Az elmúlt két évtizedben ki tudja, hány ezren csodálták meg májusi virágpompájában a kaszálórétet, vagy bukkantak rá a rét „királynőjére”, az agárkosborra; léptek át a Székelykapu alatt a rendkívül gazdag fafajösszetételű erdőbe; kóstolták meg a Boglárka-forrás vizét; gyönyörködtek a Nádas-tó partján a szitakötők röptében, békakoncertet hallgatva, miközben a táblákon olvasott információkból megtudhatták, mennyi munka, befektetett pénz szükséges ahhoz, hogy a látogató ilyen tökéletes természeti környezetben élvezhesse az erdő-mező ajándékait.
Idővel a mesekönyv utolsó példánya is gazdára talált, és a vezetőfüzetek is elfogytak. Alkalmazkodva a 21. század kihívásaihoz, vezetőfüzetünk felkerült az internetre, és mivel a természetben sem áll meg az idő, frissíteni kellett a tanösvény tábláinak a tartalmát. Elérkezett tehát az idő, hogy a Mogyoróhegyi Természetismereti Tanösvényt a Pilisi Parkerdő Zrt. Visegrádi Erdészete új ruhába öltöztesse! Közös munkával szinte hetek alatt sikerült a táblákat elkészíteni, a rajtuk lévő információkat felfrissíteni. Új oszlopok, fatáblák kerültek a régiek helyére. Kiss Balázs ökoturisztikai műszaki vezetőnk nemcsak irányította, összehangolta a munkálatokat, de az ő tenyerét is kérgesítette a lapát, a csákány nyele. Az erdei iskola munkatársai az információk időszerűvé tételében, új fotók készítésében és a tanösvény szellemiségének megőrzésében vállaltak oroszlánrészt.
A térképes indítótáblát a Mogyoróhegy Étteremtől nem messze találjuk. Onnan csak néhány lépés az első állomás, a Vadbemutató kert, ahol az elmúlt években sok változás történt: kibővült a területe, ahogyan lakóinak számi is nőtt: újra látható benne vaddisznó, és a szarvasfélék is szaporodtak.
A következő állomás az étterem mögötti Kaszálórét. Főként május-júniusban
mutatja meg fajgazdagságát: a koloncos legyezőfűtől a sokvirágú boglárkán át a terebélyes harangvirágig, harminc-negyvenféle növényfaj virágaiban gyönyörködhetünk. A június végi kaszálást követően a pillangós virágúak és a fészkes virágzatúak díszlenek. A szeptember pedig az őszi kikericsek virágpompáját ígéri évről évre.
A rétről az erdőbe a Székelykapun és a róla elnevezett állomásponton keresztül jutunk. Az erdőn keresztül mintegy 80 méter hosszú út vezet, ezalatt is megismerkedhetünk a Visegrádi-hegység jellemző fafajaival, a kislevelű hárstól a csertölgyön át a közönséges gyertyánig. Az erdőből kiérve ligetes részre érkezünk. Fából faragott oszlopok sokasága jelzi, hogy ez már az Erdészek Barátság Parkja.