Hírek

Magyar-szlovák együttműködéssel védik a természetet a határ mentén

A napokban indul az az uniós támogatással megvalósuló program, melyben a Pilisi, a Fertő-tavi, és a Poľana Bioszféra Rezervátum közvetlenül vesz részt, és többek közt vadmacska fajvédelmi programot valósítanak meg.

Természetes élőhelyeket állítanak helyre, veszélyeztetett hüllők és kétéltűek élőhelyeit fejlesztik, vadmacska fajvédelmi programot valósítanak meg és inváziós fafajokat szorítanak vissza a magyar-szlovák határmenti bioszféra rezervátumok együttműködésével – közölte a Pilisi Parkerdő Zrt. szóvivője hétfőn az MTI-vel.

Mészáros Péter tájékoztatása szerint a napokban induló, 400 millió forintos uniós támogatással megvalósuló programban a Pilisi, a Fertő-tavi, és a Poľana Bioszféra Rezervátum vesz részt közvetlenül, szakmai együttműködő partnerek az Aggteleki és a Szlovák-karszt bioszféra rezervátum.

Bükkerdő a Pilisben

Bükkerdő a Pilisben
Fotó: A Mi Erdőnk archív

A projekt egyik Magyarországon egyedülálló eleme, hogy Pilisborosjenőn a község önkormányzatával egy erdőterületet jelölnek ki, melyen a helyi közösség a örökerdő-gazdálkodási gyakorlatot valósít meg, azaz aktív faanyagtermelés helyett természetvédelmi célú erdőkezelést folytat – ismertette a szóvivő.

A projekt két és fél éve alatt természetes élőhelyeket állítanak helyre a Fertő-tavi Bioszféra Rezervátum területén található Kistómalmi-lápréten, valamint elvégzik a Polana Bioszféra Rezervátum Hrončiačka és Pstruša vizes élőhelyeinek rekonstrukcióját.

A Pilisi Bioszféra Rezervátumban veszélyeztetett hüllő és kétéltű fajok élőhelyeit fejlesztik, vadmacska fajvédelmi programot valósítanak meg és inváziós fafajok visszaszorításával is foglalkoznak.

Hansági Csíkos égeres

Hansági Csíkos égeres
Fotó: Szabados Tibor

Ezeken kívül környezeti edukációs mintaprojekteket indítanak, tanösvényeket és fogadóközpontokat létesítenek a Poľana és a Pilisi Bioszféra Rezervátumokban.

A Pilisi Parkerdő az ország egyetlen parkerdőgazdasága, 65 ezer hektárt kezel Pest és Komárom-Esztergom vármegyében a Gerecse, a Pilis, a Visegrádi- és a Budai-hegység, a Gödöllői-dombság, valamint a Csepeli-síkság területén. Évente 32 millió látogató keresi fel a területet, melynek közel húsz százalékán nem folytatnak faanyagtermelést.

A társaság 250 főt foglalkoztat, 2022-ben 5,4 milliárd forint árbevételt ért el 150 millió forint adózott eredménnyel, 2023-ban a bevételek megközelítették a 9 milliárd forintot, 200 millió forint adózott eredménnyel.

Forrás: MTI