A kötet nemcsak Gemenc különleges növény- és állatvilágát mutatja be, de egységében szemléli mindazt a csodát, amely a Sárköz néprajzával, a halászok, vadászok, madarászok és pákászok életmódjával, az itt élő emberek kultúrájával, valamint ennek a különleges ártéri tájnak a keletkezéstörténetével írható le.
A sokoldalú, a rész és egész viszonyát összetettségében, holisztikus szemlélettel elénk táró könyv egy igazi unikumot is tartogat az olvasó számára, ez pedig nem más, mint a szerző művészi kötetillusztrációja. Mindez nem véletlen, hiszen Szarvas Pongrácot elsősorban grafikusművészként ismeri a műkedvelő nagyközönség. A könyvben tehát fontos szerepet játszik a vizualitás is. A csodálatos grafikák mellett a Kalocsai Főegyházmegyei Levéltár korabeli térképmásolatai, a Gemenci Állami Erdei Vasút nyomvonalrajza, a gímszarvasról és egyéb nagyvadról készített színes természetfotók, festményreprodukciók mindegyike azt a célt szolgálja, hogy Gemencet ne csak értse, de meg is szeresse az érdeklődő.
A kötet írója, aki a gemenci erdőgazdaság munkatársa, így vall indíttatásáról a bevezetőben:
A kiadvány több tudományterület Gemenccel kapcsolatos kutatási eredményeit befogadható tartalommá sűríti. A szerző sok forrásból dolgozott: „A papírra vetettek előadások, visszaemlékezések, publikált kutatások és az irodalomjegyzékben felsorolt művek, valamint saját megfigyeléseim nyomán születtek.”
Méreténél fogva a kötet a hátizsák külső zsebében is elfér, így nagyon értékes útitársa lehet a természetszerető túrázóknak, kirándulóknak. A kéziratot 2021-ben zárták le, a könyv a Gemenc Zrt. gondozásában és a Gemenci Erdőért Közhasznú Alapítvány támogatásával 2022 végén jelent meg.