mint 250 település jutott tüzelőhöz az ÉSZAKERDŐ-től a 2023/24. évi szociális tűzifa programban.
Háromszor közlekedett a Zúzmara Expressz
Három egymást követő hétvégén közlekedett a Zúzmara Expressz Mahócára, a Lillafüredi Állami Erdei Vasút menetrend szerinti vonatok által nem járt szárnyvonalára.
Így képesek énekelni a bálnák
Egy tudóscsoport megfejtette a bálnák énekének titkát. A Nature folyóiratban publikált tanulmányban bemutatják, hogy az óceánok legnagyobb bálnái hogyan képesek a kísértetiesnek hangzó, összetett hangok kiadására - számolt be róla a BBC News.
Márciusban indulnak a Bükkben és a Mátrában a kisvonatok
Az EGERERDŐ Zrt. mint a Mátravasút, a Felsőtárkányi Állami Erdei Vasút és a Szilvásváradi Állami Erdei Vasút üzemeltetője örömmel tájékoztatja a lakosságot, hogy a téli kisvasúti üzemszünet hamarosan véget ér.
A lepkéket egyáltalán nem vonzza a fény. A rejtély végre megoldódott
Annak ellenére, hogy számos történet szól arról, hogy a rovarokat vonzza a fény, ezt a szokatlan viselkedést még soha nem sikerült teljesen megmagyarázni.
Már bármikor kezdődhet a hóvirágünnep
Már mindenfelé látni hóvirágokat, de az Alcsúti Arborétumban majd csak a tömeges virágzáskor hirdetik ki a hóvirágünnep kezdetét. Ez most már bármikor esedékes lehet, árdemes figyelni a híreket!
Fakitermelés miatti korlátozás - Bélapátfalva
Az EGERERDŐ Zrt. Egri Erdészete, mint a Bélapátfalva községhatárban lévő állami erdők kezelője tájékoztatja a lakosságot, hogy a Bélapátfalva 26 B erdőrészletben fakitermelést végez.
Jövőnk záloga a 2,3 millió hektárnyi magyar zöld erdővagyon gondozása
Mintegy 2,3 millió hektár az ország erdei fafajokkal borított területe, amely fennmaradását, valamint gyarapodását a fenntartható erdőgazdálkodás és a mögötte lévő erdőtudomány biztosítja - mondta az erdőkért és földügyekért felelős államtitkár.
Beviszik az iskolákba az erdőt
Az Agrárminisztérium támogatásával február 5-én indul az Iskolában az Erdő Program, melynek során köznevelési intézmények pályázhatnak a 6-14 éves diákok számára erdei iskolai tematikus foglalkozások lebonyolítására.
Mégse irtsuk az invazív növényevőket?
Egy új kutatás arra a következtetésre jutott, hogy az idegenhonos növényevők kiirtása a flóra védelmében nem feltétlenül jó gyakorlat. Egyrészt költséges, másrészt a több millió egészséges vadállat leölése etikai kérdéseket is felvet.
Hamarosan érkeznek a fecskék, ideje kitenni a műfészkeket
A tavasz kiemelt fecskevédelmi időszak, amiben a lakosságnak és az önkormányzatoknak óriási szerepe és felelőssége van - hívta fel a figyelmet az MME.
Az ökológiai folyamatokba bekavarnak a házi macskák
A kóbor és a kijáró macskák nagy veszélyt jelentenek a környék ökoszisztémájára. A macskatartásnak csak az egyik vetülete az, hogy van egy selymes bundás, simogatni való lakótársunk...
A vizes élőhelyek és az emberi jóllét összefügg
Több mint 50 éve, 1971-ben, február 2-án írták alá Ramsar városában a vizes élőhelyek védelméről szóló megállapodást, amely a legrégebbi, jelenleg is aktív természetvédelmi egyezmény.
A világ egyetlen ismert hidegvérű emlősállata
Amíg a hidegvérű állatok a napon sütkéreznek testük felmelegedéséért, addig a melegvérűeknek folyamatosan enniük kell, hogy az állandó belső hőmérséklet fenntartásához szükséges energiához jussanak. Van azonban egy kivétel!
Először hajtottak végre sikeres embrió-átültetést orrszarvúaknál
Az áttörés jelentősége nem csekély: esély lehet megmenteni a kihalás szélén álló északi szélesszájú orrszavút, melyből mindössze két egyed él már.
Óriási mennyiségű szeméttől tisztult meg a Tisza ukrajnai forrásvidéke
Ezerkétszáz tonna hulladékot gyűjtöttek össze és hasznosítottak újra a Tisza ukrajnai forrásvidékén a PET Kupa Egyesület és a Diageo vállalat közös programjában a természetvédők.
Népszerű erdei iskolai programok
Az ÉSZAKERDŐ Zrt. Csanyiki Erdőház és a Bagoly-vár Erdészeti Erdei Iskolái évek óta teljes kapacitással működnek. Mozgalmas, eredményes esztendő volt 2023 is, csaknem 11.000 látogatót regisztráltak az intézményekben.
Több ezer éves rönk került elő egy tóból, hangszer lesz belőle
Hangszer készül egy több ezer éves ezüstfenyő rönkjéből, amelyet a Triglav Nemzeti Parkban egy természet-helyreállítási projekt során találtak jó állapotban megőrződve.
Több mint 11 ezer látogató a nyíregyházi erdei iskolában
A NYÍRERDŐ Zrt. Nyíregyházi Erdészet által működtetett Pál Miklós Erdészeti Erdei Iskola 2008 óta kínál alternatív oktatási lehetőséget az erdő iránt érdeklődőknek, Nyíregyházán.
Lezárások lesznek társas vadászat miatt Bátonyterenye közelében
Az EGERERDŐ Zrt. Bátonyterenyei Erdészete 2024.01.24-én társas vadászatot tart.
Zúzmara Express - ráadás nap
A nagy érdeklődésre való tekintettel a 2024. január 27-i rendezvény után egy héttel, február 3-án, szombaton az ÉSZAKERDŐ Zrt. ismét megrendezi a Zúzmara Expressz programot.
Rekordszámú látogató a debreceni erdei iskolában
„Soha nem fogadott még annyi gyereket, illetve kísérőt a NYÍRERDŐ Zrt. Debreceni Erdészete által fenntartott Nagyerdei Erdészeti Erdei Iskola, mint az elmúlt évben.
Étlap a madáretető látogatóinak
Mindenki máshogy szereti- avagy hol és mit szeretnek enni a különféle madarak? Ismét cudarabbra fordult az időjárás, ezért illik még jobban odafigyelnünk apró, tollas barátainkra.
Jövő szombaton újra közlekedik a Zúzmara Expressz Mahócára
Jövő szombaton a Lillafüredi Állami Erdei Vasút ismét elindítja hagyományos téli különvonatát, a Zúzmara Expresszt Miskolcról Mahócára.
Európai gímszarvas-állomány: így csökkenthető a populáció
Egy friss tanulmány azt vizsgálta, hogyan hat a vadgazdálkodás és a különböző földhasználati módok a gímszarvasok állományára. Az is kiderült, hogyan lehet hatékonyan csökkenteni az állományt.
Folytatódik az ország legnagyobb belterületi fásítási programja
A Településfásítási Program negyedik ütemében újabb tízezer sorfát igényelhetnek a 10 ezer fő alatti települések zöldítéséhez az önkormányzatok. Tavasszal 4000 darab, az őszi ültetési időszakban 6000 darab fa áll az igénylők rendelkezésére.
Ki nem találná, milyen állat bújt egy autó motorterébe Fonyódnál
A hideg idő beköszöntével többféle hívatlan vendég felbukkanhat az autók motorterébe, a megszokott - ám nem szívesen látott - nyestektől, macskáktól kezdve egészen a mindenféle rágcsálókig. Most azonban egy szokatlan vendéget kellett kitessékelni...
Megfejtették, mi befolyásolja a méztermelés hatékonyságát
Az Amerikai Egyesült Államok területén már az 1990-es évek óta csökken a megtermelt méz mennyisége. Az okokat eddig homály fedte, azonban egy új tanulmány segíthet megválaszolni ezt a kérdést.
Rangos elismerésben részesült a Nyíregyházi Erdészet munkatársa
Brellos Tamás díjat kapott Petrilláné Bartha Enikő, a Pál Miklós Erdészeti Erdei iskola vezetője, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület megalakulásának 50. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen.
Újabb dinoszauruszok kerültek elő a Kárpátokban
Újabb növényevő dinoszauruszok csontvázára bukkant az ELTE-Őslénytani Tanszék munkatársai által vezetett nemzetközi kutatócsoport Romániában, a Hátszegi-medencében - tájékoztatta az MTI-t az egyetem kedden.
Fakitermelés a Sóstói-erdőben
A hideg téli időjárás miatt a Nyíregyházi Erdészet munkatársai úgy döntöttek, hogy kihasználva a fagyott talajt, két erdőrészletben megkezdik az idei évre tervezett véghasználatot.
Dagonyává változtak az erdők
Az EGERERDŐ Zrt. tájékoztatja a kirándulókat, hogy az erdei turistaösvények nagyon sárosak, csúszósak, így fokozott figyelmet kérünk a túrázás során.
Több mint 500 kilométert lovagolhatunk be Közép-Magyarországon
Lóháton bejárható útvonalhálózat létesült a Közép-Magyarországi Régióban 509 kilométer hosszan, 17 lovasturisztikai megállóponttal, 799 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatás segítségével.
A kirándulók is segítik az invazív növények terjedését
A növényi magok hosszútávú terjedésének az ember az egyik leghatékonyabb vektora.
Természetrajzi Múzeum nyílt Marosvásárhelyen
Megnyitották a Maros megyei Múzeum Természettudományi Osztályának európai uniós támogatásból felújított műemléképületét, közismertebb nevén a marosvásárhelyi Természetrajzi Múzeumot - közölte az intézményt működtető Maros megyei tanács.
Az erdőtüzek táplálják az óceánokat?
2017 végén óriási tűzvész tombolt a kaliforniai Santa Barbara megyében. A helyi egyetem törölte az órákat, és a vezetőség az N95-ös maszk viselését javasolta, jóval azelőtt, hogy a COVID-járvány miatt ez elterjedté vált volna.
Megvalósult a Hévízi-tó átfogó tóvédelmi programja
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság, konzorciumi partnerei és a helyben élők segítségével több mint 660 millió forint felhasználásával valósult meg a Hévízi-tó és környékének természetvédelmi célú rekonstrukciója.
Kihelyezett ülést tartott A Mi Erdőnk szerkesztőbizottsága
A Bakony szívében, a VERGA Zrt. Királyszállási Erdészete alá is tartozó Alsóperén tartotta meg november 20-án kihelyezett ülését A Mi Erdőnk szerkesztőbizottsága.
Lövik a kárókatonákat a Tisza-tavon
Elkezdődött a kárókatonák gyérítése a Tisza-tavon a fenntartható halgazdálkodás érdekében, miután a hidegebb idő beköszöntével megemelkedett számuk a területen - közölte a Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft. a honlapján.
Őskori látogatóközpont nyílt a Bükk kapujában
A Bükki Nemzeti Park alapításától számított több mint négy évtized után, először nyílik lehetőség a Szeleta-kultúra színvonalas bemutatása a 3 milliárd forint összegből elkészült Szeleta Park Látogatóközponttal.
Településfásítás: 8000 új sorfát ültettek idén ősszel
Sikerrel zárultak az Agrárminisztérium által indított Településfásítási Program 2023 őszi ültetései.
Tájékoztató – Társas vadászat Szilvásváradon
2023. 12.08-án társas vadászatot tart az EGERERDŐ Zrt. Szilvásváradi Erdészete Szilvásváradon.
Megérkeztek a környezetbarát felsőtárkányi mozdonyok
Átfogó felújítás után - az idei legnagyobb havazás közepette - megérkeztek a Felsőtárkányi Állami Vasúton szolgáló C50-es mozdonyok.
Klímaváltozás miatt terjednek a vérszívó denevérek és velük a veszettség is
Ahogy egyre melegszik a klíma, a vérszopó denevérek elterjedési területe egyre északabbra tolódik. Hamarosan akár az Egyesült Államok területén is megtelepedhetnek, és magukkal viszik az általuk hordozott betegségeket is.
Tízezerszám pusztulnak a darvak
Az időjárás kedvezett a madárinfluenza terjedésének a vadon élő madarak körében; a betegnek látszó és elhullott példányokat kerülni kell - közölte az MTI-vel a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.
Kiemelt figyelmet fordít az agrártárca az erdészeti oktatás támogatására
A magyar erdőgazdálkodás alapját jelenti azok munkája, akik a terepi tevékenységeket irányítják, együtt lélegeznek a rájuk bízott erdőkkel, ismerik minden zegét-zugát és hivatásszerűen őrködnek felette.
Természetünk megóvása közös érdekünk
A Hanság élőhelyfejlesztési projekt fő célja a területen védett, illetve a Natura 2000 élőhelyek javítása, az ökológiai folyamatok nyomon követése, valamint a területkezelési infrastruktúra bővítése – jelentette ki Nagy István agrárminiszter.
Érdekes összefüggés van a szúnyogok és a csokoládé között
Bosszantó szúnyogok vagy megmentő szúnyogok? Ha a kakaónövényt kérdeznénk, biztosan azt válaszolná, hogy ő bizony megmentőként tekint a miniatűr rovarokra. És nekünk is illene csatlakoznunk hozzá.
Lakásból a természetbe
Aki kisállatot tart, vélhetően semmiképpen sem okozna kárt a környezetében. Ám ha nem is rosszindulatból, hanem inkább tudatlanságból vagy valamiféle félremagyarázott állatszeretetből, sokan mégis kiengedik a szellemet a palackból…
Gondoljunk a szabadban élő állatokra a fagyok beálltával!
Az alacsony hőmérséklet számos állatfajra jelentős hatással lehet, beleértve a háziállatokat, a haszonállatokat és a vadon élő állatokat is, ezért ebben az időszakban fokozott figyelmet igényelnek.
Patkányok riaszthatják el a népszerű üdülőhelyekről a turistákat
Patkányok ezrei lepték el Queensland népszerű halászfalvait. Az ausztrál államban hónapok óta küzdenek az elszaporodott patkányokkal és egerekkel - számolt be róla csütörtökön a BBC News.
Rendkívüli jelentőségű az egyedülálló vizes élőhelyeink helyreállítása
Magyarország teljes területének több mint negyede természetközeli állapotban maradt fent, amely Európa országaihoz viszonyítva egyedülálló, az ország területének 21%-a Natura 2000 terület, 9%-a pedig védett természeti terület.
Megjelent az EHETŐ ERDŐ
Melyik az a gyümölcs, ami minden parkban terem, mégis Iránból importálják? Hogyan lesz izgalmas fogás a salátaboglárkából? Milyen íze van a hagymaszagú kányazsombornak?
Jubileumi trófeaszemle Gúthon
Tizedik alkalommal rendezett trófeaszemlét a NYÍRERDŐ Zrt. Gúthi Erdészete. Nyíradony-Gúthpusztán, a Zöldház előtt láthatták az érdeklődők az őszi vadászati szezonban terítékre került dám- és gímbikák trófeáit.
A román szenátus zöld utat adott a medvevadászat újraindításának
A román szenátus elfogadta hétfőn a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) által kezdeményezett törvénytervezetet, amely a medvevadászatot újraengedélyezve megelőzési és beavatkozási kvótákat ír elő a romániai állományra.
Több mint ötven alkotást díjaztak a Birdo - Az év madárfotósa 2023 fotópályázaton
Díjátadóval és a nyertes fotókból összeállított, január közepéig látható kiállítás megnyitójával zárult a Birdo - Az év madárfotósa 2023 fotópályázat.
Kardszárnyú delfinek süllyesztettek el egy jachtot
Gibraltár környékén már évek "szórakoznak" a kisebb hajókkal az állatok. A támadásokért ugyanaz a néhány egyed felelős. Eddig főként a kormánylapátokat rongálták meg, ez az első eset, hogy egy jacht el is süllyedt miattuk.
Tavalyi áron szerezhetjük be a karácsonyi halat
Nem drágul idén a hal: az élő ponty kilója kétezer forint, a harcsa kilója négyezer forint körül lesz.
Vonattal menekítettek egy halálra ítélt medvét Angliába
Egy svéd vadaspark bezárása miatt halálra ítélt barnamedvét fogadott be egy angliai vadaspark.
Szlovákiában kilőnék a településekhez túl közel merészkedő medvéket
A Garamszentkereszti járás állandó medveveszélynek kitett nyolc községének vezetése a kormányhoz fordult olyan törvénymódosításért, mely szavatolná a lakosság biztonságát.
A harmadik legmelegebb volt az idei október 1901 óta
Az idei október a harmadik legmelegebb volt 1901 óta - írta az Országos Meteorológiai Szolgálat a Facebook-oldalán.
Kiszámolták a magyar erdők rekreációs értékét
Évente akár 4 milliárd forintot is eltúráznak a magyarok a pilisi erdőkben a Corvinus Egyetem kutatói szerint, akik elsőként mérték fel a Pilisi bioszféra-rezervátum gazdasági értékét az utazásiköltség-módszer szerint.
Lendületet kapnak az erdőrezervátum kutatások
Elkötelezett az Agrárminisztérium az erdőrezervátum kutatási program támogatásában, amelyre az utóbbi években közel 100 millió forintot fordítottunk, és a szükséges összegeket a jövőben is biztosítani fogjuk – jelentette be Zambó Péter.
Kétszázan utaztak kisvonattal Mahócára
Szezonzáró „Lombhullató vonatozást” szervezett az ÉSZAKERDŐ Zrt. október utolsó szombatján.
Helikopterről fogják kilőni az ausztrál vadlovakat
Ausztrália engedélyt adott arra, hogy a levegőből gyérítsék az ikonikus vadlovakat, a brumbykat a legnagyobb nemzeti park területén annak érdekében, hogy az őshonos ausztrál élővilág megmenekülhessen.
A fák az emlékeiket genetikailag kódolják a magokban. Utódaiknak adott tapasztalat...
