A gemenci erdészek és vadászok hosszú évtizedek alatt tökéletesített szakmai hagyomány alapján mentik az erdő állatvilágát.
Egy több száz kilós nagyvadat – akármennyire is akarjuk – nem lehet csónakba húzni, hogy megmentsük az elhullástól, ez gyakorlatilag képtelenség. A gímszarvasok és a vaddisznók más, sokkal hatékonyabb segítséget kapnak a szakemberektől. A gemenci erdészek számára a Duna áradása olyan rendszeresen visszatérő természeti jelenség, amit szakmai munkájuk során alapadottságként mindig is figyelembe kell venniük. Gemenc emberi beavatkozással, a kalocsai érsekség erdészeinek köszönhetően alakult ki, élővilágát a folyó állandóan változó vízállása határozza meg.
Természetes és mesterséges magaslatok
A hullámteret dunai mellékágak, holtágak, időszakosan vízjárta tavak szabdalják és alakítják páratlan szépségű és egyedi növény- és állatvilággal benépesülő tájjá. A talajszint nem egyenletes, régi, a kalocsai érseki uradalomból származó gátak, nyúlgátak, egykori árvízvédelmi töltésmaradványok, mesterséges vadvédelmi dombok, valamint természetes magaslatok emelkednek ki a mélyebben fekvő területek közül. Ezek a magaslatok kulcsszerepet játszanak a vadmentésben.
Így történt ez 2024-ben is, amikor télen, nyáron és ősszel egyaránt víz alá került Gemenc. Abban az évben tehát már három alkalommal tudták sikeresen alkalmazni a tervszerű és szakszerű vadmentést a Gemenc Zrt. munkatársai.
Az erdőgazdaság – a közvetlen életveszély elhárítása érdekében – teljes erdőlátogatási tilalmat rendelt el, ami a csoportos és egyéni túrákra, valamint a vízitúrákra is vonatkozott. Leállította a Gemenci Állami Erdei Vasút közlekedését, bezárta kapuit a pörbölyi Ökoturisztikai Központ, valamint elmaradtak az előre meghirdetett programok is.
Oldalak: 12