Továbbhaladva kitárul a táj, és a Panoráma állomásról tiszta időben láthatók a Börzsöny peremhelyzetben lévő hegyei és a Központi-Börzsöny 700-900 méter fölé magasodó csúcsai. A Boglárka-forrásnál olthatjuk szomjunkat, majd a Szurdokerdő állomás közelében lévő fahídról lenézve elgondolkodhatunk a víz erejéről.
A Rekettyés tölgyesben még nagy számban élnek azok a 70-80 éves kocsánytalan tölgyek, melyek egy ma már tölgyesben nem használható eljárással születtek. Ezek a fák nem makkból fejlődtek, hanem az évszázadokkal korábban megszokott és biztonságos tuskósarjaztatásból nőttek fává. Az erdőket még a 19. század végén is ezzel a módszerrel újították meg: tarvágást végeztek, majd a földben maradt, de élő tuskóból előbújó sarjakból válogatták ki a legerősebbeket.
Különleges értéke, hogy gazdag élővilága természetes módon alakult ki. Az időjáráshoz igazodó vízszintet az erdészet segítségével állítjuk be, ha kell, az elpárolgott vizet pótoljuk. Évről évre felfedezünk új fajokat, többek között mocsári teknős, és az ötvenezer forint eszmei értékű dunai tarajosgőte választotta lakhelyéül kis tavunkat.
A tanösvény utolsó állomása az Erdőszegély. Sokan nem is gondolnák, mekkora szerepe van az erdők szélén a cserjéknek. Mintegy falként működő kerítés, akadályozzák a szél beáramlását és esetleges pusztító tevékenységét. Segítenek, hogy az erdei mikroklíma kiegyenlített maradjon, ráadásul sok ritka növény- és állatfaj élőhelyei.
Reméljük, sikerült felkelteni az érdeklődést Visegrád e rejtett ékköve iránt. Már 35 éve hívjuk, várjuk a természet szerelmeseit, gyerekeket, felnőtteket egyaránt. Bízunk abban, hogy hamarosan olvasóinkat is vendégül láthatjuk!
Békefi Andrásné, Fenyvesi Luca
Pilisi Parkerdő Zrt.