Hogyan adják tovább a tapasztalataikat a fák a következő generációknak? A növények is tanulnak, tapasztalnak és ezt hasznos ha át tudják adni az utódaiknak. Erre is van megoldásuk...
Majdnem 400 madárfaj állománya csökkent az elmúlt 40 évben
Európában 247 millióval csökkent a házi veréb állománya az elmúlt negyven évben. De több olyan madárfaj állománya is jelentősen visszaszorult a kontinensen, amely korábban sokfelé előfordult.
Momiji - Az ősz színeit köszöntik a szegedi füvészkertben
Az ősz ragyogó színei köszöntik a látogatókat a Szegedi Tudományegyetem füvészkertjében, ahol szombaton a hagyományos japán ünnep, a momiji alkalmából várják a látogatókat - tájékoztatta Németh Anikó igazgató az MTI-t.
Százéves halak élnek a sivatagban?
Szinte hihetetlennek hangzik az egyik legfrissebb tudományos felfedezés: az arizonai sivatagban élő pikkelyesek a leghosszabb életű édesvízi halak lehetnek a világon.
Életfa Emlékplakett Bronz fokozata elismerést kapott Szabó Eszter Stefánia
Az 1956-os forradalom és szabadságharc emléknapja, október 23-a alkalmából pénteken, Budapesten, a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban tartott kitüntetés átadási rendezvényt az Agrárminisztérium.
Fakitermelés a Sóstói-erdőben
A fészkelési időszak elmúltával és a kirándulásokra már kevésbé alkalmas időjárás várható beköszöntével elkezdődnek az előre tervezett fahasználati munkák a Sóstói-erdőben.
Nagy a forgalom az erdei iskolában
A NYÍRERDŐ Zrt. Nagyerdei Erdészeti Erdei Iskolája október első felében ingyenes programokkal várta a gyerekeket.
Emléktáblát kapott az Év Turistaháza
Az ÉSZAKERDŐ Erdőgazdasági Zrt. által építtetett Rostallói Ökotudatos Nevelési Központ (RÖNK) kapta a legtöbb voksot az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ közönségszavazásán, így ez lett az Év Turistaháza 2023-ban.
Egy menő park Budapesten
A Pünkösdfürdő parkot Budapest északi határán, a Duna árvízvédelmi töltése mellett hozták létre.
Giliszta gazda többet termel bármilyen gazdánál
Egy friss tanulmány szerint a földigiliszták évente mintegy 140 millió tonna gabona termeléséhez járulnak hozzá, ez összehasonlítva a tavalyi orosz gabonatermeléssel egyenlő.
Megérkeztek az első vadludak
A Skandináviából és Szibériából érkező madarak első példányai már megérkeztek hazánkba. Azonban világviszonylatban is kevés olyan helyet találni, ahol a félénk vadludak a város szívében, jelesül a tatai Öreg-tónál gyülekeznek.
Az állatok jobban félnek az emberi hangoktól, mint az oroszlánüvöltéstől
Egy dél-afrikai tanulmány meglepő dolgot fedezett fel: a vadonélő állatok jobban tartanak az emberek hangjától, mint a csúcsragadozó oroszlánokétól.
Az ország legszebb erdejét ünnepelték
A Nagyerdő Hete programsorozathoz kapcsolódva ismét megrendezte a Nagyerdő Napját a NYÍRERDŐ Zrt. Debreceni Erdészete.
A gyerekek kedvenc őszi növénye az év gyógynövénye
A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság (MGYT) Gyógynövény Szakosztálya vadgesztenyét választotta az év gyógynövényének 2023-ban.
Jön a madárvonulás és az újabb madárinfluenzajárvány-veszély
Ahogy a vadon élő madarak őszi/őszi vonulása beindul, a baromfi és más haszonállatok védelmét a téli látogatóktól kiemelt prioritásként kell kezelni. Ez az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) legutóbbi értékelése szerint a HPAI-helyzetről.
Szavazzon az Év gombájára!
Még le sem zárult a szavazás, de az már biztos, hogy 2024-ben egy galóca lesz az Év gombafaja. A Magyar Mikológiai Társaság három galócafajt bocsátott a versenyre, melyekre október 11-ig, azaz ma éjfélig lehet szavazni.
Kifejezetten jól eredménnyel zárt Magyarország
Az elmúlt hétvégén megrendezett Európai Madármegfigyelő Napokon hazánk a megszokott módon jó eredménnyel zárt. Idén egy első, egy második és egy negyedik helyezést értek el a hazai megfigyelők.
Ne komposztáljuk a biológiailag lebomló zacskókat
Az emberek többsége higiénikusabbnak tartja, hogy a háztartási szerves hulladékot zacskóban gyűjtse az elszállításig ott, ahol erre a lehetőség adott. Eddig azonban senki nem vizsgálta, hogy ez hogyan befolyásolja a képződött komposzt minőségét.
Soha nem látott volumenű természetvédelmi beruházások valósultak meg hazánkban
A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretében 2014-2023-ig mintegy 40 milliárd forint nagyságrendben, több mint 100 ezer hektáros területen dolgoztak a nemzeti parkok munkatársai.
Az idegenhonos növények terjedése a generalista ízeltlábúfajokat támogatja
A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont (HUN-REN ÖK) munkatársainak vezetésével magyar kutatók ellentmondásos eredményeket találtak a gyepek fragmentációjának és a növényi inváziónak az ízeltlábúakra gyakorolt hatásairól.
Egész vérvonalakat tüntetett el a 20. századi bálnavadászat
A 20. századi ipari mértékű bálnavadászat nem csak a hatalmas tengeri emlősök populációit pusztította el, de úgy tűnik, a ma élő példányok genetikai változatosságát is maradandóan megváltoztatta.
Az új szabály hatványozott figyelemre készteti az autóvezetőket
A vadászati törvény változásával július elsejétől szinte minden esetben a jármű tulajdonosának vagy üzembentartójának kell megtérítenie a vadgázoláskor keletkezett kárt.
35 év után újra láttak jávorszarvast Magyarországon
A jávorszarvasról videófelvétel is készült, amit a Bodrogköz.info tett közzé. A felvétel Pácin, egy körülbelül 1500 lelkes Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei falu határában készült.
ÉSZAKERDŐ: örökbe fogadott vadmacska
Október 4-e 1931 óta az Állatok Világnapja, amikor az állatok védelme és az élővilág sokszínűségének fontossága kerül a középpontba. Ebből az alkalomból fogadta örökbe az ÉSZAKERDŐ Zrt. a Miskolci Állatkertben élő vadmacskát.
A Sóstói-erdőben túráztak a gyerekek
A XXVII. Erdők Hetéhez kapcsolódva, már tizedik alkalommal szervezte meg a NYÍRERDŐ Zrt. Nyíregyházi Erdészete és a Pál Miklós Erdészeti Erdei Iskola a „Fedezd fel az erdőt az erdészekkel!” elnevezésű programot.
Növények kommunikációja: nem csak a fajtársak értik meg egymást
Érdekes, több, mint egy évtizedig tartó kutatást végeztek az egyik aranyvessző fajjal. Arra voltak kíváncsiak, hogy a növények egymás közötti kémiai kommunikációját csak az ugyanabba a fajba tartozó egyedek, vagy más fajok példányai is megértik-e?
Három tájegység, három siker: a RÖNK az Év Turistaháza
Az ÉSZAKERDŐ Erdőgazdasági Zrt. által építtetett Rostallói Ökotudatos Nevelési Központ (RÖNK) kapta a legtöbb voksot az Aktív Magyarország közönségszavazásán, így ez lett az Év Turistaháza 2023-ban.
Ma van az állatok világnapja
Az 1931-ben Firenzében megtartott környezetvédelmi konferencia nyilvánította október 4-ét – Assisi Szent Ferenc, az állatok és a természet védőszentjének emléknapját – az Állatok Világnapjává.
Klímaváltozás? - Gondolatok és tapasztalatok Neumann György méhesében
Az elmúlt pár év ezen a vidéken (Alföld) rendkívüli szárazságot hozott, és erre a hirtelen jött rendkívüli körülményre sem a méhészek, sem a méhek nem voltak felkészülve.
Ismét közlekedett a Vadászkürt Expressz
Az ÉSZAKERDŐ Zrt. ismét megrendezte már hagyományos, szarvasbőgés-hallgató vonatozását.
Jubileumi NYÍRERDŐ Nap Nyíregyházán
Megtelt a nyíregyházi Sóstói-erdőben levő Erdei Tornapálya környéke szombaton délelőtt. A NYÍRERDŐ Zrt. Nyíregyházi Erdészete és a Pál Miklós Erdészeti Erdei Iskola jubileumi, 15. alkalommal rendezte meg a NYÍRERDŐ Napot.
Ausztrália feladta a varroa elleni küzdelmet
A múlt héten Ausztrália feladta az inváziós varroa atka elleni küzdelmet, mely világszerte a mézelő méhek populációi számára a legnagyobb veszélyt jelenti.
Az EGERERDŐ Zrt. két turistaháza is verseng az Év Turistaháza címért
A versenyben részt vesz a mátrai Szalajka-ház és a szilvásváradi Fátyol Vendégház.
Ne tervezzen kirándulást Szilvásváradra a hétvégén
Az EGERERDŐ Zrt. által üzemeltetett szilvásváradi Erdészeti parkoló üzemeltetési rendje a Nemzeti Vágta döntője miatt módosul.
Szemelvények a Nemzeti Biodiverzitás Stratégiából
Az ENSZ Biológiai Sokféleség Egyezményének előírásai értelmében minden részes félnek, így hazánknak is nemzeti stratégiát kell kidolgoznia a biológiai sokféleség megőrzésére és fenntartható hasznosítására.
Az ökológiai katasztrófa küszöbén: Galápagosra ért a madárinfluenza
A természetvédelmi szakemberek legrosszabb rémálma vált valóra, amikor felütötte a fejét a madárinfluenza a Ecuador Galápagos Nemzeti Parkjában, ahol egyedi, sehol máshol nem létező bennszülött fajok élnek.
Betiltják a laza csillámporokat és mikrogyöngyöket a hulladékcsökkentés jegyében
A termékekhez szándékosan hozzáadott mikroműanyagok korlátozását célzó szigorított intézkedéseket fogadott el az Európai Bizottság hétfőn az európai uniós vegyianyag-szabályozás keretében - közölte a brüsszeli testület.
Termesznek álcázza magát az újonnan felfedezett bogár
Új bogárfajt fedeztek fel Észak-Ausztrália talaja alatt. A holyvafélék családjába tartozó bogár a termeszbogarak megjelenését imitálja.
A Duna-Dráva Nemzeti Park versenyzője nyerte el az Ifjú Kócsagőr Program fődíját
Többnapos elméleti és gyakorlati kihívássorozatot követően ünnepélyes ceremóniával zárult a 2023. évi Ifjú Kócsagőr Program.
Hamarosan kezdődik az őszi rókavakcinázás
A rókák veszettség elleni őszi immunizálása 2023. szeptember 30-án kezdődik Magyarország déli és keleti vármegyéiben, ezzel párhuzamosan ebzárlat és legeltetési tilalom is lesz az érintett térségekben.
Tovább pusztulnak a balatoni nádasok
A balatoni nád minősége több helyen is továbbromlott, főként az északi partot érinti a probléma, de a déli oldalon is találtak olyan part menti részeket a szakemberek, ahol romlott vagy csökkent a növények minősége, mennyisége.
Egyharmadát kihalás fenyegeti
Európában kihalás fenyegeti a beporzásban a második legfontosabb szerepet betöltő zengőlégyfélék egyharmadát. A legnagyobb fenyegetést számukra a klímaváltozás, az intenzív mezőgazdasági termelésben egyre nagyobb mértékű rovarirtószer-használat.
A méhek és az erdő
A háziméh (Apis mellifera) eredeti élőhelye az erdő. Azonban mit nyújtana manapság a méheknek az erdő? Ezt vizsgálta behatóan egy német kutatócsoport.
A pókok a környezetszennyezés jelzői
A higannyal szennyezett folyók és tavak közelében élő pókok átadhatják ezt a szennyezést a szárazföldi állatoknak, és jó indikátorai a szennyezésnek.
Komoly szankciók várnak a részeg vadászokra
A szabályozás egy olyan rendelkezéscsomag része, amely a vadászbalesetek számát hivatott csökkenteni.
Kutyakaki: veszélyes, de hasznos is lehet! Komposztálható, van ahol világítanak vele
Mit kezdhet egy felelősségteljes gazdi a rengeteg kutyagumival? Hogyan tud „megzöldülni” a kutyagumi? Az Egyesült Királyság kutyái évente egymillió tonna kutyagumit gyártanak, míg az amerikaiak több mint tízmillió tonnányit....
185 év után kutatók újra rátaláltak a kihaltnak vélt aprócska brazil fára
Ugyan a növények nem mozognak, mégis előfordulhat olyan eset, hogy egy faj hosszú időn át kikerül a tudósok látóteréből. Ez történt egy Brazíliában honos magyalfajjal is, mely meglepő helyről került elő.
Jól bírja a koplalást a Balatonban élő inváziós kvagga kagyló
A kvagga kagyló 2008-as megjelenését követően a tó parti övében tömegesen előforduló vándorkagyló öt év alatt teljesen kiszorult a táplálékban szegény Siófoki-medencéből.
Megvalósult a Pannon homoki élőhelyek ökológiai állapotának javítása
Európa több országával ellentétben Magyarország teljes területének csaknem egyharmada természetközeli állapotban maradt fent, amely egy rendkívüli arány és egyben nemzeti kincs is.
Nincs elég hely ennyi medvének Romániában
A genetikai minták alapján végzett medveszámlálás is azt bizonyítja, hogy több ezer medvének nem jut megfelelő élőhely Romániában - nyilatkozta Benedek Barna, a felmérést végző munkacsoport vezetője a Székelyhonnak.
Makkgyűjtő erdészmadár
A szajkó hazánk állandó madara. Számos népi neve van ennek a varjúfélék családjába tartozó vadászható fajnak, legismertebb ezek közül a mátyásmadár, de hívják még zajgónak és erdészmadárnak is. Hogy miért?
A farakás remek őszi-téli menedék a békák számára
A kétéltűek vízaknából való kiengedésére hívjuk fel a figyelmet, hogy legyen idejük megtalálni telelőhelyeiket.
Közel ötszáz billió dollárnyi gazdasági kárt okoznak az inváziós fajok
Eddig több mint 37 000 idegenhonos faj megjelenését figyelték meg, melyek az emberi tevékenység által jutottak el olyan régiókba, ahol eredetileg nem voltak jelen, közülük mintegy 3500 faj vált invázióssá új élőhelyén.
Az erdei vasutat ünneplik a hétvégén a Gemencen
Gyerekprogramokkal, nosztalgia-gőzmozdonyos kirándulással, kiállításokkal várja a természetkedvelőket szombaton a Gemenc Zrt., a gemenci erdei vasút napján.
Ezért hordoznak veszélyes vírusokat a denevérek
Korábbi kutatások kimutatták, hogy amikor egy vírus denevérekről az emberre jut át, az eredmény halálosabb lehet az emberre nézve, mint amikor más emlősökből származnak a vírusok - most úgy tűnik, ennek oka a bőregerek röpképességével függ össze.
„Jó mulatság, férfimunka volt”
Valami ilyesmi a favágás is, csakhogy azt is lehet különböző szinten végezni: van, aki a kazán megtöltésére hasábolja kertjében a rönköket, míg mások úgyszólván extrém sportot űznek a favágásból.
11 tonna hulladéktól szabadult meg a Bodrog
Mintegy 11 tonna, azaz csaknem 2500 zsák hulladékot gyűjtött össze tíz pethajós csapat, összesen kétszáz résztvevő a IV. Bodrogi PET Kupán - közölte a versenyt szervező Természetfilm.hu Egyesület a hét közepén közleményben az MTI-vel.
A vadlovak jó viszonyt ápolnak rokonaikkal
A kutatók két drón segítségével nagy idő- és térbeli felbontással követték a hortobágyi 278 tagú ménes minden egyedének mozgását, miközben az állatok többségét egyedileg is azonosították, és feltérképezték a köztük fennálló rokoni viszonyokat is.
Rénszarvasokat öltek le Norvégiában, mert átkeltek Oroszországba
Norvégia jelenleg újjáépíti az Oroszországgal közös sarkvidéki határ mentén húzódó rénszarvaskerítést, hogy megakadályozza az állatok átkelését. Ennek oka, hogy a skandináv országnak kártalanítaniuk kell az oroszokat a legelőterületek miatt.
Vadételek, látványfőzés, táncház: ilyen volt az idei Vadgasztronómiai Fesztivál
2023. szeptember első szombatján ismét megrendezésre került a Nemzetközi Vadgasztronómiai Fesztivál, melynek a Soponyai Ökocentrum szolgált otthonául.
Tűzgyújtási tilalom: mikor, miért, meddig?
Forró nyarainkon rendszeresen megtörténik, hogy tűzgyújtási tilalmat rendelnek el. Érdemes ennek okaival, hátterével megismerkedni, hiszen fontos, hogy ezt mindenki komolyan vegye, mert egy erdő-, vagy bozóttűz óriási károkat okoz és veszélyeket rejt
Encsitűz: második hely az országos döntőben
Mindössze nyolc ponttal lemaradva a győztestől, a második helyen végzett a Lukács Zsolt András, Kmetz Szabolcs, Jaczenkó Krisztián, Hudák Péter összeállítású ÉSZAKERDŐ – Encsitűz szombaton, Soponyán, a STIHL Országos Fakitermelő Bajnokság döntőjében.
Ritkuló gyomnövényeink
Egyes gyomnövények állományai megritkultak hazánkban. Ilyen a korábban az Alföldön sokfelé előforduló nyári hérics és az orvosi füstike, amelyek a folyamatos irtás eredményeként szint eltűntek az alföldi rónaságról.
Kettős ÉSZAKERDŐ-siker Bükkzsércen
A Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Bükkzsérc adott otthont szombaton a STIHL Országos Fakitermelő Bajnokság utolsó regionális fordulójának.
