A felújított Szalajka-ház, a tizenöt éve létesített erdei pihenőhely a tágas filagóriával, a nemrég átadott erdei játszótér birtokba vétele mellett természetrajzi ismereteinket is bővíthetjük, ha végigjárjuk a Szalajka-tanösvényt.
Gyöngyöstől háromnegyed órás vonatút után érkezünk meg a kirándulóhelyre. A végállomáson az erdei kerékpározást szervizpont támogatja. Ha a sárga kerékpáros piktogramot követjük keleti irányban, hamar rátalálhatunk a tanösvény nyomvonalát mutató T jelzésre. A másfél kilométeres ösvény egy hurkot ír le, és a Szalajka-háznál ér véget. Nyolc állomása szusszanásnyi távolságra követi egymást.
Az indítótábla körül elterülő több mint 120 esztendős gyertyános-tölgyes erdő része az egykoron messze földön híres egri érseki uradalom tölgyeseinek.
Az értékes kocsánytalan tölgyön kívül rendkívül sok fafaj megtalálható még az erdőtípusban, amely kiterjedt területen található nemcsak a Mátrában, hanem hazánk más domb- és hegyvidékein is. Épp ezért jelentős természeti értéket őriznek ezek az erdők. A következő állomáson a Mátra emlős- és madárvilágába kapunk betekintést. A legkisebb testű cickánytól és a miniatűr énekesmadár királykától rendkívül színes a paletta egészen a két méter szárnyfesztávolságú parlagi sasig és a többmázsás gímszarvasig. Ha most készítenénk a tablókat, a farkasnak és a barnamedvének – mint újonnan megjelenő fajok – is helyet kellene adnunk.
A tanösvény környezetének üde erdői kiváló gombázó helyek. A következő állomáson hat közkedvelt ehető gombafajt mutatunk be azon mérgező párjaikkal, amelyekkel könnyen összetéveszthetők. Fontos megjegyeznünk, hogy a gombás táblákról megszerezhető tudás a legtöbb esetben nem elegendő a fajok biztos azonosításához, tekintsük inkább figyelemfelhívásnak a gombagyűjtés veszélyeire!