Ficzere Mónikának csak két keze van, de hogy azzal mi mindent alkot, azt érdemes megismerni. erdő
A falu utolsó háza az erdőszélen, megérkeztünk. A házigazda kaput nyit, ölbe kapja az autónk elé guruló foxterrier bébit és betessékel.
A vitrin polcairól erdei manók regimentje kandikál, az asztalon erdészlapok. Kérdésemre, mivel telt ma a napja, az Egererdő Zrt. kerületvezető erdésze egy szuszra sorolja: „Fedémes és Hevesaranyos tartozik hozzám. Fedémesen most kezdtek egy felújító végvágást. Szlovákiába szállítják papírfának, a hosszú tűzifának most nálunk nincs nagy piaca. Nyerges kamionok jönnek érte, ki kell szállítani az aszfaltos út mellé, mert az erdőterületen most épp nagy a sár. Onnan hordatom ki.”
Mónika sorsa korán eldőlt. Dédnagyapja az akkori erdőgazdaságnál volt lovas kocsis. És mivel a szülők, nagyszülők dolgoztak, öccsével nyaranta sokat voltak a dédszülőknél, akik kint laktak a hegy alatt.
Mátrafüredre járt technikumba, bár a szülei nehezen engedték, a „fiús szakma” és a kollégium miatt. Jó tanulóként ötödévben már engedéllyel dolgozhatott is. Majd vadgazda szakon végzett Debrecenben az egyetemen. Imádja a hivatását, az erdőt. „Soha nem egyforma, mindig más, színes, örökké változó.
Ha programot kérnek, akkor megyek, viszem a kellékes ládikómat az iskolába, óvodába, és »erdőbe néző tanórát« tartok. Szoktak hívni a madarak és fák napjára, Föld napjára, és vannak tematikus alkalmak.” E foglalkozások sikerét miniszteri elismerő oklevéllel értékelték. Ő maga is szeret újat tanulni, most a Soproni Egyetem erdőpedagógiai képzését vette célba, de idén a 18 és a 14 éves lánya iskolaváltása kap elsőbbséget.
Minka szappanja
Ropogós, friss sajtossal kínál, és közben nevetve meséli küzdelmeit a kovászetetés meg a házi szappankészítés összeférhetetlensége miatt. Merthogy a kovász nem állhatja a szappan lúgos párolgását. És ezzel máris a kedvenc hobbijánál tartunk. Megcsodáljuk különleges, egyedi színű-formájú-illatú kézműves szappanjai éppen száradóban lévő kollekcióját. Megtudjuk,
Lényege, hogy zsiradékokat elegyít azonos hőmérsékleten egy előkészített lúgoldattal, majd gyors keverés után formába önti a puding állagú masszát. A többi a kémia, a szaponifikáció dolga. Másnap a gyurmaszerűre megszilárdult szappantömböt fölszeleteli.
Ebből élő bemutatót is kapunk. A szeletek ezután egy hónapig száradnak, míg használhatóvá válnak. Csak nézzük, szimatoljuk a szemrevaló szappanokat, amikről azért kiderülnek izgalmas részletek. A folyadékfázis alapja nála gyakran kecsketej vagy gyógynövényfőzet, ebbe az oldatba kerül majd a nátrium-hidroxid. A másik komponenst különféle zsírok, olajok adják. Kókuszolaj, olívaolaj, napraforgóolaj, shea vaj, kakaóvaj, pálmazsír, akár keverve.