Ősi örökségünk a vadászat – Országos Vadásznap
A vadásznapra kilátogatók számos programon vehettek részt, mint vadászkutya-, solymász- és vadászkürt-bemutató és -hangverseny, szarvasbőgő- és csalsípbemutató, terepjáró-tesztvezetés és természetesen az elmaradhatatlan vadfőzőverseny.
Városi erdők a forróság ellen
A városi erdők csökkentik a klímaváltozás hatásait, élhető környezetet teremtenek a nyári forróságban is – közölte Nagy István agárminiszter a közösségi médiában közzétett videójában.
A teljes országra kiterjesztették a tűzgyújtási tilalmat
Az egész országot érintő kánikula miatt augusztus 26-tól az ország teljes területén tűzgyújtási tilalmat rendel el a hatóság - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) az MTI-vel.
Az ivóvíz mellett a fürdés hozzáférhetősége is életmentő a madaraknak
A madarak számára a tisztaság létszükséglet. Ezért nem csak nyáron van szükségük fürdővízre, hanem télen is. Akinek kedves a madarak élete, tegyen ki akár csak egy nagyobb cserépalátétet, nekik meg fog felelni.
Állatkertek éjszakája - Tizenkét helyszínen készülnek országszerte programokkal
A Magyar Állatkertek és Akváriumok Szövetségének tagintézményei közül tizenkét bemutatóhely vesz részt az állatkertek éjszakáján, amelyet pénteken rendeznek országszerte, és amelyen az állatos programok mellett sok helyen tartanak csillagászati bemutatót is.
ÉSZAKERDŐ Zrt. - Véget értek az erdei vándortáborok
Az utolsó diákok is hazautaztak, véget értek az erdei vándortáborok az ÉSZAKERDŐ Zrt.-nél.
Ismét tűzgyújtási tilalom van több vármegyében
Az elmúlt napokra jellemző tartós kánikula és csapadékmentés időjárás miatt csütörtöktől hét vármegyében életbe lép a tűzgyújtási tilalom - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szerdán az MTI-vel.
A Balaton számtalan titkára derül fény a hétvégén
A Balaton ökológiai kihívásaival kapcsolatos tudományos és kulturális rendezvényeket szerveznek hétvégén Tihanyban és az örvényesi strandon.
Különleges növény kerül a figyelem középpontjába a vácrátóti Nemzeti Botanikus Kertben
Fókuszban a lótusz címmel az indiai lótuszt bemutató, tematikus napot tart szombaton a vácrátóti Nemzeti Botanikus Kert.
Már koncerteznek a bikák a gemenci erdőben
Elkezdődött a gímszarvasbikák bőgése a gemenci erdőben. A leghangosabb erdőrészletekbe a Gemenc Zrt. hétvégente szarvasbőgés-hallgató túrákat szervez - közölte az erdőgazdálkodással foglalkozó társaság hétfőn az MTI-vel.
Kanadában nem félnek a nagy, gonosz farkastól
Míg Magyarországon igen vegyesen ítélik meg az éppen visszatelepülő farkasokat, addig Kanadában, ahol szinte el sem tűntek, már nem ennyire borúlátóak. Egy közelmúltban végzett felmérés szerint még a vidéki emberek, akik a legközelebb élnek az ordasokhoz, is inkább pozitívan ítélik meg a ragadozó jelenlétét.
Porzik a lagúna ott, ahol a vadlovak általában a flamingók mellett legelnek
A spanyol Donana Nemzeti Parkban, ahol Európa egyik legnagyobb vizes élőhelye található, sorozatban a második nyáron szárad ki teljesen az egyik lagúna. Ami óriási gond, mivel ez a terület eddig állandó vízborítással bírt.
Koffeinfüggőség okozhatja a méhek pusztulását?
A hársfák alatt nyáron jelentős lehet az elhullott poszméhek száma. Kutatók 1990 nyarán mintegy 200 dongóméhet számoltak meg minden nap egyetlen fa alatt.
Újabb inváziós faj telepedett meg a főváros közelében
Vadonélő mosómedvéket filmeztek a MATE gödöllői vadbiológus kutatói egy Budapesttől 30 km-re fekvő erdős területen. A kutatók azt feltételezik, hogy a főváros szomszédságában valószínűleg fogságból szökött egyedek telepedtek meg és kezdtek el szaporodni.
Hogyan talál haza a kakukk?
A madarak vándorlása mindig lázban tartotta az embert. Feltételezéseket tennünk, elméleteket gyártottunk, de valójában egy jottányival sem jutottunk közelebb a valósághoz. Soha egyetlen elképzelést sem sikerült végérvényesen és minden kétséget kizáróan bizonyítani.
Kakukkosat játszott az ölyv-fióka
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) és a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őrszolgálatának közös munkacsoportja különös fészekaljat talált a dévaványai tájegységben májusban: három parlagisas-fióka mellett egy szintén egészséges egerészölyv-fióka nevelkedett.
Tizedszerre szerveznek madárgyűrűzést a budapesti Naplás-tónál
Tizedik alkalommal szervez nyári madárgyűrűző akciót Budapesten, a cinkotai Naplás-tónál a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Budapesti Helyi Csoportja. Az érdeklődőket hétköznap és hétvégén is várják augusztus 10. és 30. között.
A háziméheknél is szorgalmasabbak
A rendszerint áprilisban előbújó poszméhek a rovarvilág leghatékonyabb beporzói. Sokkal barátságosabbak a darazsaknál vagy a háziméheknél, ezért üldözni, bántani nem kell őket, hagyjuk, végezzék csak a dolgukat.
Elfogadták a 3. Nemzeti Biodiverzitás Stratégiát
A 3. Nemzeti Biodiverzitás Stratégia átfogó keretet biztosít a hazai élővilág, a természeti erőforrások hosszú távú fennmaradásához és meghatározza a 2030-ig elérendő célkitűzéseket, valamint az azok megvalósítását szolgáló intézkedéseket.
Hét százalékkal csökkent a hazai üvegházhatásúgáz-kibocsátás
Uniós előírás alapján a tagállamok minden évben július végéig küldenek megközelítő adatokat az üvegházhatású gázok előző évi kibocsátásáról az Európai Bizottságnak. Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) összesítése szerint Magyarország kibocsátása 2021-hez viszonyítva 7 százalékkal mérséklődött 2022-ben - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) kedden az MTI-vel.
Ma kezdődik a III. Nagy Ipoly-takarítás
Csütörtökön kezdődik a III. Nagy Ipoly-takarítás, a három napig tartó munkában több mint 170 kilométeres szakaszon tisztítják meg a határfolyót egyesületek, civilek, önkéntesek; az akciót a határ magyar oldaláról Nógrád és Pest vármegye önkormányzatai, Szlovákiából Besztercebánya és Nyitra megye önkormányzatai támogatják.
Illatok, amiktől menekülnek a darazsak
A darazsak sokszor megtelepszenek a teraszon vagy az erkélyen és szeretnénk minél gyorsabban megszabadulni tőlük, mert a csípésük rendkívül fájdalmas. A látszat ellenére a darazsak elriasztása nem nehéz. Elég az illatokat bevetni ellenük, mert van néhány olyan, amitől kifejezetten menekülnek.
A klímaváltozás hosszabbá teszi a pollenszezont
Javában virágzik a parlagfű, így a pollenre érzékenyek már számíthatnak az allergiás tünetek megjelenésére. A Nemzeti Népegészségügyi Központ azt javasolja a parlagfű virágporára érzékenyeknek, mielőbb kezdjék meg a gyógyszeres kezelést, vagy keressék fel kezelőorvosukat a megfelelő gyógyszeres kezelés beállításáért.
Árvíz miatt járhatatlanok a magas tátrai turistaösvények
Sok helyütt árvízveszély keletkezett Szlovákia keleti régióiban a hétvégi heves esők miatt, a Magas Tátrában pedig ki is öntött több patak, ezért számos turistaösvény járhatatlanná vált - jelentették a szlovák hatóságok hétfőn.
Mától vége a tűzgyújtási tilalomnak az alföldi vármegyékben is
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) hétfőtől visszavonja a tűzgyújtási tilalmat az alföldi vármegyékben is.
Az EGERERDŐ fellép a vandalizmus ellen
Az EGERERDŐ Zrt. szerteágazó ökoturisztikai hálózat üzemeltetője, így az erdőben turistaösvények, tanösvények, erdei pihenőhelyek, szálláshelyek, parkolók, pihenők, játszóterek, tornapályák sokaságával találkozhatnak a kirándulók.
Vigyázzunk az ólomszilánkokkal!
CT-vizsgálattal szabad szemmel nem látható ólomszilánkokat találtak fácánokban a kutatók, akik arra figyelmeztetnek, hogy az ólomsöréttel terítékre hozott vadászható fajok elfogyasztásakor a tudtunk nélkül vihetjük be a szervezetükbe a mérgező elemet.
Hétvégén indul a próbaüzem a Mátravasút mátrafüredi szakaszán
Az EGERERDŐ Zrt., mint a Mátravasút üzemeltetője, tájékoztatja a lakosságot, hogy 2023.08.05-én próbaüzemben elindul a közlekedés a Mátravasút mátrafüredi szakaszán.
Organikus gazdálkodás: az átállás árnyoldala
Az organikus, avagy biogazdálkodás sokkal jobb hatással van az élővilágra, mint a hagyományos nagyüzemi termelés, melyben rengeteg kemikáliát, növényvédő szereket alkalmaznak. Azonban eddig keveset tudtunk arról, hogy az organikus gazdálkodásra való átállás időszaka hogyan hat a környezetre.
Egy madár, mely szinte kivétel nélkül képes felismerni a kakukktojásokat
Az afrikai kakukkok méltó ellenfelet találtak a szuahéli drongók személyében. Egy új kutatás szerint ugyanis több, mint 90 százalékos valószínűséggel ismerik fel az idegen tojásokat, noha azok megszólalásig hasonlítanak a sajátjaikra.
Megvannak az első covid-os szarvasok Európában is
A dublini Phoenix Parkban élő dámszarvasok sok látogatót vonzanak, sok közülük eteti és simogatja is ezeket a kedves, pöttyös bundájú szarvasokat. Vélhetően pont ennek az emberi kontaktusnak köszönhető, hogy Európában először ebből a szarvaspopulációból mutatták ki a COVID-19 vírusát, jelentették a tudósok bioRxiv preprint szerveren megjelent cikkükben július elején.
Erős kezdés után fokozott növekedés!
Aktív és tartalmas féléven van túl a nyíregyházi Pál Miklós Erdészeti Erdei Iskola, az év első hat hónapjában minden eddiginél nagyobb látogatottságot regisztráltak.
Veszélyben Európa legnagyobb rovara, pedig a megmentése pofonegyszerű
Élőhelyeinek drasztikus megfogyatkozásával az utóbbi időben a szarvasbogár egyedszáma is jelentősen csökkent, így besorolódott a fenyegetett élőlények táborába. Magyarországon mind a nagy, mind a kis szarvasbogár hivatalosan védelem alatt áll, de mi, közösen ennél jóval többet tehetünk e lenyűgöző rovar megmentése érdekében.
Magyarország továbbra is kiemelt figyelmet fordít az erdőállomány védelmére
A Pilisi Parkerdőhöz látogatott Dr. Kozma Ákos, az alapvető jogok biztosa, aki országos látogatássorozata keretében figyelemmel kíséri az állami erdőgazdaságok tevékenységét, jó gyakorlataikat és párbeszédet kezdeményez az ország természeti örökségének kezelésében résztvevő erdőgazdaságok munkatársaival. A látogatáson részt vett Zambó Péter erdőkért és földügyekért felelős államtitkár is.
Facsemetéket rongáltak és pusztítottak el egy fővárosi erdőben ismeretlenek
Feljelentést tett a Pilisi Parkerdő Zrt. a rendőrségen, mert ismeretlenek elpusztították a budapesti atlétikai világbajnokság szervezőivel közösen ültetett facsemetéik mintegy kétharmadát a XX. kerületben.
Hat vármegyében irtják a szúnyogokat a héten
A héten hat vármegyében, Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád-Csanád, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Heves és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében lesz szúnyoggyérítés 41 ezer hektáron - tájékoztatta a program végrehajtásáért felelős Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) hétfőn az MTI-t.
Hasznát veszik a szarkák a madárriasztó tüskéknek - a saját fészkük fölött
Az utóbbi időben egyre több épületre kerül ún. madárriasztó tüske, hogy ezzel tartsák távol a különböző tollasokat. A gyártók által „állatbarátnak” titulált eszközök azonban nem feltétlenül azok, egyre több olyan eset kerül nyilvánosságra, amikor galambok, fecskék nyársalják fel magukat rá és kínok közt pusztulnak el.
Egy tó tele fekete iszappal
Erről a tóról nem fogjuk azt mondani, hogy víztározó, mert nincs benne víz. Ehelyett 10 millió tonna aszfaltot találunk benne.
A klímaváltozás átrendezi a beporzók telelését - hogy lesz így gyümölcs?
A melegedő klímában egyre korábban ébrednek a méhek, ami veszélybe sodorja a gyümölcsfák beporzását.
Támogatást kapnak a környezet- és természetvédelmi civil szervezetek
Az Agrárminisztérium 40 millió forint értékben támogatja a hazai, környezet- és természetvédelmi céllal létrejött, közhasznú társadalmi szervezeteket.
Tíz új digitális meseösvényen fedezhetik fel a kirándulók a Pilist és környékét
Tíz új digitális meseösvényen fedezhetik fel a kirándulók a Pilist és környékét a Digitális Vándor ingyenes applikáció letöltésével, amely már több mint 70 digitális ösvénnyel várja a természetjárókat az ország minden pontján.
Segíthetik a fészekanyagként használt hulladékok a fiókákat, azonban komoly veszélyeket hordoznak
Hatalmas mennyiségű műanyagot és egyéb hulladékot dobunk ki napi szinten, melyek gyakran a madaraknál kötnek ki. Egy új kutatás 176 olyan madárfajt azonosított, melyek a világ különböző táján élnek, és előszeretettel használnak az emberek által kidobott tárgyakat fészeképítéshez.
Fontos szerepük van a molyoknak
A molyok többsége éjszakai életmódot folytat, és sokunk nem is sejti, hogy a gardróbban, a spájzban vagy a konyhaszekrényben garázdálkodó, taxonómiai felosztásban a lepkék egyik alrendjét alkotó molylepkefajok mennyire szerteágazó és meghatározó szerepet töltenek be az ökoszisztémában.
Idén az alpesi gőte az év kétéltűje
Az MME Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztálya nem véletlenül választotta az alpesi gőtét, hazánk egyik legritkább és kevésbé közismert kétéltűjét az év kétéltűjének, ugyanis magyarországi fennmaradása több tényező miatt is veszélyben forog. Csak ritkán találkozhatunk vele középhegységeinkben, szórványos előfordulásának köszönhetően.
A madarak is megérzik a klímaváltozást
A globális felmelegedés miatt t a madarak egyre nehezebben ismerik fel, hogy mikor jön a tavasz és mikor van itt az ideje a költésnek. Emiatt kevesebb fiókájuk születik, ami számos fajra nézve katasztrofális következményekkel járhat.
Több szivacsvárost szeretnének
A heves esőzések és az aszályos időszakok különösen nehezen kezelhetők a sűrűn lakott városok számára. Az esővíz nem tud elszivárogni, és a lakosság és a természet szenved a "hőszigetektől". A Német Szövetségi Környezetvédelmi Alapítvány (DBU) ezért nyíltan kezdte követelni, hogy a klímatudatosság jegyében mind több várost alakítsanak át úgynevezett szivacsvárossá.
Hagyományőrző vadászati módok - Vadászúton V.
Sorozatunk legújabb részében a hagyományőrző vadászati módokat, a solymászatot, agarászatot, vadászíjászatot és az elöltöltős fegyvereket szedtük csokorba. Valamennyi mód régmúltba vesző történelmi korok óta része a vadászatnak. Talán a legszebb, ami közös bennük, hogy a vadásztársadalom egy szűk köre napjainkig őrzi és ápolja e hagyományokat.
Az egyik legritkább macskaféle kölykeit lehet megcsodálni Nyíregyházán
A természetben kritikusan veszélyeztetett észak-kínai leopárd (Panthera parduc japonensis) hármasikrek születtek a Nyíregyházi Állatparkban.
Két év után ismét Magyarországon a Korongvadász Világbajnokság versenyzői
Július 13-16. között rendezik meg Gánt falu közelében a 2023. évi 45. FITASC Sporting (Korongvadász) Világbajnokságot. A Master, Veterán, Junior, Lady, Senior, Open kategóriákban egyéni és csapatversenyek is zajlanak a több mint 40 ország közel 1100 versenyzője között.
Már a hetedik áttelepített gepárd pusztult el Indiában
Tavaly szeptember óta már a hetedik, Afrikából betelepített gepárd pusztult el az egyik közép-indiai nemzeti parkban - közölte a BBC brit közszolgálati csatorna hírportálja szerdán.
Egyre nagyobb az érdeklődés az erdei iskolai programok iránt
Az elmúlt fél évben, több mint 2100 óvodás és iskolás gyermek vett részt a NYÍRERDŐ Zrt. Nagyerdei Erdészeti Erdei Iskola foglalkozásain. Ez csaknem ezerrel több, mint amit az előző év azonos időszakának adatai mutatnak.
Bővül a tűzgyújtási tilalommal érintett terület Magyarországon
A kánikula és az előreláthatóan továbbra is csapadékszegény időjárás miatt a hatóság 2023. július 12-től kiterjeszti a tűzgyújtási tilalmat Borsod -Abaúj -Zemplén, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Pest és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyékre is. A korlátozás Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyékben is tovább él.
Melyik Magyarország legszebb erdeje? – Szavazz te is!
Zsófia-kilátó, Baktai-erdő, Cuha-völgy, Debreceni Nagyerdő, Jakab-hegy és a „Szerkövek erdei”, közös bennük, hogy mind versenyben vannak az Agrárminisztérium Facebook játékában, ahol a szaktárca Magyarország legkedveltebb erdei kirándulóhelyét, természeti kincsét keresi. A 22 héten át zajló szavazás hamarosan véget ér, július 16-ig még várják a szavazatokat az Agrárminisztérium Facebook-oldalán.
