Lapszemle

Gazdálkodástörténeti időutazás Királyréten

Erdeink, az azokat ölelő tájak, a bennük lévő élővilág rejtelmeinek megismeréséhez országszerte a tanösvénytúrák a legalkalmasabbak.

3. Faszénégetés

A faszén hője kellett a vasérc feldolgozásához. A helyszínen egy, a keresztmetszetét is mutató faszénégető boksát találunk a munkakörnyezetében, a szénégetők kunyhójával.

börzsönyi pihenő a drótkötélpályát ismertető megállóhelynél, a háttérben a Magas-Tax, a Hanygyásbérc és a Csóványos vonulatai

Pihenő a drótkötélpályát ismertető megállóhelynél, a háttérben a Magas-Tax, a Hanygyásbérc és a Csóványos vonulatai

4. Makkoltatás

A 20. század közepéig jelentős erdei haszonvétel volt a legeltetés. A tölgyek makktermésének értéke megelőzhette a faanyagból származó bevételekét. Itt, a Hizlaldai-réten vályúk és egy ásott kút emlékeztet az erdei disznótartásra.

5. Királyréti kőbányák

A börzsönyi andezit és andezittufa elsőrangú kőzet építési és útépítési célokra. Az elénk táruló kőfejtő az úgynevezett Vörös-bánya, a számos királyréti anyagnyerő helyek egyike.

6. Kisvasút

A kisvasút egy szakasza az egykori hídfőkkel

A kisvasút egy szakasza az egykori hídfőkkel

A kisvasutak technológiája a 19. század végén terjedt el az anyagmozgatás területén. A faanyag és kő szállítására egykor 200 kilométer hosszú kisvasútvonal kanyargott a Börzsönyben. Ennek egy szakaszát látjuk a patakátjáró betonba rakott terméskő hídfőivel.

7. Hamuzsírkészítés

A fahamuból készült hamuzsír hajdanán az üveggyártás és a szappankészítés elsődleges alapanyaga volt. Szalajkaházak (hamuzsírégető házak) tömege működött a Börzsönyben is, az egyikük éppen itt.

8. Faúsztató csatorna

A vasolvasztók kiszolgálása után, a szabályozott patakvizek energiáját tűzifa szállítására (úsztatására) használták öt évtizeden át a Vasfazék-patak völgyében.

A helyszínen láthatók a vízkormányzás terepi emlékei, az egyenesre „faragott” úsztatócsatorna.

9. Drótkötélpálya

A 20. század elején 6 kilométeres drótkötélpálya kötötte össze az Inóci kőbányát a Pap-hegyi zúzdával. A gravitációs energiával mozgó csillesor még áramot is termelt. A közelben van a régi pálya egyik megerősített tartóoszlopának talapzata.

A fára festett jelzések segítik az útvonal követését

A fára festett jelzések segítik az útvonal követését

10. Cserhántó erdők

1868-ban az erdőbirtok egy osztrák bőrgyáros tulajdonába került, aki az erdőgazdálkodást átállította a bőrcserzés alapanyagául szolgáló cserkéreg termelésére. Erre az erdők erőteljes használatával járó egykori gazdálkodási módra emlékezhetünk.

11. Favágás, erdőhasználat

Áttekinthetjük a középkortól meghatározó erdőkiélés, majd a szabályozott és tervezett erdőhasználat történetét napjaink fenntartható erdőműveléséig.

A keresztmetszetét is mutató faszénégető boksa a szénégetők kunyhójával

A keresztmetszetét is mutató faszénégető boksa a szénégetők kunyhójával

12. Vadászat és egyéb erdei haszonvételek

A tanösvény utolsó állomásán a vadászat, emellett a méhészet, a moha-, mag-, gomba-, gyógynövény- és erdeigyümölcs-gyűjtés jelentőségéről kaphatunk érdekes összefoglalót.

A tanösvény vezetőfüzete a Királyréti Kirándulóközpontban vásárolható meg.

Haraszti Lilla
Ipoly Erdő Zrt.

Forrás: A Mi Erdőnk