„Az sem mindegy, hogyan szedjük a gombát. A lényeg, hogy a gomba, mivel él, ne kerüljön műanyag szatyorba, mert tönkremegy, inkább kosárba tegyük. Sokan teljes egészben kiszedik, van, aki viszont levágja, mert azt hiszi, ha ott marad, tovább fog nőni. Ez nem igaz. A micéliumai a föld alatt vannak, onnan nő ki a gomba termőteste.
– hívta fel a figyelmet Feri bácsi.
„A gomba igazi ökológiai termék, nincsen vegyszerezve, ráadásul nagyon sokféle íz van benne, ezért nagyon sokan kedvelik” – tette hozzá Kati néni. Ráadásul a gombaszedés ízig-vérig vadászat, aki egyszer rákap, az élete végéig gombászni fog.
A gomba a konyha jolly jokere, ezerféleképpen el lehet készíteni, mindegyiknek más az íze. Nagyon sok értékes tápanyag van benne, például D-vitamin. Akik erdőben élnek, ahol nincsen sok napfény, abból szerzik be. Ráadásul, ha a napon szárítjuk a gombát, akkor még nő is a D-vitamin-tartalma.
„Kedvenc gombám a vargánya, a keserűgomba, amit sokan nem szeretnek. Természetesen nagy szerelem a rókagomba, az óriás pöfeteg. A galambgombákat imádom, a rizikét vagy a lila pereszkét nagyon jó befőzni, télire savanyúnak” – sorolta háziasszonyunk.
Gombaport többféle alapanyagból készít, ezek felhasználhatók pörkölt ízesítésére gombakrémlevesnek, de szinte bármire, akárcsak a fűszernövények.
„Fagyasztáshoz a legszebb gombákat folyóvízben megmosom, leszárítom papírtörlőn, és úgy rakom el. Vagy egészben, vagy összevágva, és amikor főzöm, előtte nem engedem kiolvadni. Máskor úgy teszem el, hogy könnyű pörköltnek készítem, ami azt jelenti, hogy nincs nagyon fűszerezve, csak só és hagyma, meg egy kicsi zsír, és bezacskózom. Levesnek, mártásnak, tésztára, pizzára elsőrangú.”
A gomba nagyon érzékeny, és Kati néni elárulja, van olyan titkos biztos gomba-lelőhelye, ahová gyerekkora óta jár. Szárazságban azonban nincsen gomba, és ha van nedvesség, ám fúj a szél, vagy nem megfelelő a hőmérséklet, akkor sem jön elő.
Feri bácsi bevallása szerint kettőjük közül Kati a nagyobb gombász, szinte érzi a bőrén, mikor kell kimenni az erdőbe. Ötéves kora óta gyűjt, pedig akkoriban nagyon kevesen jártak az erdőbe, de édesapjával tudták, hogy mikor, melyik, hol dugja ki a kalapját.
A gomba jól kiegészíti a húsételeket, s olyan arányban használja, amilyen erős az ízhatása, az aromája. Mindehhez gombás sajtszószt kínált. Besamel mártást készített, amit tejszínnel felöntött, és abba tette az apróra vágott pörköltes gombát, majd citromlével, borssal, zöld petrezselyemmel, sajttal ízesítette. Ehhez gombás saláta dukált, bizonyítva, egy teljes étkezés elkészíthető gombából. Kovászos uborka került bele meg burgonya, pirított vargánya, alma.
Sokszor készítenek gombakrémet. Ledinszteli a gombát, fűszerezi, petrezselymet, borsot tesz bele. Éppen csak szétnyomkodja vajjal, hogy látszódjon a textúrája. A trombitagombából nagyon jó rizottó készül, abba tesznek rókagombát is. De a kucsmagombát ugyancsak fel lehet használni tésztára, pizzára, nemcsak önmagában, hanem más gombákkal együtt is. Úgy tartja, a fűszergombákat jobb, ha kevésbé aromás gombával keverik.
Bár ma már tárolható hűtőszekrényben, de mi most is mindig annyit főzünk belőle, hogy elfogyjon. Arra is figyelni kell, hogy soha ne szedjünk le több gombát, mint amire szükségünk van” – hívta fel a figyelmet Kati néni.
Ha gombát szeretnénk az erdőben gyűjteni, alaposan szemrevételezzük az ismertetőjegyeket. Ha úgy döntünk, felszedjük, mindenképpen érdemes fogyasztás előtt gombavizsgáló szakemberhez fordulni, hogy bebizonyosodjunk, nem mérgező gombákkal van dolgunk!