Hegyen, völgyön, síkságon – a Budapesti Erdőgazdaság Zrt. területén
Központjának székhelyétről kapta a nevét, de összesen tíz vármegye területén kínál kikapcsolódási lehetőséget és páratlan panorámát a Budapesti Erdőgazdaság Zrt., melynek erdeiben a túrázás és tanösvények felfedezése mellett kilátók és erdei szálláshelyek várják a látogatókat.
Szakmai nap és függőkert avatás
Az Országos Erdészeti Egyesület Sárospataki Helyi Csoportja „Erdőkárok és közjóléti fejlesztések” címmel rendezett szakmai napot Füzér térségében. A Nagy-Milic Natúrpark Látogatóközpont és Várgondnokság épülete előtt Hulják Péter, a helyi csoport elnöke köszöntötte a tagságot, majd Horváth Jenő polgármester - egykori kerületvezető erdész -, mint a szakmai nap egyik házigazdája szólt a jelenlévőkhöz.
Vadételből is jeles!
Az EGERERDŐ Zrt. Mátrafüredi Erdészete képviselte az erdőgazdaságot az Országos Magyar Vadászkamara Heves megyei szervezete által rendezett Heves Vármegyei Vadásznapon, 2023.07.01-én. A Mátrafüredi Erdészeti Szakiskola területén szervezett eseményen színes programokkal várták a vadászat iránt érdeklődőket.
Vadászati törvényt érintő módosítások
Nemrégiben megjelentek a 1996. évi LV. Törvény módosításait érintő rendelkezések. A változások az éjjellátó eszközök alkalmazását, a vad-gépjármű ütközéseket, illetve a vadkár rendezését is érintette.
A zöldfelületek több mint két évet fiatalítanak rajtunk
A városi parkok és egyéb zöldfelületek segítenek a nyári kánikulát kordában tartani, növelik a biodiverzitást, és kellemes közérzetet biztosítanak az embereknek. Emellett egy új kutatás szerint átlagosan 2,5 évvel lassítják a biológiai öregedést azoknál, akik a közelükben élnek.
Átadták a Sarkad-Remetei Vadászházat
Az erdei ökoturisztikai infrastruktúra fejlesztése a fenntarthatóságot szolgálja. Az állami erdőgazdaságok az erdőkezelésbe integrált módon, a védelmi és gazdasági törekvésekkel összhangban folyamatosan bővítik és korszerűsítik turisztikai hálózatukat.
Csodaerdőkkel és kertekkel csábít Zala
A Zalaerdő Zrt. kezelt erdőinek területe jelenleg 56 ezer hektár. Az elmúlt öt évben több mint 2364 hektár erdőfelújítást és 51 hektár erdőtelepítést végeztek. A közjóléti erdők, az erdei vasút, az erdei kiránduló- és pihenőhelyek, erdészeti erdei iskolák, tanösvények és horgásztavak létrehozásával és működtetésével egész évben várják az erdei kikapcsolódásra és ismeretszerzésre vágyókat.
Újabb óriásrovar telepedett meg hazánkban
Az elmúlt napokban kisebb pánikot keltett, hogy óriási invazív darazsak jelentek meg Európában. Az ázsiai lódarázs (Vespa velutina) már az ajtón kopogtat, de egyelőre nincsen magyarországi adata. Emellett a hazai lódarázsnál (Vespa crabro) valamivel kisebb is, és semmivel sem veszélyesebb őshonos társánál. Van azonban egy másik nagytestű rovar is, mely eközben csendben betelepedett…
Mormon tücskök tarolnak Észak-Amerikában
Milliárdnyi rovar a városokban és falvakban. Mintegy két hete jelentek meg az Egyesült Államokon átvonuló rovarhordák, amelyeket az amerikaiak a bibliai sáskajáráshoz hasonlítanak. A városokban pánikot kelt a látványuk, de a mezőgazdasági terményekre a legveszélyesebbek.
Vadállatok a lakott területen
Évek óta probléma egyes vadászható fajok belterületen való megjelenése. A nyest és a róka mellett a vaddisznó és az őz, esetenként a szarvas vagy akár a medve okozhat riadalmat a lakosság körében. Ezeknek a fajoknak a belterületen okozott kártételéről sem szabad megfeledkezni, ami egyre gyakoribb ember-állat konfliktust eredményez.
Segítsen Ön is az inváziós csípőszúnyogok felkutatásában!
A lakosság segítségét kérik az inváziós csípőszúnyogok terjedésének megfigyeléséhez a kutatók.
Július elsején kezdődik a Muzsikál az erdő - Mátrai Művészeti Napok programsorozat
Kilenc erdei helyszínen egyebek mellett klasszikus és népzenei koncertekkel, szakvezetéses erdei sétákkal, kiállításokkal várja az érdeklődőket július 1. és 9. között a Muzsikál az erdő - Mátrai Művészeti Napok rendezvénysorozat - hangzott el az eseményt beharangozó sajtótájékoztatón múlt héten Budapesten.
Több mint négyszáz településen folytatódik a szúnyoggyérítés
Tizenhat vármegye 438 településén, összesen 98 ezer hektárnyi területen lesz a héten szúnyoggyérítés - tájékoztatta a szúnyogirtási program végrehajtásáért felelős Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) hétfőn az MTI-t.
Természeti csodákat rejt a Soproni-hegyvidék és a Fertő-tó
A TAEG Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt. kiemelt közcélú feladata, az erdő- és vadgazdálkodás mellett az oktatás és kutatás támogatása, amelyet "Oktatással a természet oldalán" hitvallása is tükröz.
Vasárnap indult a IV. Tisza-tavi PET Kupa
Tizenkét, pillepalackokon lebegő hajóval és kenus különítménnyel startoltak el a csapatok vasárnap a IV. Tisza-tavi PET Kupán Tiszafüredről. Mintegy kétszáz petkalóz saját készítésű tutajjal Tiszafüredtől Tiszanána-Dinnyéshátig gyűjti a hulladékot a tóról és az ártéri erdőkből három napon át.
Lazultak a farkaselejtést érintő korlátozások Svájcban
A svájci kormány által prezentált vadászati rendelet alapján, júliustól a gazdák már akár fegyverrel is védekezhetnek a farkasok ellen, haszonállataik megvédése érdekében. A módosított rendelet elsősorban azon területeken könnyíti meg a farkasok lelövését, ahol a vadon élő állatok korábban kimutatható kárt okoztak a lakosoknak.
"Faanyagszőkítést" végző céghálózatot leplezett le a Nébih
Tíz cégből álló hálózat "faanyagszőkítési" tevékenységét szüntették be a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ellenőrei; a társaságok egymás között adták-vették a termékeket, ellehetetlenítve ezzel, hogy azokat nyomon lehessen követni - közölte a hatóság az MTI-vel.
Brazília élővilágát mutatja be a Természettudományi Múzeum nemrég nyílt kiállítása
A hatalmas erdő címmel Brazília élővilágát bemutató szabadtéri kiállítás nyílt Budapesten, a Magyar Természettudományi Múzeum és a Budapesti Brazil Nagykövetség közös rendezésében.
Mi a baj a medencékkel?
A megavíztározókat használó francia mezőgazdasági vállalkozások és az ellenük tiltakozó környezetvédők harcát nem lehet úgy minősíteni, hogy vihar egy kanál vízben. Főként azok után, hogy egy betiltott, több ezres tüntetésen több mint kétszázan sérültek meg a rendőrséggel történt összecsapás során. A probléma egyesek szerint az uniós mezőgazdaságpolitika ellentmondásait is jól tükrözi.
A galambok álmodnak?
Miközben alszunk, agyunkon olyan alvási fázisokon (REM, non-REM) mennek keresztül, amik az ébredés utáni agyi frissességet biztosítják. A kutatók néhány emlős esetében már vizsgálták, alvásuk közben milyen agyi folyamatok zajlanak le, de a madarak álmai mindeddig felfedezetlenek maradtak.
Öt nagy kihívás áll a hazai erdőgazdálkodás előtt
Az erdőterület növelése és a meglévő erdők tudatos kezelése kulcsszerepet játszik Magyarország klímavédelmi célkitűzéseinek megvalósulásában – jelentette ki Zambó Péter, az Agrárminisztérium erdőkért felelős államtitkára az Országos Erdészeti Egyesület 153. Vándorgyűlésén, Zánkán.
Hatvan milliárdnál is több apróság veszett oda az erdőtüzekben
Ausztráliában 2019-2020 között hatalmas kiterjedésű erdő és bozóttüzek pusztítottak, ezek pedig olyan élőhelyeket is érintettek, melyeken normál esetben nem kell tartani lángoktól. Ebből következik, hogy az ottani növény- és állatvilág semmilyen védelemmel nem rendelkezik az ilyenfajta természeti csapások ellen.
Krokodilokat gyilkoló férfi után nyomoznak a queenslandi hatóságok
A queenslandi hatóságok egy ismeretlen elkövető ellen nyomoznak, aki telefonon azt állította, hogy ő végzett két krokodillal, amelyeket az elmúlt két hónapban lefejezve találtak meg az állam északi részén.
Sűrű állományai elnyomják az őshonos lágyszárúakat
A Nyugat-Himalája mérsékelt, csapadékos éghajlatú térségeiben és Kelet-Indiában őshonos bíbor nebáncsvirágot (Impatiens glandulifera) a 19. század elején kezdték el Európában dísz-, illetve mézelő növényként ültetni. Rövid időn belül Magyarországon is meghonosodott, sőt intenzív terjedése miatt inváziós fajnak tekintendő.
Városi erdők Budapesten
A kormány elkötelezett a magyar erdők védelme és gyarapítása mellett. A klímaváltozás, a turizmus, a közösségek igényei, az átalakuló városi funkciók komoly kihívások elé állítják az idén 150 éves Budapest erdőit. Június 8-án rendezték meg a Városi erdők Budapesten című konferenciát, melyre a fővárosi erdők nagy részét kezelő Pilisi Parkerdő Zrt. meghívására különböző szakterületek elismert képviselői mutatták be és vitatták meg a városi erdők összetett kérdéseit.
Az éjjeli lepkék védelme pont annyira fontos, mint a méheké
Az éjszakai beporzók, mint például egyes lepkefajok közel annyi virágot látogatnak, mint a méhek, emiatt fontos lenne nagyobb hangsúlyt fektetni a védelmükre – derül ki a Sheffieldi Egyetem tanulmányából.
Tényleg lebomlik a lebomlóként árult zacskó?
A Greenpeace és a Humusz Szövetség áprilisban indított kísérletében 45 nap alatt egy bomlott le teljesen a hazai élelmiszer-üzletláncokban beszerzett, lebomlóként árult zacskók közül, de a többinél is megkezdődött a lebomlási folyamat - közölte a Greenpeace Magyarország kedden az MTI-vel.
Hamarosan rajzanak a szentjánosbogarak
Az Alcsúti Arborétumban minden júniusban hatalmas látványosság a szentjánosbogarak rajzása. Bogár- és időjárásfüggő jellegéből adódóan pontos dátum nem hirdethető meg előre, de az biztos, hogy most már a küszöbön áll. Érdemes figyelni a híreket!
Zergegida született a Szegedi Vadasparkban
Zergegida született a Szegedi Vadasparkban, a fiatal nőstényt a látogatók is megfigyelhetik, amint sziklás-dombos kifutójában ugrándozik - tájékoztatta Veprik Róbert igazgató az MTI-t.
Gazdag állat és növényvilággal vár „Somogy zöld szíve”
Páratlan szépségű, terjedelmes méretű erdők ölelésében található „Somogy zöld szíve”, Kaszó. A KASZÓ Zrt. Somogy megye dél-nyugati részén mintegy 15.000 hektáros egybefüggő állami erdőt kezel, valamint csaknem 24.000 hektáros vadászterületen gazdálkodik. Az elmúlt években 41 hektár erdőt telepítettek és 765 hektárnyit újítottak fel.
Az őzgidák megmentése kaszáláskor állatvédelmi kötelesség - ebben is segíthet a drón
Május közepétől a gazdálkodók elkezdik lekaszálni a lucernásokat, réteket széna, illetve szenázs készítés céljából. Ugyanekkor a mezőgazdasági területeken élő állatok szaporodási, utódnevelési időszaka is ekkor zajlik.
Az EU megkettőzi nyáron az erdőtüzeket oltó légiflottáját
A nyári szezonra készülve az Európai Unió megkettőzi az erdő- és bozóttüzek oltására felkészített légiflottáját - tájékoztatott az Európai Bizottság kedden.
A fa a 21. század építőanyaga
Sopronban a III. Erdei Szabadegyetem – döntéshozóknak című két napos eseményen június elején a faalapú gazdaság, az erdészet, a fa- és az építőipar szereplői és irányítói körüljárják a fa, mint megújuló nyers- és építőanyag alkalmazási lehetőségeinek kérdéseit.
Egyre több problémát okoznak a medvék Románia keleti részében
Egyre több a panasz a túlszaporodott medveállományra Románia keleti részében, a székelyföldi megyék, települések vezetői után moldvai elöljárók is szóvá teszik a problémát.
Hogyan szedjük ki a kullancsot?
A jó idő beköszöntével egyre többen keresik fel a természetet. Ilyenkor a kirándulók, túrázók, kutyasétáltatók könnyen egy szorosan kötődő „baráttal” lehetnek gazdagabbak hazatértükkor, a kullanccsal. Ezekről a pókszabásúakról kért általános tájékoztatást az Ökológiai Kutatóközpont munkatársaitól Bányavölgyi Donáta, az AgroTime műsorvezetője.
Szoros együttműködést követel a természetkárosító bűncselekmények elleni fellépés
A klímaválság mellett ökológiai válság tanúi is vagyunk, amely válaszlépésekre kell, hogy késztessen minket – jelentette ki Balczó Bertalan, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős helyettes államtitkára a LIFE SWIPE (Successful Wildlife Crime Prosecution in Europe) projekt záróeseményén, kedden.
A városi méhlegelők hatásait vizsgálják Szegeden
A Mondolo Egyesület, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) szakemberei és az önkormányzat együttműködésével a városi méhlegelők környezeti hatásait vizsgáló kutatási program indult Szegeden - közölte Ézsiás Tamás, a civil szervezet munkatársa kedden.
Erdőgazdasági fejlesztések Nyíregyházán
Befejeződött a NYÍRERDŐ Zrt. több fejlesztése Nyíregyházán, melyekkel a vármegyeszékhelyen élők kikapcsolódási lehetőségeit szerette volna bővíteni az erdőgazdaság. A fejlesztéseket dr. Kovács Ferenc, Nyíregyháza polgármestere és Hidas Tibor, a NYÍRERDŐ Zrt. vezérigazgatója adta át.
Tanösvényekkel és kilátókkal várnak a Veszprém környéki erdők
A VERGA Veszprémi Erdőgazdaság Zrt. csaknem 50 000 hektár, állami tulajdonú területet felügyel és gondoz több mint 50 éve. 2018 óta, több mint 83 hektár területen végeztek újerdő telepítést és közel 300 hektáron erdőfelújítást.
Pannonicumok - Elkészült bennszülött növényeink leltára
Egy terület vagy ország legkülönlegesebb élőlényei az egész világon csak ott előforduló bennszülött, vagy más néven endemikus fajok. Ezek az állatok vagy növények kiemelt jelentőségűek a biodiverzitás, a természetvédelem, a tudományos kutatás, sőt, mivel másutt nem fordulnak elő a nemzeti identitás szempontjából is.
Az állatkerti elefántok kedvelik a látogatókat
Az állatkertekről általában véve megoszlik az emberek véleménye. Egyesek szerint börtön az állatok számára, azonban azt is látnunk kell, hogy a természetes élőhelyek visszaszorulásával néhány fajnak ez az egyetlen esélye a túlélésre. Most a tudósok azt vizsgálták, hogy a különböző jószágok viselkedésére vajon milyen hatással vannak a látogatók.
Hasznot húzni a haszontalanból
A világon szinte mindenhol találhatunk már inváziós fajokat. Ezek olyan élőlények, melyek eredeti élőhelyüktől távol számukra megfelelő körülmények közé kerültek, és a helyi ökológiai rendszereket tönkre téve korlátlanul képesek terjedni. Azonban ezekből a fajokból is hasznot lehet húzni.
A poszméhek is kimelegszenek a cipekedéstől
Az Észak-Karolinai Állami Egyetem kutatása szerint a pollent szállító poszméhek testhőmérséklete jelentősebb megemelkedik. Ez pedig felveti a kérdést, hogy az egyre melegedő világunk milyen hatással lesz ezekre a fontos beporzó rovarokra.
Erdő- és bozóttüzek oltására alkalmas járműveket szerez be a katasztrófavédelem
Erdőtűzoltó járműveket vásárol a katasztrófavédelem - közölte az MTI-vel kedden a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.
Várnak Békés- és Csongrád vármegye mesés erdői
A Délalföldi Erdészeti Zrt. több, mint hat évtizede gondozza Csongrád- és Békés vármegye állami erdőterületeit. A kezelésében lévő ásotthalmi Rívó-erdő különlegessége a hét, több mint 100 éves kocsányos tölgy egyedekből álló facsoport. A tölgyfák által körülvett terület, mint egy bölcső, hívogatja az arra járókat. Az utóbbi 5 évben 1498 hektár erdőt újítottak fel és 253 hektárt telepítettek.
Áramütések elkerülését célzó madárvédelmi eszközöket mutatnak be
Az elektromos hálózatokon alkalmazott madárvédelmi eszközöket bemutató mintahálózatot alakított ki az MVM Démász Áramhálózati Kft. a Szegedi Vadasparkban.
Több mint 100 órányi ökológiai témájú film várja az érdeklődőket hétvégén
Több mint 100 órányi ökológiai témájú filmet láthat a közönség a Nemzetközi Természet- és Környezetvédelmi Filmfesztiválon, amelyet május 19. és 21. között rendeznek meg a Gödöllői Királyi Kastélyban.
A madarakat és a fákat ünnepelték Nyíregyházán
24 csoportban, csaknem 500 nyíregyházi és a vármegyeszékhely környékéről érkezett óvodás és általános iskolás vett részt pénteken a Nyíregyházi Egyetem Tuzson János Botanikus Kertjében rendezett programon.
