Egyik kiemelt rendezvény a Nemzetközi Vadgazdálkodási Konferencia, amelynek élére Gőbölös Pétert nevezték ki szakmai kurátorként. Ő állította össze a konferencia tematizált programját.
A világkiállítási iroda olyan szakmai konferencia létrehozására törekedett, ami nem a vadgazdálkodási ágazat kutatási eredményeit ismerteti lexikálisan számszerűsített adatokkal, hanem a kutatási eredmények által kirajzolódott időszerű problémákra hívja fel a figyelmet, és megoldásukra gyakorlatias megközelítéssel mutat irányt.
„Ehhez olyan külföldi és hazai előadókat hívunk meg, akik kutatásaik során gyakorlati ismeretekre is szert tettek, vagy gyakorlatias szakemberekként szoros kapcsolatban állnak az adott szakmai témával” – mondta Gőbölös Péter, aki vadgazdálkodási szakemberekből álló csapatot hívott össze a konferencia szakmai tartalmának létrehozására, ízlésvilágának kialakítására. Így esett a választás Ripszám Istvánra, a Mecsekerdő Zrt. vezérigazgatójára, Kovács Ferencre, az Agrárminisztérium vadászati főosztályvezetőjére, Fodermayer Vilmosra, a Gemenc Zrt. erdőgazdálkodási és műszaki igazgatójára, dr. Jánoska Ferencre, a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Kar vadgazdálkodási intézetének tanszékvezetőjére, illetve Kovács Tamásra, a Gyulaj Zrt. vadászati ágazatvezetőjére, akik a mintegy 50 előadó kijelölése mellett a szakmai kurátor feladatiban segédkeznek.
Kiadvány készül„A Nemzetközi Vadgazdálkodási Konferenciára megjelentetünk egy kiadványt is, amely az előadások összefoglalóit tartalmazza. A kétnyelvű, 300 oldalas, 1000 példányban készülő könyv a világkiállítás évében lévő problémaköröket, gondolatokat rögzíti. Úgy is fogalmazhatunk, egyfajta időkapszulaként funkcionál az utókor számára, hiszen, mondjuk ötven év múlva leemelve a polcról, összevethetjük az akkori helyzet viszonyait a mostanival” – említi Gőbölös Péter. |
„A konferencia során szeretnénk megjeleníteni Magyarország vadászati és vadgazdálkodási múltját, valamint ezek kapcsán a Kárpát-medencében elért tudományos eredményeket. Továbbá célunk ismertetni a nemzetközi viszonylatban a vadgazdálkodás megoldásra váró időszerű feladatokat, valamint felhívni a figyelmet a világban zajló orvvadászat vadvédelmi és gazdasági veszélyeire, a vadállományt és annak élőhelyét érintő klímaváltozás hatásaira. Fontosnak tartom azt is, hogy megértessük, a vadászat és a vadgazdálkodás nem egy szükségtelen, a hagyományoktól eltávolodott tevékenység, hanem a külterjes tájgazdálkodás szerves részét képező kötelezettség” – magyarázta a szakmai kurátor.
A konferencia első napján a biodiverzitáshoz, a vad- és élőhelyvédelemhez kapcsolódnak az előadások, és szó lesz a fenntartható vadgazdálkodáshoz köthető témákról is: mint a nagyragadozók hatása a vadgazdálkodásra, természetközeli vadászati gyakorlat Új-Fundlandon, apróvadélőhely-fejlesztés, vagy éppen a ragadozógazdálkodás a mezőgazdaságban.
Szó lesz a Pécs belterületén előforduló vad kártételéről, de hallani fogunk a vad-gépjármű ütközésről és a vadászat erdőpedagógiai rendszerben történő megjelenéséről is.
A következő nap a vadegészségügy témáját veszi górcső alá. Napirendre kerül a vadállomány-szabályozás, a különféle vadbetegségek terjedése, illetve az afrikai sertéspestis Magyarországra kivetített gazdasági hatásainak ismertetése is.
Október 2-án Merre tovább vadászat? kérdés köré csoportosulnak az előadások, főként Európa és az Egyesült Államok elképzeléseivel, példáival, és hallhatunk egy finn modellt is a fenntartható vadgazdálkodásról. Emellett a vadászatot mint interdiszciplináris tudományt is megismerhetjük, hiszen egyebek mellett jogi, gazdálkodási, etikai, biológiai, természetvédelmi és hagyományismeret is szükséges elsajátításához.
Az ötödik nap azonban nem a teremben, hanem a terepen telik, mégpedig a Pilisi Parkerdő Zrt. területén, ahová a rendezvényhelyszínről buszkonvoj viszi ki az érdeklődőket. A regisztrációhoz és részvételi díjhoz kötött terepi programra mintegy 400 ember jelentkezhet, és két úti cél közül kell kiválasztani, hogy a Hárs-hegyi örökerdő tansövényre vagy a Budakeszi Vadasparkba szeretnénk ellátogatni. Előbbi esetében Budapest erdő- és vadgazdálkodási folyamatairól kapnak képet az érdeklődők úgy, hogy a társadalmi elvárásoknak megfelelő örökerdő-gazdálkodást is érintik a túravezetők.
A két program végül egy záróeseménybe torkollik, ahol trófeabírálatot, bemutatókat láthatnak és elemzéseket is hallhatnak a résztvevők, majd a buszok visszaszállítják az érdeklődőket HUNGEXPO-ra.