Az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekért felelős államtitkára a FeHoVa-kiállításon megrendezett Vadgazdálkodás aktuális kérdései konferencián beszélt arról, hogy az erdészetek megalapozott, szakmai munkájukkal reagálnak ezekre a változásokra. Ugyanakkor a klímahatáshoz alkalmazkodó erdőművelési módszerek működésére és folyamataira az emberek is kíváncsiak, s ezt megfelelő felületeken és érthető módon el kell magyarázni a társadalom számára.
Takács Szabolcs, Veszprém vármegye főispánja, az Országos Vadgazdálkodási Tanács (OVT) elnöke előadásában az OVT munkájáról és eredményeiről számolt be.

Vadkárelhárítási időszakban, a vadászati hatóság külön engedélyével a gím- és dámtarvad mesterséges fényforrással (fegyverlámpa) elejthető
(fotó: Pixabay)
A felmerülő témák közül kiemelte a trófeabírálati díj rendezését, a vadászati idények átgondolását, az éjjellátó célzóeszközök és a hangtompítók használatát, továbbá a drónnal történő vadállománybecslés kérdését, amelyekkel a vadgazdálkodás gyakorlatának könnyítése, észszerűsítése volt a céljuk.
Vadkár és kerítés
Az OVT további tavalyi eredményei közé tartozik a tartós telepítésű kerítés engedélyezési eljárásának a szigorítása, ezzel összhangban a vadászati hatóság mérlegelési jogkörének kiszélesítése a kerítések engedélyeztetési eljárása során. Ennek eredményeképpen, ha a föld használója a tartós kerítéssel védett földterületre a vadászatra jogosultnak vadkárelhárítás céljából nem biztosít bejutási lehetőséget, abban az esetben vadkárigényt a vadászatra jogosulttal szemben nem érvényesíthet.
Oldalak: 12