Profi fészeképítők: ilyen kreatívak a madarak
Némely madár elképesztő ügyességről és leleményességről tesz tanúbizonyságot, amikor a fészkelő hely keresésére és megépítésére kerül sor.
Az Év Fája
Az Év Fáját 1996 óta minden évben megválasztja az Országos Erdészeti Egyesület. Kezdetben az egyesület kuratóriuma döntött arról a fafajról, hogy az adott évben melyik kapjon nagyobb figyelmet a média és a természetvédelmi események által, azóta 2013-tól nyílt szavazással dől el, hogy a szakemberek által kijelölt három hazai fafaj közül melyik viselheti az Év Fája címet.
Mitől függ az állatok élethossza? A hüllők nem mutatják az öregedés jeleit...
Az állatok várható élettartama teljesen különböző, pont úgy, mint az embereké. Hiszen a rovarok, halak, hüllők, madarak, vagy emlősök között is vannak hosszabb, illetve rövidebb ideig élő állatok, ráadásul ez még nem csak fajonként hanem egyedenként is változó. Mitől függ akkor vajon, hogy egy állat hány évig él?
Erdőjárás receptre
Tudományosan igazolták, hogy a természetjárás, a természettel való közvetlen kapcsolat enyhíti a mentális betegségeket. Ennek a ténynek köszönhetően nemcsak külföldön, hazánkban is elkezdték beépíteni az orvosi gyakorlatba a receptre írt erdőjárást.
Vadászúton III. - a vadászat a vadgazdálkodás eszköze
Amikor puskával a fegyverszekrényemben és vadászjeggyel a zsebemben a lakásomban ültem, mérlegeltem, milyen lehetőségeim vannak, ha vadászni szeretnék. Ez persze egyéni helyzet és lehetőségek kérdése is, függ az egzisztenciális stabilitástól, a szabadidő mértékétől és bizonyos értelemben a távolságtól is, hiszen nem mindenki áldoz több órás utazást a vadászterületre való kijutásra.
Bárki nevelhet saját erdőt egy új mobilalkalmazással
A WWF Magyarország által kifejlesztett ÉnErdőm mobilalkalmazással bárki létrehozhatja saját virtuális erdejét, és kipróbálhatja az erdő ellenálló képességét segítő erdészeti megoldásokat, valamint megismerkedhet a klímaváltozás által érintett állatfajokkal is - tájékoztatta a WWF Magyarország szerdán az MTI-t.
Újabb műanyagevő mikrobákat találtak
Egy svájci kutatóintézet tudósai olyan mikrobákat fedeztek fel, amelyek alacsony hőmérsékleten képesek megemészteni a műanyagokat - számolt be róla szerdán a The Guardian.
Madarak és fák napja
A hatályos természetvédelmi törvény szerint a madarak és fák napja május 10-e. Testvérünnepe a Föld napjának, célja, hogy a fiatal generáció természetvédelem iránti elkötelezettségének a kialakítása. Az ünnepnap több mint százéves, megszervezésének közvetlen előzménye az az 1902-ben kötött párizsi egyezmény, amely „mezőgazdaságra hasznos madarak” védelmét célozta.
Hűtőtáska gombából?
A laboratórium új hőkameráját tesztelte egy mikrobiológus az erdőben, amikor különös felfedezést tett: az infravörös tartományt – azaz a hőt – érzékelni képes eszközön a gombák jóval hűvösebbnek látszódtak, mint a környezetük.
Medve a Bükkalján
Az EGERERDŐ Zrt. tájékoztatja a Tisztelt Lakosságot, hogy a Bükkalján kihelyezett vadkameráink több alkalommal rögzítették medve jelenlétét az elmúlt hetekben.
A Mátrában mérték össze tudásukat az erdészek
Idén is összegyűltek az EGERERDŐ Zrt. erdészei, hogy a Mátrafüredi Erdészet területén, a Szalajka-házat környező erdőkben megmérettessék szakmai tudásukat.
Élménygazdag programokkal várnak a Közép-Dunántúl erdejei
Gaja-szurdok, Bence-hegyi kilátó, Sárpentelei pihenőerdő, Pákozdi Pagony. Közös bennük, hogy a Vadex Mezőföldi Erdő- és Vadgazdálkodási Zrt-hez tartozó közép-dunántúli régió területein találhatók, ahol 20 000 hektár állami terület vagyonkezelését végzi az állami erdőgazdaság. Foglalkoznak továbbá vadhús felvásárlással, feldolgozással és értékesítéssel is.
Felfedezték az első beporzó békafajt
A Brazíliában honos kétéltű imádja a nektárt, így virágról virágra jár, akár a méhek. A tudósok azt feltételezik, hogy eközben pollent is közvetít, ezzel pedig az első olyan kétéltűfaj lehet, melyről bebizonyosodik, hogy beporzó.
Az akác volt a középpontban Baktalórántházán
A Nyírség aranya, a hungarikumként számon tartott akác volt a középpontjában annak a konferenciának, amit a NYÍRERDŐ Nyírségi Erdészeti Zrt. szervezett Baktalórántházán, a Dégenfeld kastélyban.
Hajdúhadházi erdész képviseli a NYÍRERDŐ-t az országos versenyen
A NYÍRERDŐ Zrt. a Fehérgyarmati Erdészet területén, a Bockerek-erdőben rendezte meg az „Év erdésze” országos verseny válogatóját.
Király Béla, a Lillafüredi Erdészet munkatársa nyerte az ÉSZAKERDŐ versenyét
Az ÉSZAKERDŐ Zrt. a Telkibányai Erdészeti Igazgatóság területén rendezte meg az „Év erdésze” verseny házi válogatóját. A Gunyakúti vadászház környezetében – a megszokott módon – összetett versenypályát alakítottak ki a szervezők.
A vízimadarak jelzik többek közt a víz sótartalmát
Egyes madárcsoportok előfordulása a sós, szikes tavak környezetében szoros összefüggést mutat a vizes terület környezeti jellemzőivel, így például a víz sótartalmával - derült ki az ELKH Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) kutatóinak Kazahsztánban folytatott vizsgálatából.
Ismét sokan szedték maguknak a májusfát Nyíregyházán
A tavalyi nagy sikerű, hagyományteremtőnek szánt akció után a NYÍRERDŐ Zrt. Nyíregyházi Erdészete ismét meghirdette a „Szedd magad a Májusfát” elnevezésű programot. A cél az volt, hogy lehetőséget biztosítsanak azoknak a fiatalembereknek, akik kedvesüknek legális forrásból szerették volna beszerezni a májusfa-alapanyagot.
Várnak a vizek erdői
A Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. 34.900 hektár erdőt kezel az ország észak-nyugati területén. Gazdálkodik a Duna szigetközi szakaszán, a Kisalföld folyókkal átszőtt vidékén, a hansági erdőkben, valamint a világörökség részét képező pannonhalmi tájon, ahol jól képzett szakembergárdája a biztos záloga a jövő kihívásainak.
A természetkímélő gazdálkodás támogatásával segíthetjük a hanyatló madárpopulációkat
Egykor gyakori, a szántóföldekhez, mezőgazdasághoz köthető madárfajok állományai drasztikusan megfogyatkoztak, egyes fajok a kihalás szélére sodródtak napjainkra. Pedig talajmegújító, a biodiverzitásra nagyobb hangsúlyt fektető mezőgazdasággal és jobban átgondolt vadgazdálkodással lényegesen több vadfaj, madár találhatná meg életfeltételeit mezőgazdasági körülmények között.
A farkasok jelenléte jó hatással lehet az élőhelyekre
A MATE Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének munkatársai által végzett elemzés alapján a gímszarvas lehet a szürke farkas legkedveltebb tápláléka. A tanulmány szerint a legelő háziállatok zsákmányolása akkor növekedhet, ha a nagyvadállományok sűrűsége és változatossága jelentősen visszaesik.
Ha van szép kakas, az a nagykakas
A siketfajd a XIX. század környékén megtalálható volt a Soproni- és a Kőszegi-hegységben, valószínűleg az osztrák siketfajdállomány megnövekedésének köszönhetően. Magyarországi állománynagysága 150-200 db egyed volt mindössze, az Őrségben, a Batthyány-erdőben volt „nagyobb”, 50-60 egyedes állománya, ami hazai kipusztulásáig itt maradt fenn a legtovább.
Számoljon ön is fülesbaglyokat!
A lakott területeken leggyakoribbnak számító erdei fülesbaglyok fészkelő állományának felderítésében kéri a lakosság segítségét a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).
Átadták a felújított Lillafüredi Állami Erdei Vasutat
Befejeződött az ÉSZAKERDŐ Erdőgazdasági Zrt. által fenntartott Lillafüredi Állami Erdei Vasút felújítása. A hazai forrásból, csaknem 4,3 milliárd forintból megvalósult rekonstrukció keretében teljes egészében megújult a Miskolc-Dorottya utca – Papírgyár – Lillafüred – Garadna fővonal.
Óriásit ugrott az illegális erdőirtás az elmúlt évtizedben Brazília őslakosok lakta vidékein
Százhuszonkilenc százalékkal nőtt az illegális erdőirtás 2013 és 2021 között a brazíliai Amazonas vidékén az őslakosok földjein - derült ki a Sao Pauló-i Kutatási Alapítvány hét elején közzétett tanulmányából.
Éledő Gemenc! – ökoturisztikai szezonnyitás Rezéttel és a Titánnal
2023. április 29-én Rezét gőzössel indul a nyári menetrend a Gemenci Állami Erdei Vasúton, április 30-án pedig „Éledő Gemenc” címmel ökoturisztikai szezonnyitó nappal várja a bakancsos turistákat a Gemenc Zrt. Ökoturisztikai Központja Pörbölyön.
Muzsikált a Baktai-erdő
Muzsikál az erdő a Szatmár-Nyírségi homokháton – a háromnapos program részeként, Nagykároly és Mezőfény után vasárnap Baktalórántházára, a Baktai-erdőbe várták az érdeklődőket. A NYÍRERDŐ Zrt. első alkalommal csatlakozott az országos programsorozathoz.
Csodálatos faóriásokkal várnak a Mecsek és a Zselic erdeje
Százötven forrás, tucatnyi tanösvény, több kiépített erdei pihenőhely, négy kilátó, számos kerékpározható erdei útvonal, és izgalmas természetismereti központok, erdei kalandpark, illetve gyönyörű szálláshelyek várják az erdők szerelmeseit Baranyában.
A téli madáretetés segíti a vadonélő tollasokat a betegségek legyőzésében
Bár néhány szakértő szerint a madáretetés miatt nő a madarak közt a fertőző betegségek és paraziták terjedésének kockázata, svéd tudósok most érdekes eredményekről számolnak be a Journal of Animal Ecology című folyóiratban megjelent kutatásukban. Az általuk vizsgált etetett kis énekesek télen könnyebben leküzdötték a fertőzéseket.
A medvék csupán harmada "visszaeső bűnöző"
Lengyelországban a méhészetekbe betört medvék által hátrahagyott DNS nyomokat elemezve a kutatók arra jutottak, hogy nem minden medve "szokik rá" erre a nem túl kívánatos viselkedésre - ezzel pedig egy újabb lépést tettek afelé, hogy megoldják az emberek és vadállatok közötti konfliktusokat.
Fedezd fel az Alföld kincsesládáját
Reneszánszát éli hazánkban a szarvasgombagyűjtés, aminek Közép-Európa legkiválóbb nyári szarvasgomba gyűjtőhelyei a Jászságban találhatóak. Bár az országos átlaghoz képest ezen a vidéken kevés az erdőterület, mégis a mostoha viszonyok között is rendkívüli értéket tartanak fent és hoznak létre folyamatosan a NEFAG Nagykunsági Erdészeti és Faipari Zrt. munkatársai.
Útlezárás a Mátravasút felújítási munkái miatt
A Gyöngyös-Mátrafüred kisvasút egyik vasúti átjárójában felújítási munkálatok miatt lesz lezárás.
„Szedd magad” a Májusfát!
A tavalyi nagy sikerre való tekintettel a NYÍRERDŐ Zrt. Nyíregyházi Erdészete idén is lehetőséget biztosít azoknak a fiatalembereknek, akik kedvesünknek legális forrásból szeretnének Májusfa-alapanyagot beszerezni!
Nógrádi orrvadászok ellen indult eljárás
Illegális vadászathoz használt eszközöket, vadhúst és trófeát, valamint egy fegyvergyűjteményt is lefoglaltak a Nógrád vármegyei rendőrök Jobbágyiban és Szurdokpüspökiben; az ügyben három férfi ellen indítottak eljárást - közölte a főkapitányság sajtóreferense kedden az MTI-vel.
A héten pótolják az esős idő miatt elmaradt légi szúnyoggyérítéseket
Az esős időjárás miatt a múlt héten elmaradt légi biológiai szúnyoggyérítéseket ezen a héten pótolják - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) kedden az MTI-vel.
Szovátán emberre támadt egy medve
Emberre támadt egy medve kedd délelőtt az erdélyi Szovátán. A 36 éves férfira a népszerű üdülőhely területén lévő egyik juhakol közelében támadt a nagyvad, több sérülést okozva - közölte kedden a Maros megyei vészhelyzeti felügyelőség (ISU).
A parlagfű hamarosan csírázni kezd! „Gyógyhatásainak” vegyes megítélése is veszélyeket hordoz!
A parlagfű jó példa a rosszra, amikor a témában minden megtalálható az interneten keresgélve, és annak az ellenkezője is. Van ahol gyógyhatásait méltatják, mások óva intenek attól, hogy ezt komolyan vegyük…
A „papír” csak belépő, vadásszá tapasztalatok útján válunk
Amikor elhatároztam, hogy vadász leszek, elképzeltem, ahogy puskával járom az erdőt, terítékre hozom a kapitális szarvasbikát, és barátaimmal büszkén megosztom élményeimet. Mondják, hogy nem volt tervem kiváló… Igen ám, csakhogy ezeknek az álomképeknek a megkomponálásakor elsiklottam olyan „jelentéktelen” feladatok fölött, mint a vadásztanfolyam abszolválása, vagy állami vadászvizsga letétele.
Ha tőkésréce fiókák vannak a paneltetőn, vigye őket a Dunához!
A Dunához lehet elvinni és ott szabadon engedni azokat a tőkés récéket, amelyek gyakran kedvezőtlen feltételek között, a budapesti panelházak lapostetőin költik ki utódaikat - hívja fel a lakosság figyelmét a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) keddi közleményében.
Meghatszorozódott az öreg erdők száma Gemencen
Gigantikus fák rengetegének is nevezhetjük a Gemenci erdőt. Érdemes személyes barátságot kötni, akár meg is ölelni Magyarország legnagyobb, 12 méter törzskerületű fáját, a Pörbölyi Titán robosztus alakját. Ez a közel száz éves csomoros fekete nyár a Móric-Duna partján áll és a tudatos erdőgazdálkodás szép példája.
A vadászatra jogosultak érdeke is a jó vadászkutya
A fiatal vadászkutyák képzése, fegyelmezése alapvetően otthon, az udvaron kezdődik. Az lenne a legszerencsésebb, ha fiatal társunk már tudná a fegyelmi alapgyakorlatokat: behívás, ültetés, hasaltatás stb. addigra, amikor a jó idő beköszöntével kivinnénk őt a vadászterületre a bevezetés megkezdéséhez.
Még egy hétig lehet regisztrálni a TeSzedd! hulladékgyűjtő akcióra
Április 11-én, kedden 18.00 óráig jelentkezhetnek az önkéntesek a tizenegyedik alkalommal megrendezésre kerülő TeSzedd! - Önkéntesen a tiszta Magyarországért! programsorozatra - hívta fel a figyelmet keddi közleményében Koncz Zsófia, az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára.
Önkéntesek segítettek az erdészeknek Nyíregyházán
Több mint nyolcvan városlakó vett részt pénteken, Nyíregyházán, a NYÍRERDŐ Zrt. Nyíregyházi Erdészete által szervezett önkéntes faültetésen. A Sóstói-erdőben, az erdei tornapálya melletti, 0,8 hektáros területen dolgoztak: délelőtt főként nyugdíjasok, délután pedig azok, akik munka után akartak segíteni. Közös volt bennük, hogy mindegyiküknek fontos a város „tüdeje” és szerettek volna tenni érte.
Izgalmas látnivalók Észak-Magyarországon
Tavaly az ÉSZAKERDŐ Erdőgazdasági Zrt. lillafüredi Zsófia-kilátója és turisztikai létesítménye nyerte el az Év Kilátója és az Év Turistaháza címet is. Országos szinten is közismertek és rendkívül népszerűek az erdőgazdaság által működtetett Lillafüredi és Pálházi Állami Erdei Vasutak. A társaság Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében 107 ezer hektár állami tulajdonú területen gazdálkodik, melyből 103 ezer hektár az erdő.
Stressz-evést figyeltek meg gyíkoknál
A tudósok arra voltak kíváncsiak, hogy vagyok egy amerikai légibázis mellett élő gyíkfajra milyen hatással vannak az alacsonyan szálló helikopterek és repülőgépek.
SEFAG ZRT. az egészséges erdőkért…
A SEFAG Zrt. is csatlakozott az Aktív Magyarország által indított „Tavaszi nagytakarítás” elnevezésű programhoz, amelynek keretében közel 2 tonna szeméttől szabadították meg a kaposvári parkerdőket.
A Budai-hegyekben lovasrendőrök ügyelnek az erdő nyugalmára
Márciustól rendszeressé válik a lovasrendőrök jelenléte a budai hegyekben. A Készenléti Rendőrség, a II. Kerületi Rendőrkapitányság és a Pilisi Parkerdő együttműködésében járőröző rendőrök elsősorban a főváros leglátogatottabb erdeiben, például a védett Hárs-hegyen segítik az erdő természetes állapotának megőrzését, illetve a természetjárókat, kutyasétáltatókat, kerékpárosokat és gyalogosokat, hogy konfliktusmentesen élvezhessék az erdei kikapcsolódást.
Véradás az Erdők Világnapján
Az EGERERDŐ Zrt. a pandémia után először szervezett véradónapot, az Erdők Világnapjának hetében. Ezzel a programmal nemcsak az erdők létének fontosságára szerettük volna felhívni a civilek figyelmét, hanem az egészség megőrzésére és beteg társaink megsegítésére is.
