Földvári Attila, az Országos Magyar Vadászkamara szóvivője, az Országos Magyar Vadászati Védegylet főmunkatársa csatlakozott hozzám az MMG DIREKT stúdiójában, aki visszatérő szakértőnk, hiszen Vadászúton sorozatunk III. epizódjában (A vadászat a vadgazdálkodás eszköze) Varga Tibor vendégeként osztotta meg értékes tapasztalatait.
Véleménye szerint, amellett, hogy a probléma az elmúlt években valóban erősödő tendenciát mutat, korántsem új keletű, csak a térfigyelő és fedélzeti kameráknak, illetve a digitális világ fejlődésének köszönhetően sokkal többet látunk, hallunk róla. Mindenkinek a zsebében ott lapul a telefon, amivel ha vadat lát, percek alatt rögzíthet egy képet, videót, és már töltheti is fel a közösségi felületekre.
A rókák már évtizedekkel ezelőtt is bejártak a baromfiudvarokba, ahogyan arról Fekete István Vuk című regényében is olvashatunk. Habár bosszúságot okoztak, a gazdák inkább magukra haragudtak, amiért nem erősítették meg kellőképpen a kerítést, és a helyzetből okulva legközelebb megpróbálták kint tartani a ragadozókat.

Fotó: Freepik
A leginkább fókuszba kerülő állatfajok a lakott területen megjelenők közül azok, amelyek valamiféle konfliktust generálnak. Ez lehet kisebb léptékű, mint a dolmányos varjak esetében, amelyek előszeretettel szedik ki a szemetet a kukákból vagy támadnak költési időszakban a járókelőkre. Egyes madarak – mint a cinegék, galambok – ilyen mértékben sem zavaróak sőt, még örülnek is jelenlétüknek a városlakók. Ellenben a rókák, vaddisznók már csak tisztes távolságról érdekesek, rokonszenvesek: anyagi kárt tudnak okozni vagy akár terjeszthetnek betegségeket is.

Fotó: Freepik
Az igaz, hogy a városok ott fekszenek, ahol évszázadokkal vagy évezredekkel ezelőtt még természetes élőhelyek voltak, a folyamathoz, ami az elmúlt 10-20 évben tapasztalható ellenben fogalmazzunk úgy, hogy minkét félre szükség volt.
Egy – nem feltétlenül falusias jellegű – telek gondozatlan aljnövényzete, a nem megfelelően tárolt komposzt vagy az előlhagyott kutyaeledel csalogatóak a vadállatok számára, és ezekkel gyakorlatilag mi, emberek vonzzuk mágnesként magunkhoz őket. A megoldást a prevenció jelenti. Amennyiben nem szeretnénk, hogy a vaddisznók megrongálják az öntözőrendszert, ürülékükkel bepiszkítsák a kertünket vagy a nyestek beköltözzenek a padlásra, motortérbe, meg kell akadályoznunk, hogy az igényeik kielégítésére alkalmas források elérhetőek legyenek.

Fotó: Freepik
Oldalak: 12