Egy legenda emlékhelye
Vitéz Beöthy-Zsigmond László huszár ezredes és Wartho nevű hannoveri vérebe a kutya-ember barátság megrendítő, szép példája, amelyből gemenci legenda született. (Magazinunk 2023/1. számában részletes cikk foglalkozott a történettel.) Wartho az 1930-as évek közepén az ország legjobbja volt, több vérebversenyt, sőt küllemkiállítást is nyert, hazai államdíjjal és 5 németországi első díjjal is büszkélkedhetett.
Beöthy-Zsigmond László 55 évvel élte túl hűséges kutyáját. Halála előtt megkérte Bangó Sándor keselyűsi vadőrt Wartho „exhumálására”, aki a kérésnek eleget téve, egy dobozban összegyűjtve elküldte neki a kutya csontjait. A száz évesen elhunyt I. világháborús hős végakarata szerint Wartho maradványait együtt temették el vele. Erre a történetre és főszereplőire emlékeztek 2024. május 1-jén Pörbölyön, a Gemenc Zrt. Ökoturisztikai Központjában. Az ünnepségen egy új interaktív kiállítást adtak át, ami bemutatja Gemenc egykori vadgazdálkodójának életét és a nemzetközi hírű kutya történetét. A tárlattal együtt a Kutyás-nyiladék mellett emelt emlékhely megvalósításával is tisztelgett a Gemenc Zrt. a legenda előtt.
Tolnaszigeti csemetekert
A lecsökkent talajvízszint és a folyószabályozás miatt jelentősen megváltozott adottságok, valamint a klímaváltozás szélsőséges jelenségei – extrém árhullámok, aszályos periódusok – kölcsönhatásában a Szekszárdi Erdészet szakembereinek a munkáját segíti a Tolnaszigeti csemetekert.
A gazdálkodói és a természetvédelmi érdekek összehangolásának szemléletes példája, ahogy a védett gemenci területeken az erdőgazdaság felhasználja a helyi származású szaporítóanyagokat az erdősítéseknél. Az ártéri erdőtársulások őshonos fafajaival (fekete nyár, fehér fűz, fehér nyár) folytatott gazdálkodás során a Gemenc Zrt. jelentős tapasztalatokra tett szert. Többek között a csaknem 25 éve hazánkban elsőként elkezdett fekete nyár „visszatelepítési” program eredményeihez is jelentősen hozzájárult a Tolnaszigeti csemetekert.
Fotók: Csontos Péter,
Horváth Zsolt, Simon László