Az 1600 hektáros terület a környezetével együtt része az OAKEYLIFE nagyszabású erdei élőhely-rekonstrukciós programnak, amely arra irányul, hogy őshonos fajokban gazdag és sokak számára látogatható, vonzó kutatási és turisztikai célponttá alakítsák a Peszéri-erdőt.
A 2017-ben útjára indított ötéves program az Európai Unió és az Agrárminisztérium társfinanszírozásában, a KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt., a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság, valamint a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület együttműködésében valósul meg. A kezdeményezés címe a kocsányos tölgy kulcsfontosságát hangsúlyozza a területen.
A program a Natura 2000 ökológiai hálózat fenntartási céljainak teljesítését fenyegető tényezők, elsősorban az invazív (idegen honos), fás szárú (nyugati ostorfa, zöld juhar, mirigyes bálványfa és kései meggy), valamint lágy szárú (selyemkóró, kanadai és magas aranyvessző) fajok visszaszorítására törekszik.
Mindennek eredményeként várhatóan gyarapszik a díszes tarkalepke és a szarvas álganéjtúró egyedszáma, valamint a mocsári kardvirág és a homoki nőszirom állománya is.
Mindenki tehet érte
A projekt indulása óta a KEFAG Zrt. fenntartásában működő Kecskeméti Arborétumban és a Vackor Vár Erdei Iskolában, valamint helyben, a Peszéri-erdőben is folyamatosak a természetvédelmi szemléletformáló tevékenységek. Kecskeméten a Madarak és Fák Napja, az Arborétumok Napja, az Erdők Hete rendezvények, illetve a budapesti Erdővarázs Családi Nap ismeretterjesztő programjai segítettek abban, hogy a természeti környezetet játékos feladatok során szerettessék meg a gyermekekkel. Az eltelt másfél év alatt összesen több mint kétezer résztvevő figyelte meg a madárhangokat, a virágzó növényeket, a lepkerajzást, vett részt faültetésben vagy vizsgált holtfákhoz kötődő állatfajokat.
Az éjszakai túrázás során pedig sakálüvöltésben, macskabagoly-huhogásban és lappantyú pirregésben is részük volt.
A helyi gyermekek számára a Kunpeszéri Óvoda kertjében kis lepkekertet is kialakítottak, amelynek ágyásaiba az óvó nénik segítségével a gyermekek elültetik a növényeket, majd együtt ápolják azokat. Így játszva megtanulják, hogy ők is hozzájárulhatnak a természeti értékek megóvásához. Az OAKEYLIFE program támogatásával meghirdetett ügyességi játékokon és rajzpályázaton, valamint környezetismereti járási versenyen pedig olyan résztvevők is szórakozva tanulhatnak az erdők világáról, akik eddig még nem juthattak el a Kunpeszérhez közeli erdőbe.
Múltidéző erdészházak
Az erdészházak történetei szorosan összefonódnak erdeink múltjával. Így van ez a Peszéri-erdőben is.
Onnan irányította a kor erdésze a Koháry-Coburg-uradalom helyi erdőgazdálkodását. A 20. század első felében épült déli erdészházat megvásárolta a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság, hogy autentikus környezetben, a projektterület szinte kellős közepén szervezhessék és mutathassák be a természetvédelmi erdőkezeléssel, illetve a természeti értékek megőrzésével összeegyeztethető erdőgazdálkodás tevékenységeit. A déli erdészház felújításával egy év alatt végeztek – ügyelve arra, hogy a fő-, illetve a melléképület jellege semmit ne változzon. Az eredeti tetőszerkezetet, a vályogfalakat és a csaknem százéves fapadlózatot is sikerült megmenteni és felújítani úgy, hogy akár a következő száz évben is használhassák.
Tanösvénytáblák
Kunpeszéren, a főút mellett információs tábla jelöli a Peszéri-erdő bejáratát, amely egyben a jellegzetes állománytípusokat, fajokat és természeti értékeket bemutató, négy kilométer hosszú, szabadon látogatható tanösvény kiindulópontja is. A tanösvényt végigjárva bárki betekintést nyerhet a homoki erdőssztyepp-erdők napjainkra fennmaradt egyik legértékesebb, fajokban leggazdagabb képviselőjének élővilágába.
A szervezett képzések során a Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karának természetvédelmi mérnök alapszakos hallgatói 2019-től választható tantárgy keretében az alföldi erdők természetvédelmi kezeléséről tanulhatnak. A hazai erdésztechnikus-képzés résztvevői a Peszéri-erdőben tesztelhetik és fejleszthetik majd gyakorlati tudásukat. Fontos, hogy a leendő szakemberek tő mellett sajátítsák el azokat az alapvető ismereteket, amelyekkel hozzájárulhatnak az élővilág fajgazdagságának megőrzéséhez, illetve fenntartható erdőgazdálkodást végezhetnek az alföldi erdőkben.
Ez az oktatóközpont adott otthon az MTA-ÖK Ökológiai és Botanikai Intézet és a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság közös szervezésében immár hatodik éve megvalósuló kutatótáborának. Itt fogadják a Peszéri-erdőben végzett, természetvédelmi célú önkéntes munkákra jelentkezőket, és gondoskodnak számukra az alapvető infrastrukturális feltételekről. Örömteli, hogy már 2019-ben több mint kétszáz önkéntes segített abban, hogy az invazív növényfajokat kiszorítsák az erdőből.
Öt év múlva…
A 2022-ig tartó OAKEYLIFE-projekt keretében a különböző típusú helyszíneken szerzett és gyakorlatban tesztelt tapasztalatok alapján ajánlásokat fogalmaznak meg és jó példákat mutatnak be a hasonló gondokkal szembesülő területkezelők és gazdálkodók számára.
Támogatott programA homoki kocsányos tölgyeseket, illetve azok jellegzetes növény- és állatvilágának védelmét, azaz a meszes homoki erdőssztyeppeket igyekszik visszaállítani az Európai Uniós LIFE program nyertese, az OAKEYLIFE projekt. A 2,6 millió eurós program nemcsak az élőhelyek fejlesztését és védelmét tűzte ki célul, de fontos számára az ismeretterjesztő munka, a jövő nemzedékének környezeti nevelése az óvodásoktól az egyetemistákig. |
Abonyi Anita,
Dr. Andrési Dániel,
Makra Zsuzsanna,
Dr. Vadász Csaba