Várnak Tolna vármegye vadregényes erdői
Magyarország majdnem összes erdőtípusa megtalálható a Gyulaj Erdészeti és Vadászati Zrt. kezelésében lévő erdőterületen a Duna-menti ártéri erdőktől az árvalányhajas homoki gyepekkel tarkított ligeterdőkön keresztül a bükk elegyes szurdokerdőkig. A magyar vadgazdálkodás világában pedig egyedülálló értékként a gyulaji dám került fel a kiemelkedő nemzeti értékek listájára.
Heves megyében is elkezdődött a Településfásítási Program tavaszi ültetési időszaka.
A zöldítési program 2020-ban indult, melynek fő célja, hogy a vidéki, 10 ezer lélekszám alatti települések környezeti állapota javuljon, zöldebb, élhetőbb, vonzóbb településekké váljanak.
Ismét önkéntes faültetés a Sóstói-erdőben
A tavaszi idő beköszöntével, illetve a föld fagyának kiengedésével elérkezett az erdészek egyik legfontosabb feladata, az ültetés időszaka. A NYÍRERDŐ Zrt. Nyíregyházi Erdészete – folytatva a sokéves hagyományt - Nyíregyházán, a Sóstói-erdőben önkéntes faültetést szervez.
Miniszteri elismerő oklevelet kapott a NYÍRERDŐ Zrt. osztályvezetője
Az Agrárminisztérium az Erdők Világnapja alkalmából Budapesten, a Vajdahunyadvárban rendezett kitüntetési ünnepséget, kedden délután.
Pro Silva Hungariae Díjat kapott a Hegyközi Erdészet igazgatója
Az erdő egységes rendszer, amely sérülékeny, védelemre szorul. Közös felelősségünk, hogy megértsük és tudatosítsuk: teremtett világunkkal együtt élve, abban a lehető legkevesebb kárt okozva, ökológiai egyensúlyát fenntartva kell léteznünk, hogy utódaink is megismerhessék ezt a csodát – fogalmazott Farkas Sándor, az Agrárminisztérium miniszterhelyettese az Erdők Világnapja alkalmából rendezett kitüntetési ünnepségen, kedden, Budapesten, a Vajdahunyadvárban.
Idén tizedik alkalommal rendezik meg Ifjú Kócsagőr Programot
Az Ifjú Kócsagőr Program évről-évre egyre népszerűbb a természet iránt elkötelezett diákok körében. 2023-ban immár 10. alkalommal hirdetjük meg számukra a programot, hogy a természetvédelmi őrök munkáján keresztül ismerhessék meg a hazánkban is egyre sürgetőbb választ igénylő természetvédelmi kihívásokat és lehetőségeket.
Erdész-vadász szakemberek kaptak elismerést az Erdők Világnapja alkalmából
Az erdő egységes rendszer, amely sérülékeny, védelemre szorul. Közös felelősségünk, hogy megértsük és tudatosítsuk: teremtett világunkkal együtt élve, abban a lehető legkevesebb kárt okozva, ökológiai egyensúlyát fenntartva kell léteznünk, hogy utódaink is megismerhessék ezt a csodát – fogalmazott Farkas Sándor a 2022. évi Erdők Világnapja alkalmából rendezett kitüntetési ünnepségen.
Egészséges erdők az egészséges emberekért
Az erdőkkel egy egészségesebb és jobb világot teremthetünk saját magunk és az utánunk következő generációk számára - emelte ki köszöntő beszédében Zambó Péter erdőkért felelős államtitkár az Agrárminisztérium Magyar Tudományos Akadémián tartott konferenciáján, melyet az Erdők Világnapja alkalmából rendeztek.
Már lehet regisztrálni a TeSzedd! hulladékgyűjtő akcióra
Idén is megrendezik a TeSzedd! hulladékgyűjtő akciót, amelyre már jelentkezhetnek az önkéntesek - jelentette be az Energiaügyi Minisztérium (EM) környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkára hétfőn, Budapesten.
Itt az erdők napja, kezdődik a tavaszi nagytakarítás
Harmadik alkalommal hív a természet megtisztítására az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ (AÖFK) és az Aktív Magyarország a Tavaszi nagytakarítás - Takarítsuk ki a természetet együtt! elnevezésű akció keretében - tájékoztatta az AÖFK hétfőn az MTI-t.
Lakott területeken is lőhetik a vaddisznókat a Balatonnál
Rendőrségi engedéllyel, télen és kora tavasszal belterületen is ki lehet lőni vaddisznót Balatonmáriafürdőn, mivel egyre többen vannak.
Kezdődik a költési szezon, támadnak a madarak
A költési időszak közeledtével a tükröződő felületek eltakarását, a parkoló autókon a visszapillantó tükrök behajtását javasolja egyebek mellett a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a saját tükörképüket támadó madarak problémája miatt.
Többmillió hal pusztult el egy ausztráliai folyóban
Az egyre hevesebb hőhullámok miatt többmillió hal pusztult el az ausztráliai Darling folyóban, Új-Dél-Wales államban - számolt be róla a BBC brit közszolgálati média hírportálján szombaton.
Tűzgyújtási tilalmat rendeltek el Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyére
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal az MTI-hez hétvégén eljuttatott közleményében azt írta, hogy a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság egyetértésével hozták meg a döntést.
Várnak Vas vármegye csodálatos erdői
A Szombathelyi Erdészeti Zrt. az elmúlt öt évben csaknem 14 millió csemetét és több mint 135 ezer kilogramm makkot és fenyőmagot ültetett el erdeinek felújítása és az erdősítések érdekében, illetve 54 hektáron telepített új erdőt. Nevezetességei közé tartoznak a 300 éves korukban leroskadt vén tölgyfák, a banyafák, amelyek tövében - a hiedelem szerint - szombatonként találkoztak a seprűnyélen ideérkező boszorkányok.
A távol-keletieknek gigantikus heréjét gyúró szent állat, nálunk vadászható vadfaj
Február végén tartotta utolsó társas apróvadvadászatát a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Alattyáni Úttörő Vadásztársaság. A vadászat egyik körhajtása közben a sűrűből kiváltó vad egy hazánkban idegenhonos ragadozófaj (emiatt egész évben vadászható), mégpedig egy nyestkutya volt, ami a 84 éves vadász, Mosonyi Sándor felé somfordált. Az élemedett vadász jól irányzott lövésétől a vad tűzbe rogyott.
Meglepetés várhat a lombhalom alatt, óvatosságra int az MME
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a tavaszi kertrendezés idején a lombhalmok alatt megbúvó sünök védelmére hívja fel a lakosság és az önkormányzatok figyelmét.
Bárki részt vehet a gólyák monitorozásában
Telefonos applikációval bővült a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) gólyafészek adatbázisa, amely így még egyszerűbbé teszi a lakosság számára a megfigyelésen alapuló adatszolgáltatást.
Országos önkéntes békamentés
A tavasz előcsalogatta a kétéltűeket telelőhelyeikről. Óvatosan megindultak szaporodóhelyeik, a közeli állóvizek felé. Ez az út számukra azonban sokszor megpróbáltatásokkal teli, sok közülük autók, madarak áldozataivá válik. Hogy épségben eljussanak a vízig, szervezett békamentés keretében nemzeti parkok és természetvédelmi egyesületek várják önkéntesek jelentkezését.
Magyar Arany Érdemkereszt elismerést kapott a Tállyai Erdészet igazgatója
Az 1848-49-es Forradalom és Szabadságharc Emléknapja, március 15-e alkalmából Budapesten, a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban rendezett ünnepséget az Agrárminisztérium.
Nincs élet beporzók nélkül
Ahhoz, hogy az erdők-mezők és kertünk növényeinek virágaiban gyönyörködhessünk, terméseiket, magjaikat, leveleit, felhasználhassuk, elengedhetetlen a beporzók „munkája”. Ezek a többségében rovarok virágról virágra szállva segítenek a virágpor átvitelében, a megtermékenyítésben. Nélkülük nincs vegetáció, sem oxigén, így élet sem. Ezért védelmük mindannyiunk kötelessége.
Csak óvatosan a zöldhulladék-égetéssel - legtöbb helyen tilos!
A zöldhulladék-égetés veszélyére figyelmeztet a katasztrófavédelem azt követően, hogy márciusban országszerte már 543 szabadtéri tűzhöz riasztották a tűzoltókat - tájékoztatta az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) kedden az MTI-t.
Csak nem védett területeken és mennyiségi korlátozással gyűjthető szabadon a medvehagyma
A medvehagyma levele saját szükségletre fejenként naponta legfeljebb két kilogramm mennyiségben és kizárólag nem védett területeken gyűjthető - hívja fel a figyelmet a gyógynövény szezonjának kezdetén a Mecsekerdő Zrt.
Nem csak enni állnak meg vándorlás közben a madarak
Ha nem tartunk kellő mennyiségű pihenőt a hosszú utazások alatt, az az egészségünk rovására mehet. A svédországi Lund Egyetemen végzett kutatásból kiderül, hogy ez a vándormadarakra is igaz. Nem csak azért kell megállniuk, hogy táplálkozzanak és pihenjenek, hanem az immunrendszerüket is meg kell erősíteniük.
Vadregényes tájakkal vár a Börzsöny
Az Ipoly Erdő Zrt. Pest és Nógrád megyében, 64 ezer hektár állami erdőterület vagyongazdálkodója, ami Magyarország legerdősültebb tája. A nyilvántartott élőfakészlete összesen mintegy 13 millió bruttó köbméter. Az elmúlt 5 évben erdőtelepítéseik összterülete 65,5 hektár volt (ebből 59,43 ha őshonos, 6,07 ha akác), erdőfelújítás pedig 2.620 hektáron zajlott.
Együttműködik a Jókai Általános Iskola és a Nyíregyházi Erdészet
A NYÍRERDŐ Zrt., Nyíregyházi Erdészetének Sóstóhegyen működő Pál Miklós Erdészeti Erdei iskolája 15 éve fogadja a látogatókat. Az elmúlt másfél évtized alatt több nyíregyházi óvodával és iskolával jó munkakapcsolatot alakítottunk ki, így régóta visszatérő vendégeink között köszönthetünk több osztályfőnököt, óvópedagógust.
Tavaszi menetrenddel vár Gemenc déli kapuja!
2023. március 11-től tavaszi menetrend szerint közlekedik a Gemenci Állami Erdei Vasút. A pörbölyi Ökoturisztikai Központ is ekkortól várja a látogatókat teljes szolgáltatásával. A bakancsos turisták gemenci bázisa örömmel várja Gemenc déli kapujában az aktív kikapcsolódni vágyókat.
Barlangoljunk márciusban, a barlangok hónapjában
Egyedülálló programokkal és kedvezményes ajánlatokkal várja aktív kikapcsolódásra vágyó látogatóit hazánk számos nemzeti parkja országszerte egész márciusban a 'Barlangoljunk! - március a barlangok hónapja' programsorozat keretében, amelynek célja hazánk különleges barlangjainak bemutatása és népszerűsítése.
Ideális túracélpontok Magyarország észak-keleti részén
A NYÍRERDŐ Nyírségi Erdészeti Zrt. az elmúlt 5 évben, 880 ezer csemete elültetésével, több mint 126 hektár erdő telepítését fejezte be. A februárban lezárult szociális tűzifaprogramhoz csaknem 43.800 köbméter fával járult hozzá, ami az országban kiszolgált mennyiség egyötöde. Az állami erdőgazdaság kiemelt figyelmet fordít a fenntartható erdőgazdálkodásra, az őshonos fafajokra, valamint folyamatosan fejleszti turisztikai szolgáltatásait.
Megtalálták a legősibb beporzót
Az orosz tudományos akadémia két paleontológusa, a katowicei Sziléziai Egyetem egyik kutatójával közösen azonosította a legősibb pollen-szállító rovart. Eddig ez a cím egy 160 millió éve élt fajé volt, azonban az most felfedezett állat 280 millió éve élt - és nem sok köze van a méhekhez...
Állatok és növények, melyek már csak fogságban léteznek
Különös határmezsgyén mozognak ezek a fajok: a vadonból már eltűntek, mégsem pusztultak ki teljesen. Egy kutatás szerint 33 állat és 39 növényfaj létezik, melynek nincs már vadonbéli populációja, azonban állatkertekben, akváriumokban, botanikus kertekben és magbankokban még jelen vannak.
Hullanak az agancsok, de csak engedéllyel gyűjthetők!
A gím- és dámszarvasok tavasszal elhullajtott agancsának engedély nélküli gyűjtése lopásnak, illetve szervezett hajsza esetén állatkínzásnak minősül - közölte az MTI-vel a Pilisi Parkerdő kedden.
Magyar kutatók igazolták a zebracsíkok szerepét
Új magyarázatot adtak a zebracsíkok szerepére az ELTE kutatói: igazolták, hogy a csíkos állatokat azért nem bántják a bögölyök, mert napsütésben a fehér-fekete csíkhatároknál fellépő hőmérsékletkontraszt megzavarja hőérzékelésüket, így nehezebben találják meg a testfelszín alatt húzódó vérereket.
Rekordszámú delfin pusztult el a halászat miatt
Állatvédők felszólították a francia kormányt, hogy tiltsa be a halászatot azokon a területeken, ahol az veszélyezteti a delfineket - írta a The Guardian című brit napilap online kiadása hétfőn.
Mi különbözteti meg az „igazvadászt” a „puskás” embertől? - Vadászúton I.
Új sorozatot indítunk Vadászúton címmel , amely ismerteti, mit várhatnak egy vadásztanfolyamtól a vadászat iránt érdeklődők, mi szükséges a sikeres vadászvizsga teljesítéséhez, továbbá a papír megszerzését követően milyen alapfelszerelés és szemléletmód kell mindahhoz, hogy egy kezdő vadász érdemben kijuthasson a vadászterületre.
Kezdődik a költési szezon - így védheti meg a postaládát
Billenőajtóval fedett postaláda felszerelésével, valamint a környékre kihelyezett mesterséges odúkkal megelőzhető a széncinegék postaládákba való fészkelése, amely Magyarországon gyakorinak számít.
Várnak a vadregényes somogyi erdők
Belső-Somogy homoki tölgyesei, égeresei, Külső-Somogy cseresei vagy a már hegyvidéki viszonyokat idéző Zselic tölgyesei és ezüsthársas bükkösei hatalmas értéket képviselnek hazánkban.
Apró, ősi kenguruk segíthetnek a bozóttüzek féken tartásában
Húsz hosszúorrú potoróval gazdagodott az ausztráliai állatvilág: a ritka emlősök egy tenyésztési program keretében születtek, és a Sydneytől 270 kilométerre északra fekvő Barrington Tops Nemzeti Parkban engedték szabadon őket – közölte az Aussie Ark nevű állatvédő szervezet pénteken.
A kinigli
A mindenki által dajkált, aranyos és tüneményes szőrgombócról, vagyis a nyúlról különféle foltos tapsifülesek jutnak az ember eszébe. Ezeknek a házi kedvenceknek az őse az üregi nyúl, amit Európába az ókori népek telepítettek be szállta meg hazánkat.
Erdőfelújítás Szajkóval
Az erdészek áldott tevékenysége mellett egyes vadfajok is segédkeznek az erdőfelújításban. A szajkó, népies nevén a mátyásmadár, bár dúvadnak számít fészekfosztó kártétele miatt, ezt azonban ellenpontozza azzal, hogy jelentős szerepet játszik az erdő ökológiai folyamatainak fenntartásában, így az erdőfelújításban is.
Szélerőművek és/vagy élővilág?
A tervek szerint 2050-re az Északi-tenger lesz Európa zöldenergia-központja, ami azt jelenti, hogy meg fog tízszereződni tengeri szélerőműparkok száma. A Wageningen Egyetemen kiterjedt kutatás foglalkozik a szélturbinák ökológiai hatásával, az egyetem negyedéves kiadványában olvastunk a témáról.
Leromlott talajok, csökkenő biodiverzitás - ezt okozza a városiasodás
Gyökeresen átalakítja a városiasodás az élőhelyeket - derül ki abból a kutatásból, amelyet az ELKH Ökológiai Kutatóközpont, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem és a dániai Aarhus Egyetem munkatársai végeztek.
Bolyongás Balin – szigetek
Bali az egyik leghíresebb és legkeresettebb indonéz célpont az utazók körében, de csodás ékszerként veszik körbe a kisebb szigetek. Meglátogattuk a közeli Gili Trawangant és Nusa Penida-t.
A Marost veszik célba a "petkalózok"
A Tiszai PET Kupa, amely 10 év alatt több mint 300 tonna hulladéktól mentesítette a magyarországi folyókat, májustól a Maroson is gyűjti a hulladékot.
Határidőre teljesítette a szociális tűzifaprogramot az ÉSZAKERDŐ Zrt.
Az ÉSZAKERDŐ Zrt. a kezdetek óta aktívan részt vesz a kormány által elindított Szociális Tüzelőanyag Programokban. A rászoruló családok tüzelőanyag költségeinek enyhítése céljából az 5 ezer lélekszám alatti települések nyújthattak be pályázatot tűzifa vásárlás támogatására.
A legnagyobb tengeri ragadozó mint anyuci pici fia
A kardszárnyú delfin a tengerek farkasaként is ismert, és akár a legnagyobb emlőst, a kék bálnát is képes levadászni. A hímek között azonban akadnak olyanok, melyek mégis anyámasszony katonái módjára inkább az anyjukkal élik le egész életüket. Ez azonban nagy hatással lehet a faj jövőjére nézve.
NYÍRERDŐ Zrt. – sikeresen lezárult a szociális tüzelőanyag program
Határidőre befejeződött a szociális tüzelőanyag program a NYÍRERDŐ Nyírségi Erdészeti Zrt.-nél. Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyéből 151, Hajdú-Biharból 44 önkormányzat igényelt az erdőgazdaságtól, összesen csaknem 43.800 köbméter tűzifát.
