Lapszemle

Barátság, segítség, elszántság és humor

Hogyan kezdődött a Gerecse 50 (siker)története? Felezéssel, pontosabban ennek a tervével.

Az érdekes részletek kiderülnek a Kilométerfalók a Gerecsében című könyvből, amelynek szerzői ott voltak az első 50 kilométeres teljesítménytúra célba érői közt, és már készülnek az ötvenedik évfordulóra.

A Kinizsi 100 teljesítménytúra Budapestről indult, a résztvevőknek 24 óra alatt, egy május végi szombat reggeltől vasárnap reggelig 100 kilométert kellett megtenniük. A szupertúra végállomásán, Szárligeten 1981-ben ott volt Horváth Zoltán, a Komárom Megyei Természetbarát Szövetség elnöke és Vadócz Miklós főtitkár is. Akkor alig hetvenen értek célba.

gerecse 50

A főtitkár ezért úgy vélte, elég lenne a 100 kilométernek a fele is, így született meg a Gerecse 50 teljesítménytúra ötlete.

Hivatalosan 1981 decemberében, karácsony előtt jelentették be, hogy a következő évben várják a kitartó gyaloglás szerelmeseit. Már akkor 415 induló volt, és 405-en szintidőn belül célba értek.

Egyebek mellett erről is olvashatunk Horváth Zoltán és Mórocz Károly 42 évvel később megjelent könyvében, amely a Kilométerfalók a Gerecsében címet kapta. Az „örökifjú túrázók” a térség egyik legnagyobb teljesítménytúrája miatt ragadtak tollat, és a műben bemutatnak minden egyes lejtőt és emelkedőt. Például Tardost, a pusztamaróti medvehagymák tengerét, no meg olyan legendás helyeket, mint az évről évre magasabbra növő Bánya-hegy, vagy azt, ahol a lilahagymás zsíroskenyeret kínálták a vértestolnai műútnál.

kilométerfalók gerecse 50

A kötet bemutatóján, a jó hangulatú, baráti beszélgetés során kiderült, hogy a teljesítménytúra ötvenedik születésnapjára is készülnek az alkotók. A túra egyébként olyan hivatalos elismeréseket is kapott, minthogy bekerült a Vármegyei és a Tatabányai Városi Értéktárba.

Addig is minden jövőbeni túrázónak adott némi útravalót az egyik szerző. „Barátság, segítség, elszántság és humor” – Mórocz Károly így foglalta össze, mi jár a fejében a Gerecse 50-re nevezés előtt. Azt is hozzátette, hogy évről évre találkozik olyan baráti társaságokkal, amelyeknek tagjai, ha elfogyott a lendület – időnként a levegő –, segítették egymást, és ha úgy alakult, másokat is.

„A Gerecse 50 több mint egy teljesítménytúra az erdőben. A természetet szerető emberi közösségek összetartozásának jelképévé váltak az egyes teljesítendő távokat jelző szirmok a logóban.

Barátságok, szerelmek szövődtek a kemény túrák során. De mikor máskor, ha nem a nehézségek közepette ismerszik meg a jellem, s formálódik a lélek, edződik a test?”– hangsúlyozza előszavában Macsek Lajos, a Vérteserdő Zrt. vezérigazgatója.

Tanulság, mondanivaló, üzenet? Sokféle van, de fejezzük be azzal, ahogyan az egyik szerző dedikálásaiban írja az alap-, a közép- és a felsőfokot, csavarintva egyet a magyar nyelven: „Gyalogolni jó-lyó-lyóóó!!!!”

A megjelenés egyik legjelentősebb támogatója a Vérteserdő Zrt. A könyv megrendelhető a karoly.morocz@partner.mediaworks.hu e-mail-címen és a +36 20 562 80 19 telefonszámon.
Forrás: A Mi Erdőnk