Nem is gondolnánk, hogy a kertünkben kivágott, korhadó farönk mennyi élőlény szükségletét elégíti ki. Különböző gombák (pl. taplógombák), növények és állatok táplálkoznak a korhadó faanyagból, vagy csak búvóhelynek használják a felpuhuló rönk belső üregeit. A kétéltűek és hüllők nemcsak búvóhelyeket találnak a rönkökben, hanem táplálékot is, és akár át is telelhetnek bennük. Ha a kertünkbe szeretnénk farönköt „telepíteni”, igyekezzünk olyat találni, amelyik már a fa kivágásakor üreges!

Korhadt fa híján mi magunk is alakíthatunk ki hüllők és kétéltűek számára búvóhelyeket
A manapság divatos, új kerítések jól elzárják a külvilágot, ekképp az élővilágot is kertünktől. Egyre kevesebb helyen látni kerítésre kúszó borostyánt, és a valódi kőkerítések is kezdenek eltűnni, pedig akár egy teljes cikket is lehetne írni a kőkerítésekre felfutott kúszónövények élővilágáról. Mégis sokat tehetünk azért, hogy az olcsóbb, betonalapú, burkolt kerítésaljzatainkon is felpezsdüljön az élet. A kerítésbe például lehet átjárókat kialakítani a talajszinten, és ha egy kövér sün átfér rajtuk, akkor számos egyéb állat számára is lehetővé tettük, hogy bejusson a kertünkbe, vagy éppen onnan továbbmenjen.
Így segíthetjük a hasznos csúszómászók megtelepedését
Egyre több ápolt háznál figyelhető meg egy vékony földsáv a járda és a kerítés között, ahová növényeket ültetnek. Ezek a vékony szegélyek a gyíkok mellett számos állatnak nyújtanak ideiglenes menedéket, táplálkozóhelyet. A fali gyíkok számára akár tökéletes állandó élettérként is szolgálhatnak. De ha kívülről nem is tudjuk a kerítésaljzatot növényekkel szegélyezni, belül már azt ültetünk, amit akarunk. Ha azonban azt szeretnénk, hogy gyíkjaink hosszú távon is megtelepedjenek, biztosítanunk kell számukra védett búvóhelyeket, repedéseket, üregeket és legfőképpen telelőüregeket.

A növényekkel borított kőkerítés remek élőhelyül szolgál a gyíkok számára
Gyíkok számára az aktív időszakokban nincs szükség mély telelőüregekre. Egy-egy víztől, huzattól védett repedés megteszi mindennapi búvóhelynek. Ilyeneket az építésekor kialakíthatunk a kerítés falában vagy alapjában.
A teleltetéshez viszont használjunk kerámia telelőüregeket! Békák, gőték számára helyezzük az üreget a kerti tó mellé vagy a talajt is takaró virágágyásaink közé. Ha gyíkoknak akarunk lakást kiutalni, akkor a kerítés, a házfal, vagy farakás tövébe ássuk le a kerámiacsövet. A kerámia telelőüregek előnye, hogy tisztíthatók, ezzel feltöltődésük földdel és avarral megakadályozható.