Közel hatszáz oroszlánfóka pusztult el Peruban
A perui hatóságok kedden jelentették be, hogy 585 oroszlánfóka és 55 ezer vadmadár pusztult el a madárinfluenza súlyosan fertőző változata, a H5N1 miatt.
Fónagyság Finnországba költözött
Bózsó Gyula, az ÉSZAKERDŐ Zrt. műszaki osztályvezetője egyik fotóját is kiállították Finnországban, a Helsinki belvárosában található Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központban, ahol a Varázslatos Magyarország pályázatán részt vett fotósok munkáiból nyílt válogatás a napokban.
Nincs helye az erdőben a zöldhulladéknak
Az teljesen egyértelmű, amellett hogy elítélendő, milyen természeti károkat okoz az, aki az útszéli árkokat vagy az erdőt háztartási szeméttel, építési hulladékkal teleszórja. Azonban arról már keveset tudunk, hogy a zöldhulladék: levágott fű, metszett ágak, lehullott gyümölcs szintén jelentős károkat okozhat a természetben.
Még nem érkeztek meg, de már most is sokat tehetünk a fecskékért
A tavasz kiemelt fecskevédelmi időszak, amiben a lakosságnak és az önkormányzatoknak óriási szerepe és felelőssége van - hívta fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szerdai közleményében, amelyben emlékeztetnek: az utóbbi húsz évben a fecskék fele eltűnt Magyarországról.
Idén a borzas len kap figyelmet
Az Év Vadvirága kezdeményezés célja a hazánkban honos, ritka vagy ritkulóban levő növényfajok megismertetése, védelme és a hozzájuk kötődő problémák feltárása, bemutatása. A szavazásra jelölt fajok ezúttal a szárazabb, sztyeppi élőhelyekhez kötődtek, így a szervezők ezen élőhelyek fontosságára és megőrzésük lehetőségeire kívánják felhívni idén a figyelmet.
Ezúttal facebookos tűzifacsalót kaptak el
A Nógrád Vármegyei fogyasztóvédelmi hatóság és a Nébih EUTR ellenőrei közös akcióban értek tetten egy facebookos tűzifacsalót. Az eladó a próbavásárláskor a kifizetett mennyiségnél lényegesen kevesebb fát adott át, amelynek a származását sem tudta igazolni, így a Nébih hatósági zár alá vette a tűzifát.
Ismét összemérhetik tudásukat a természet iránt érdeklődő tanulók
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a madarak és fák napja alkalmából újra meghirdeti országos természetismereti versenyét az általános iskola felső tagozatos tanulói számára.
Erdészeti és vadgazdálkodási kérdésekről tárgyalt a magyar és a szlovén agrárminiszter
Magyarország és Szlovénia kölcsönösen előnyös együttműködésre törekszik az erdőgazdálkodás, a vadgazdálkodás területén, továbbá a két ország egyaránt fontosnak tartja az állategészségügyi megelőző lépések összehangolását - jelentette ki Nagy István agrárminiszter szombaton a Vas megyei Felsőszölnökön, ahol megbeszélést folytatott Irena Sinko szlovén mezőgazdasági, erdészeti és élelmezési miniszterrel.
Mókás kinézetű tamarin érkezett Debrecenbe
Társat kapott a tavaly Debrecenbe érkezett fehérajkú tamarin hím: egy másik fiatal hím a csehországi Ústí nad Labem állatkertjéből került a Nagyerdőbe - közölte az állatkert vezetője az MTI-vel csütörtökön.
Kiemelten fontos hazánk vizes élőhelyeinek védelme
A vizes élőhelyek védelmének érdekében 1971. február 2-án Iránban írták alá a Ramsari Egyezményt, hazánk 1979-es csatlakozása óta már az ország 2,6 %-a, 29 vizes élőhely, több mint 240 ezer hektáron képezi részét - jelentette ki Balczó Bertalan, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős helyettes államtitkára a Vizes Élőhelyek Világnapja alkalmából, Dömsödön.
Előbújtak a medvék a Szegedi Vadasparkban
Előbújtak a medvék csütörtökön a Szegedi Vadasparkban, és bár szikrázó napsütés fogadta őket, nem mentek vissza a medveházba.
Február 2.: a vizes élőhelyek világnapja
Bár kevesen tudják, de február másodika a vizes élőhelyek világnapja. Ez 1971. óta van így, annak emlékére, hogy ezen a napon kötöttek nemzetközi megállapodást a vizes élőhelyek, elsősorban az ott élő madárvilág védelméért. Idén, 2023-ban ráadásul, pont egy vízi élőhelyi madár, a nádasokban, gyékényesekben élő barkós cinege lett az év madara.
Önként vonult állatkertbe egy medve
Vélhetően túl korán ébredt fel a téli álomból, és élelemkeresés közben mászott át a Marosvásárhelyi Állatkert kerítésén.
Érdemes hétvégén jelmezben menni az állatkertbe
Farsangi programokkal, köztük táncházzal, jelmezes felvonulással, látványetetésekkel, állattréningekkel és kedvezményekkel várja a látogatókat a Fővárosi Állat- és Növénykert szombaton és vasárnap.
Méhbarát téglát alkotott egy brit kutatócsoport
A beporzók fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni: a mezőgazdaság és az ökoszisztéma számára is nélkülözhetetlen szolgáltatásokat nyújtanak. De hogy segíthet rajtuk egy tégla?!
Új, halálos vírust fedeztek fel az óceánokban
Egy eddig ismeretlen vírust azonosítottak a Hawaii Egyetem Egészségügyi és Partravetődési Laboratóriumában (Health and Stranding Lab), mely halálos a bálnákra és delfinekre nézve. Először egy 2010-ben partra vetődött Longman-féle csőröscetből mutatták ki, ám mostanra 10 különböző tengeri emlősfajnál is megtalálták.
Spanyol nyérc farmon jelent meg a madárinfluenza
Egy galíciai nyérc farmon hirtelen megnőtt a mortalitás még 2022 októberében. Az állatorvosok első körben a SARS-CoV-2 vírusra gyanakodtak, mely már több más országban is okozott problémákat a nyérctenyészetekben. Azonban a laboratórium a H5N1-es madárinfluenza vírusát mutatta ki. A hatóságok azonnal karantén alá vették az egész farmot, beleértve az ott dolgozó embereket is.
Az inváziós jószágok a meghódított területeken új fajokká alakulhatnak
Bár azt hinnénk, hogy az evolúció egy gleccser sebességével vetekszik, azonban faji szinten ez közel sem igaz. Minden alkalommal, amikor az élőlények utódokat hoznak létre, megtörténik a természetes kiválasztódás. A napi szintű genetikai keresztezések - beleértve a mutációk kialakulását is - új generációkat hoznak létre, melyekre aztán hatni fog a szelekciós nyomás.
A madárinfluenza legnagyobb vesztese a fekete hattyú lehet
Az ausztrál fekete hattyú egyedi genetikája miatt a faj sebezhető az olyan vírusos betegségekkel szemben, mint a madárinfluenza - derült ki a Queenslandi Egyetem (UQ) kutatásából.
Önjáró drónnal gyűjtenek mintákat a fákról
A környezeti DNS vizsgálatával az adott területen élő fajokról lehet információt gyűjteni. Nagy előnye, hogy nem kell szem elé kerülnie az összes állatnak, növénynek, hanem a talajból vagy vízből vett mintákból kimutatható a genetikai anyaguk, így sokkal pontosabb képet lehet alkotni az adott terület biodiverzitásáról.
Madarak éneke: nem csak rivalizálásra használják
Amikor beköszönt a tavasz, sokféle madár énekétől zajosak az erdők és a kertek. Ezek az énekek a fajtársaik számára jelzik, mely területet birtokolják: igyekeznek távol tartani a riválisokat, és meghódítani a tojókat.
Fokozottan veszélyes az erdei túrázás
Az EGERERDŐ Zrt. kéri a Tisztelt Lakosságot, hogy a hétvégén NE TÚRÁZZANAK a Mátra és Bükk erdeiben!
A kis, elszigetelt élőhelyfoltokban is nyüzsög az élet
Az Alföldön található erdőssztyepp-foltok és kunhalmok biodiverzitását vizsgálva az ELKH Ökológiai Kutatóközpontban (ÖK) munkatársai azt találták, hogy ezen elszigetelt elhelyezkedésű élőhelyek természetvédelmi értéke kis méretük ellenére is kiemelkedő, többek között legalább százötven - részben ritkán látható, részben eddig teljesen ismeretlen - pókfajnak adnak otthont.
Pénteken kezdődik a bagoly-számlálás
Pénteken kezdődik és január 23-ig tart az erdei fülesbagoly-telelőhelyek országos felmérése, amelyhez a lakosság segítségét kéri a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).
Jogszabályi álláspontok kutya lelövésekor
A vadászterületen történő kutyaelejtés egy rendszeresen visszatérő konfliktus alapja. A probléma sok esetben peres üggyé fajul, noha a kutyatartók és a vadászok a rájuk vonatkozó szabályok betartásával megelőzhetnék az ilyen incidenseket. De hol is van a jogszerűség határa egy ilyen esetben? Ki a vétkes? És miképpen lehet elejét venni az ilyen helyzeteknek?
50 éve alapították hazánk első nemzeti parkját
1973-ban alakult meg hazánk első nemzeti parkja, a terület egyedülálló természeti, illetve néprajzi értékeinek megőrzése és védelme céljából. A Hortobágyi Nemzeti Park létrehozását segítette a kormányzathoz benyújtott "Pro Natura" memorandum, amelyet 21 nemzetközi hírű tudós aláírásával hitelesített.
Az engedélyhez kötött gyérítése csak felületi kezelés
A kárókatona, vagy más néven kormorán jelentős károkat okoz a halgazdaságoknak, halastavaknak. Nem véletlenül hírhedt falánkságáról, hiszen egy példány naponta akár egy kilogrammnál is több halat képest elfogyasztani. Állományuk stabil, sőt növekvő, természetvédelmi oltalom alá tartoznak, de a természetvédelmi hatóság által kiállított vadászati, riasztási engedéllyel gyéríthető, zavarható.
Optikai eszközök vadászat során
A technológia fejlődése a vadászatban is megmutatkozik, számtalan kelléket és felszerelést dobtak piacra innovatív megoldásokkal, amitől azok praktikusabbak és hatékonyabbak lettek. Vadászruházattól kezdve a puskákon át egészen a lőszerekig, számtalan újításon mentek keresztül ezek az eszközök, és így történt ez az optika területén is: az éjjellátók használata napjainkban számtalan kérdést felvet…
Káprázatos szépségű úszó erdő épült
Míg számunkra az utóbbi időben inkább az aszály jelentett fejtörést, a világ másik felén éppen az árvizek megszaporodása okoz nehézséget. Jellemzően mindig az aktuális problémánkat érezzük a legkomolyabbnak, mivel a megoldása meghaladja a meglevő képességeinket.
Globálisan az ötödik legmelegebb év volt a tavalyi
Globálisan az ötödik legmelegebb év volt 2022, Európában pedig a második legmelegebb - írta az Országos Meteorológiai Szolgálat közösségi oldalán szerdán.
Egerészölyveket kínzott rókacsapdával
Mozgásérzékelő vadkamera rögzítette egy hivatásos vadász természetkárosítását: a férfi rókacsapdával védett madarakat ejtett el - közölte honlapján csütörtökön a rendőrség.
Az Európai Bizottság elé kerül a cápauszony-kereskedelem ügye
Több mint 1,1 millió érvényes aláírás gyűlt össze a cápauszony-kereskedelem betiltásáért indított európai polgári kezdeményezéshez, így az Európai Bizottság elé kerül az ügy.
Megválasztották az idei Év vadvirágát
A borzas lent választották 2023-ban az Év vadvirágának egy online szavazáson, amelyet a Vadonlesők Közössége Természetvédelmi Egyesület bonyolított le a Magyar Biológiai Társasággal közösen.
Új ökoturisztikai központot adtak át Vas megyében
Az erdei ökoturisztikai infrastruktúra fejlesztése a fenntarthatóságot szolgálja - emelte ki a Szombathelyi Erdészeti Zrt. Káld-Hidegkúti ökoturisztikai központjának ünnepélyes átadóján Zambó Péter, az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekért felelős államtitkára., az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekért felelős államtitkára.
Melegedő óceánoktól lesz egyre szélsőségesebb az időjárás
Az óceánok vize 2022-ben volt a legmelegebb a rendszeres mérések 1958-as kezdete óta - számolt be egy friss elemzésről a The Guardian online kiadása.
Hétvégén számolják a sasokat
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a nemzetipark-igazgatóságokkal és más civil szervezetekkel együttműködve 20. alkalommal szervezi meg az Országos Sasszinkront, a Magyarországon telelő ragadozómadarak éves számlálását péntektől vasárnapig.
Európában továbbra sem sikerül megfékezni az ASP terjedését
Tavaly Európában 524 esetben regisztrálták az afrikai sertéspestis jelenlétét (ASP) házi sertésekben. Az Európai Bizottság (EB) Állatbetegségek Információs Rendszerének december 18-ai adatai szerint 12 európai állam regisztrált hivatalosan egy vagy több ASP-megjelenést a rendszerben. Összehasonlításképpen 2021-ben 11 európai állam összesen 1874 ASP-kitörést regisztrált az Európai Bizottságnál.
Egyre felkészültebbek a csalók: kamu weboldalon kínálnak nem létező tűzifát
Csalók kínálnak hatósági áron Erdélyből származó tűzifát a tuzifanagyker.hu oldalon, az alacsony árért cserébe előre utalást kérnek a vásárlóktól, azonban az utalást követően senki nem vehette át a kifizetett árut - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szerdai közleményében.
A klímaváltozás miatt nő a szélsőséges időjárási események kockázata
Friss tanulmányok szerint a klímaváltozás jelentősen fokozta a szélsőséges időjárási események kockázatát szerte a világon az elmúlt két évben - írta a The Guardian brit napilap online kiadása.
Visszavadítottak egy patakot Angliában
A 18. században csatornává degradált patak újra kanyargós mederben folyhat, sőt, árteret is kapott, ahová szükség szerint kiönthet. Ezzel pedig a vizes élőhelyekhez kötődő fajok számára új élettér jött létre.
NYÍRERDŐ Zrt. – személyi változások
2023. január 1-től Tölgyfa Gábor, a Nyíregyházi Erdészet korábbi igazgatója lett a NYÍRERDŐ Nyírségi Erdészeti Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese.
Jól viselik a melegebb éghajlatot a rénszarvasok
A változó klíma eredményeképp az Északi Sarkkör telei egyre enyhébbek. A norvég félszigeten, Svalbardon a havazást a melegebb időszakban esőzés váltja fel, ez azonban nem jó hír az itt élő rénszarvasoknak.
Sose találná ki, melyik madárnak van a legfényesebb tolla
Napsütötte időben a szalonkák nem túl feltűnő madarak. A vörhenyes-barna tollaik segítségével remekül beleolvadnak az erdei avarba, így kerülik el a ragadozókat. Azonban alkonyatkor és hajnalban, amikor a hímek nászrepülésbe kezdenek a halovány fényeknél, valósággal ragyognak. A tudósok pedig állítják, hogy a kirívó fehér faroktollai valóban a legvilágosabbak az eddig vizsgált madártollak között.
Több időt töltünk a digitális természetben, mint a valódiban
Az emberek egyre inkább eltávolodnak a természettől, amivel csökkent az itt eltöltött idő is. A kutatók azonban rámutatnak: az emberek természetben szerzett élményei döntő fontosságúak a környezetbarát magatartás kialakításában és ezáltal a globális környezeti válsággal kezelésében.
Fagyöngy – parazita fontos ökológiai szerepe van, és jól néz ki
Legyen a bogyója fehér vagy sárga, nincs karácsony fagyöngy nélkül. Van, ahol alatta szabad a csók, de azt tudni kell, hogy a növény maga, parazita. A kedvelt karácsonyi dekorációs növénynek több mint 1000 faja van világszerte, és szerelemvarázsló tulajdonsága mellett gyógynövényként is ismert.
Nemzetközi együttműködésben vizsgálták az erdők és gyepek együttélését Eurázsiában az ELKH kutatói
Az erdők és gyepek Eurázsiában való együttélését vizsgálták osztrák és amerikai kutatókkal közösen az ELKH Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) Vegetációökológiai Kutatócsoportjának munkatársai.
Befagyott víztározó jegéről mentettek őzet
A Vas megyei műveletirányítási ügyeletre a hét elején érkezett a jelzés, hogy a befagyott dozmati víztározóba ragadt egy őz – írta a katasztrófavédelem a Facebook oldalán.
Kétmillió facsemetét ültettek a főváros körüli erdőkben
A Pilisi Parkerdő a főváros környéki állami erdők kezelőjeként több mint kétmillió facsemetét ültetett idén, és több száz hektáron végzett erdőmegújítás és erdőtelepítés keretében csemeteültetési és magvetési munkálatokat - ismertette keddi közleményében a társaság.
Évek helyett pár hónap alatt virágzásra bírhatók a fák egy új módszerrel
Normál esetben egy fa hosszú évekig növekszik, mire virágot hoz. Így több évtizedig tart, mire egy új fajtát (ami mondjuk szárazságtűrőbb) kinemesítenek. Most azonban egy tudóscsapatnak sikerült elérni, hogy a néhány hónapos fák is virágot és termést hozzanak - ezzel jelentősen lerövidítve a nemesítéshez szükséges időt.
A jávorszarvas esete a vámosokkal
Minden a másodperc tört része alatt történt: jávorszarvas ugrása, vámosok szirénázó lámpája, egy sofőr kamerafelvétele, és az egész felkerült az internetre.
Szombattól újraindul a forgalom a lillafüredi kisvasúton
Újraindul a forgalom a Lillafüredi Állami Erdei Vasúton 2022. december 17-től, szombattól, Miskolc-Dorottya utca és Garadna állomások között. Az ÉSZAKERDŐ Zrt. által fenntartott erdei vasút felújítása a végéhez ért, már csak kisebb javítások vannak hátra, amelyek a menetrend szerinti közlekedés beindítását nem akadályozzák.
Avasi Arborétum Fenyőkert: segít a „Zöld Szív”
Az év végéhez közeledve ismét megszervezte az ÉSZAKERDŐ Zrt. a „Zöld Szív” elnevezésű jótékonysági akciót. Ezúttal a miskolci Avasi Arborétum Fenyőkert részére készítettek madáretetőket és madárodúkat a Lillafüredi Állami Erdei Vasút, a Fónagysági Oktatási Központ és az erdőgazdaság központjának dolgozói.
Karácsonyfák érkeztek az Egri Markhot Ferenc Kórházba
Az EGERERDŐ Zrt. évek óta hozzájárul az Egri Markhot Ferenc Kórházban gyógyulók és az ott dolgozók meghitt karácsonyi ünnepéhez.
Lebukott egy madárcsempész
Büntetőeljárást kezdeményeztek a rendőrök egy bolgár férfi ellen, akinek az autójában 15 védett madarat találtak - közölte a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság hétfőn a rendőrség honlapján.
Ötezer kilométert vándorolt a törött gerincű bálna
A Moon, azaz Hold névre keresztelt hosszúszárnyú bálna súlyos gerincsérülése miatt egyáltalán nem képes mozgatni a farokúszóját, és a teste S alakban meghajlott. Azonban ez sem tántorította el attól, hogy megtegye az 5000 kilométeres vándorutat Kanadától Hawaii-ig.
Már szállítják a szociális tűzifát
Idén is 5 milliárd forintot biztosít a kormány a szociálistűzifa-programra, és már megkezdődött a kiszállítás - közölte a Belügyminisztérium (BM) önkormányzati államtitkára hétfőn a Pest megyei Csörögön.
Nem fáznak az itthon telelő fehér gólyák
Nem szorulnak emberi segítségre a Magyarországon áttelelő fehér gólyák, mert a megfigyelési adatok szerint ezek a madarak nem egészségügyi okból, hanem a természetes alkalmazkodásuk miatt maradnak itt a vonulás helyett.
Az új erdők nem pótolják az előttük kivágottakat
Az országos és a nemzetközi szintű erdősítés megnöveli a szén elnyelését, ami elérhetővé teszi az Európai Unió klímasemlegességi céljait. Ehhez azonban az erdőméret növelése mellett az erdőállományok korát is emelni kell, ami ellentmond a jelenleg kialakult energiaválság okozta gyakorlatnak.
Élőhelyfejlesztések zárultak le a Balatonnál
Az elmúlt évtizedben mintegy 80 milliárd forint értékben 330 projekt keretében több mint 300 ezer hektáron javult a természeti környezet állapota, amelyben a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságnak is rendkívüli szerepe volt - jelentette ki Rácz András, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős államtitkára Keszthelyen.
Kihalt az uhuzás napjainkra
A dúvadgyérítés a vadgazdálkodás egy sarkalatos pontja. Legyen szó szőrmés vagy tollas kártevőről, kordában tartásuk, állományszabályozásuk elengedhetetlen. Így volt ez több mint száz évvel ezelőtt is. Manapság puskán kívül főként különféle csapdákkal lehet tizedelni állományukat, de hathatós módszer napjainkban nincs igazán, egyebek mellet köszönhetően a nem elégséges időráfordításra.
Új látogatóközponttal várja az érdeklődőket Magyarország leghosszabb barlangja
Átadták a Pál-völgyi-barlang új látogatóközpontját kedden; a 254,5 millió forintos beruházáshoz 234,99 millió forint európai uniós, vissza nem térítendő támogatást használtak fel - közölte a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága kedden az MTI-vel.
Jelentős mennyiségű madarat veszélyeztet a kihalás Romániában
Románia több mint negyven madárfaját a kihalás fenyegeti, további csaknem harminc pedig mérsékelten fenyegetettnek minősül - közölte kedden a Román Madártani Egyesülettel (SOR) és a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület.
Ezeket a halakat találták a kutatók a Dunában
Nappali és éjszakai halászattal vizsgálták a partközeli halállományt az ELKH Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) kutatói a Duna Sződliget és Vác közötti szakaszán. A gyűjtött adatok szerint a vízparthoz közeli élőhelyeken jellemzően a kisnövésű fenéklakó halak, valamint a folyómeder mélyebb részeit, illetve a nyílt vízi élőhelyet kedvelő nagynövésű halak fiatal példányai tartózkodnak.
Januárban indul a Településfásítási Program harmadik üteme
A Program folytatásában ismét a 10 ezer fő lélekszámúnál kisebb, magyarországi települések igényelhetnek fákat. 10 000 db sorfa áll majd rendelkezésére, amiből 2000 darabot a 2023 tavaszi, 8000 darabot pedig az őszi ültetési időszakban szállítanak ki - közölte közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.
Baranyai erdész lett az Országos Erdészeti Egyesület alelnöke
A hazai erdészet legfontosabb és legpatinásabb szakmai szervezete, az idén 155 éves Országos Erdészeti Egyesület nemrégiben tartotta küldöttgyűlését. Az eseményen újraválasztották elnöknek Kiss Lászlót, az Ipoly Erdő Zrt. vezérigazgatóját. Az egyesület általános alelnöke Ripszám István, a Mecsekerdő Zrt. vezérigazgatója lett.
Madárritkaság a debreceni állatkertben
Madagaszkári récepárral gyarapodott a debreceni állatkert: a veszélyeztetett állatok a zürichi állatkertből az Európai Fajmegőrzési Tenyészprogram (EAZA EEP) keretében érkeztek a Nagyerdőbe - közölte az állatkert igazgatója az MTI-vel.
Rejtélyes okból pusztulnak a kaszpi fókák
Több ezer kaszpi fóka tetemét sodorta partra a víz a Kaszpi-tenger oroszországi szakaszán - közölték az orosz hatóságok vasárnap.
Vádat emeltek a jeladós keselyű kilövésének ügyében
Nagy sajtóvisszhangot kapott annak idején, amikor tavaly tavasszal hazánkban egy jeladóval ellátott barátkeselyű eltűnt. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) keresőkutyás felderítését követően a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság feljelentést tett a Kisvárdai Rendőrkapitányságon, ahol az elsődleges helyszíni intézkedéseket megtették az ügyben.
Kovamoszatoktól tanulnak a napelem gyártók
A kovamoszat üvegszerű héja segít a fény energiává alakításában gyenge megvilágítású körülmények között, írja a sciencedaily.com. A módszert jól felhasználhatják a napelem gyártók is, bár valószínűleg hazánkat ez a fejlesztés kevéssé érinti, jelenleg…
Több fát, nagyobb területen, rosszkor vágott ki a vállalkozó - vádat emeltek ellene
Vádat emelt a Kecskeméti Járási Ügyészség három férfi ellen, aki Tiszaug és Lakitelek környékén szabálytalan fakitermeléssel számos fokozottan védett madár-, hüllő- és denevérfaj élőhelyét semmisítette meg.
Őszi sikertörténet az erdei iskolákban
Az ÉSZAKERDŐ Zrt. erdészeti erdei iskolái évről-évre újragondolt, többszörösen minősített programmal dolgoznak. Miskolc óvodái és iskolái számára kiváló lehetőség a Csanyiki Erdőház, ahol október végéig 5400 főt regisztráltak. A Fónagysági Bagoly-vár 25 éve fogadja a kikapcsolódni, tapasztalni vágyó látogatókat, óvodásoktól a nyugdíjasokig. Ebben az évben csaknem 6000 vendégük volt.
Mégse lehet paintballozni a farkasokkal Hollandiában
Az ügyben eljáró holland bíróság elutasító ítélete alapján a kelet-hollandiai Gelderland tartomány visszavonta szerdán azt az engedélyt, amely lehetővé tette volna az emberek társaságát kereső, de veszélyes farkasok elüldözését paintballfegyverekkel a lakóövezetek közeléből, valamint a turisták által látogatott parkokból, különösen a Hoge Veluwe Nemzeti Parkból.
Lezárult az első hazai Plastic Pirates - Go Europe! kampány
Lezárult az első hazai Plastic Pirates - Go Europe! kampány, amelyben tizenöt magyarországi folyó és partszakasz mikro- és makroműanyag szennyezettségét kutatták a résztvevők - közölte a Tiszai PET Kupát működtető Természetfilm.hu Egyesület az MTI-vel.
A madarak vándorlásának eddig ismeretlen pozitív hatását fedezték fel
A vízimadarak a tavaszi vándorlás során kulcsszerepet játszanak az európai szárazföldi növények elterjesztésében az északi szélességi körökre, és ezzel erősítik a növények klímaváltozással szembeni ellenállóképességét - állapították meg magyar és spanyol ökológusok a velencei-tavi tőkés récék ürülékmintáit vizsgálva.
Megújult a gödöllői Arbo Park
A Pilisi Parkerdő megújította egyik leglátogatottabb turisztikai központja, az Arbo Park elnevezésű gödöllői erdészeti arborétum turisztikai szolgáltatásait - közölte az erdőgazdaság szóvivője kedden az MTI-vel.
OEE – Gencsi Zoltán ismét az elnökségben
Az Országos Erdészeti Egyesület tisztújító küldöttgyűlést tartott november 25-én, Budapesten. A választás debreceni vonatkozása, hogy a 2023/26-os ciklusban ismét Gencsi Zoltán képviseli az egyesület elnökségében az Észak-Alföld régiót.
Ismét veszett rókát lőttek ki
Veszettséget igazolt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma egy, a rendszeres monitoring program keretében kilőtt rókánál. A fertőzött állatot a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Kisnamény község mellett ejtették el múlt héten. A járványügyi nyomozás folyamatban van, a betegség behurcolása feltehetően természetes úton, a vadállomány Ukrajna felőli mozgása révén következett be.
A gyűlölt íbisz mégis hasznot hoz
Ausztrália egyik őshonos madara, az malukui íbisz, nem túl népszerű a lakosok körében. Sokan csak "kuka-tyúknak" hívják, mivel előszeretettel túrja fel a szemeteseket élelem után kutatva, de akár az emberek kezéből is kikapja az ennivalót. Nem csoda hát, ha népszerűtlen madárnak számít hazájában.
Az erdősítés nem csupán faültetés
Az ENSZ a 2021-30 közötti időszakot az ökoszisztémák visszaállításának szenteli. Ennek keretében nagyszabású erdőtelepítési programokat indít világszerte. A szervezet által november közepén, Egyiptomban megrendezett Klímaváltozási Konferencián az EU és 26 nemzet 16 milliárd dollárt szentelt arra, hogy az erdőket segítsék. Főként azért, mert a fák széntároló kapacitása nagyban hozzájárul a klímaváltozás lassításához.
Panoráma a Kilátók Királynőjéről – már online is
Milyen a kilátás a Zsófia-kilátóról? Milyen az idő Lillafüreden? Az ilyen kérdésekre már otthonról, vagy akár egy mobiltelefonról is választ lehet kapni.
Több mint száz dámlapátos esett Gúthon
A megszokotthoz képest később kezdődött és novemberre is áthúzódott idén a dámbikák barcogása, jó eséllyel október 10-e után lehetett barcogó bikára vadászni a NYÍRERDŐ Zrt. Gúthi Erdészetének területén. A szárazság miatt a tényleges trófea-súly jellemzően elmaradt a becsült súlytól, ezért a szakemberek úgy határoztak, hogy a visszarakás jeleit nem mutató, kapitális agancsú bikákat nem hozzák terítékre.
Gyapjúkötéllel a klímaváltozás ellen?
Az angliai Cirencester városában érdekes felfedezést tett a Királyi Agráregyetem (Royal Agricultural University, RAU) egyik csapata: a tengerbe lógatott gyapjúkötélen egész ökoszisztéma alakult ki.
A mamutcsontok okozhatják az elefántok vesztét
A növekvő mamutagyar kereskedelem tartja fent az elefántagyar iránti igényeket - tárta november elején a Gerinces Őslénytani Társaság (Society of Vertebrate Paleontology, SVP) elé Andy Huynh, aki az ázsiai illegális vadkereskedelmi hálózatok felgöngyölítésén dolgozik az ENSZ-el és az Interpollal.
Ülést tartott A Mi Erdőnk szerkesztőbizottsága
A Mi Erdőnk magazin szerkesztőbizottsága kihelyezett ülést tartott november 10-én a NYÍRERDŐ Zrt. Gúthi Erdészetében. Az állami erdőket kezelő erdészeti részvénytársaságokat képviselő erdész szakemberek részére, az értekezlet megkezdése előtt, a vendéglátók több programot is biztosítottak, aminek köszönhetően megismerhették Gúth vad- és erdőállományát, természeti kincseit, nevezetességeit.
Ezért csípnek egyes embereket jobban a szúnyogok
A bőr speciális illata tesz egyes embereket "szúnyogmágnessé", és ez a tulajdonság évek alatt sem változik - állapította meg egy új amerikai kutatás.
Adománygyűjtő akció a KUTYATÁR részére
2022. november 15-től december 20-ig zajlik az adománygyűjtő akció a KUTYATÁR Egyesület állatai részére, melynek keretében egy szerencsés adományozó 2 fő 2 éjszakás utalványt nyer
Erdei kerékpárút-felújítások a Visegrádi-hegységben és a Pilisben
Az erdei ökoturisztikai infrastruktúra fejlesztése a fenntarthatóságot szolgálja. Az állami erdőgazdaságok az erdőkezelésbe integrált módon, a védelmi és gazdasági törekvésekkel összhangban bővítik a turisztikai hálózatot - emelte ki Zambó Péter erdőkért és földügyekért felelős államtitkár a Pilis Bike hálózat felújított szakaszának átadása alkalmából.
Nyolcvanmillió forintos kárt okoztak orvvadászok
Egyebek mellett orvvadászat és lopás miatt emelt vádat a Mohácsi Járási Ügyészség két magyar és egy szlovák férfival szemben, aki 2016 és 2020 között a Béda-Karapancsa vadászterületen 190 vadat ejtett el jogtalanul és okozott ezzel nyolcvanmillió forintos kárt - tájékoztatta a Baranya Megyei Főügyészség hétfőn az MTI-t.
Ötszáz vaddisznó egy telepen – vadaskerteknek vadászati céllal
A Békés megyei Gerendáson 2007 óta működik a vaddisznótenyésztéssel foglalkozó Geri-Vad Kft., amely mostanra évente 200-250 egyedet értékesít különböző vadaskerteknek vadászati céllal. Az afrikai sertéspestis 2018-as hazai megjelenése előtt külföldre is értékesítettek, ám ez az exporttevékenység máig nem állt helyre.
Új tulipánfajt találtak Kirgizisztánban
Növényvadászok figyeltek fel egy új és különleges kinézetű tulipánra egy kirgizisztáni expedíción, melyről bebizonyosodott: a tudomány számára eddig ismeretlen fajról van szó.
Miért intelligensebbek egyes madarak, mint a többi?
Az agy mérete csak egy része a válasznak. A fészekben töltött idő lehet a kulcs.
Már kiteheti a madáretetőt
Kezdődik a 133. országos énekesmadár-etetési szezon, amely november második felétől márciusig tart - közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) hétfőn az MTI-vel.
A vénic-szil az Év fája 2023-ban - az ártéri ligeterdők fafaja kerül a fókuszba jövőre
Az Országos Erdészeti Egyesület mozgalma 1996 óta minden évben megválasztja az év fafaját. Az Év fája mozgalom célja az adott őshonos fafajjal kapcsolatos figyelemfelhívás, ismeretterjesztés, mind az erdész szakemberek, mind a nagyközönség számára.
Elpusztult a legidősebb ibériai hiúz
Elpusztult Aura, faját a kihalástól megmentő ibériai hiúz, a világ legritkább macskaféléjének legidősebb regisztrált példánya.
Már szavazhatunk a 2023-as év halára
A Magyar Haltani Társaság folytatva a hagyományokat, a 2023-es évre is meghirdette "AZ ÉV HALA" választást. A kitüntető címre ezúttal is három halfajt jelöltek, közülük a nyertes természetesen az lesz, amelyik a társaság tagjaitól, és minden, határainkon innen és túl lakó, halakat ismerő, halakat szerető érdeklődőtől a legtöbb szavazatot kapja 2022. december 31. déli 12 óráig.
Túl szelídek a farkasok Hollandiában
Túl szelídek a farkasok a holland nemzeti parkban. Megpróbálják őket paintball fegyverekkel távol tartani. az emberektől.
Száz fa ültetésével indult véderdősítési program
Véderdősítési program kezdődött Debrecenben, 725 fát és húszezer erdészeti facsemetét telepítenek a városban - jelentette be Papp László polgármester szerdán a Vértessy-kúria mögötti területen, ahol az első száz fát elültették.
Az erdőgazdálkodás nem károsítja az éghajlatot
Az Európai Unió országaiból 550 tudós és kutató írta alá az Európai Bizottsághoz intézett felhívást, hogy a klímavédelem nevében ne korlátozza az erdőgazdálkodást a tagállamokban.
Különleges faültetés a Csanyik-völgyben
Az ÉSZAKERDŐ Zrt. erdei iskolájába, a Csanyiki Erdőház programjaira érkezőket számtalanszor irányítják a „jöjjenek végig az almafasoron” útmutatással.
Gyakoribb a vénasszonyok nyara, de nincs jó hatással az erdőkre
Jelentősen nő az őszi meleg periódusok száma Magyarországon, ami kedvező az őszi belföldi turizmus számára és kitolja a fűtési időszak kezdetét, de káros hatással lehet a lombhullató erdőkre - írta keddi cikkében a Másfélfok - Éghajlatváltozás közérthetően című szakportál.
Veszett kutyát lőttek ki
Jelöletlen kóbor kutyát lőttek ki egy vadásztársaság szakemberei a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Magosliget község közigazgatási területén, az ukrán határtól mintegy fél kilométerre elejtett állatnál a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma igazolta a veszettséget - közölte a hivatal kedden a honlapján.
A fekete bunda életmentő lehet a farkasoknál
Az állatvilágban nem ritkaság, hogy a külső jegyek alapján válasszanak maguknak párt. A feketerigóknál és a zebrapintyeknél az élénk színű csőr ugyanazt az üzenetet hordozza. A pigmentek, amik az élénk színekért felelősek javítják a madarak immunrendszerét is, így ez a bélyeg fontos jelzés a párválasztásnál.