Számos kereskedő szakosodott természetes alapanyagok értékesítésére, és az általános papírboltban is megtalálhatók például a színes rafiák és a bambuszból készült natúr alapanyagok. Ezenfelül egy-két kattintással külföldről is rendelhetünk akár tíz-húsz darabos celofánba csomagolt kellékeket, nem is beszélve a kincs-számba menő csigaházakról, aranyra fújt búzakalászcsokrokról. Ma már szinte mindenhez gyorsan hozzájutunk, bár sokszor igen drágán.
A termések, fűszálak, kérgek vagy levelek megfigyelésével ráadásul olyan tudásra is szert tehetünk, amely hozzásegít például az erdő életének megismeréséhez, vagy éppen a gomba- és madárismeretünk bővítéséhez.
Mi hiányzik otthonunkból, amit csak az erdőben találunk meg? A szél vagy a madarak hangjait, a napfény játékát és a hajnali párát nehéz bevinni a lakásba, de az erdei illatokat és színeket annál könnyebb. A különböző fák kérgei sok mindent elárulnak egykori gazdájukról. Egyes fafajok könnyen adják kérgüket. Egyszerűen hozzájuthatunk például a platán kéregfoszlányaihoz, a fenyőfélék kéreglemezeihez vagy a bibircses nyír pergamenszerű fehéres kérgéhez, amely varrható, vágható vagy írható. Egy kérges széldeszka, faszelet vagy szabálytalan kérges hasáb is szép alapot adhat egy asztaldísznek.
Annak ellenére, hogy a száraz levél törékeny, meglepően sokáig és sokféleképp szolgálhat beltéri díszítőelemként. A lombos vesszőket és a tűlevelűek hajtásait se felejtsük, amelyeknek levelei a szárítást követően ragasztással konzerválhatók, vagy színük megőrzése érdekében védhetjük őket vékony lakkréteggel.
A termések közül talán a rózsák csipkebogyója vagy a galagonya piros almatermése jut legelőször eszünkbe, de számos hazai erdei fa- és cserjefaj van, amelynek különleges termése dísze lehet otthonunknak és az ünnepeknek is. A pukkanó dudafürt hüvelytermése vagy a hólyagfa gömböcskéi, de a kocsányos tölgy makkcsokra is gazdagíthatja a natúr díszek formavilágát. Egy-két szép tölgymakk, gubacs vagy szárnyas mag feldobhatja otthonunkat, nem is beszélve a tobozokról. Ahány fenyő, annyi méretű és küllemű toboz.
Ha többre vágyunk szárított növényi dekorációnál, készíthetünk beltéri mohakertet. A moha szárazon is kellemesen használható dekorációs anyag, de egy nagyobb kerámiatálban vagy akár üveggömbben is gondoskodhatunk róla mint élő „mohaerdőről”. A mini mohakertet díszíthetjük az erdő kincseivel, természetes anyagokkal, példádul egy darab fagyökérrel. Ám egy kisebb növényke, facsemete vagy páfrány is (átmeneti) otthonra találhat a mohapárna ölelésében.
A hangulat része az illat is, amelyet egy friss fenyőág vagy egy tenyérnyi moha is be tud csempészni lakóterünkbe. Egyes fafajok fájának vagy lombjának az illata is jellegzetes, de kevés annyira finom illatú van, mint a fenyőféléké. A kísérletező kedvűek potpourrit is készíthetnek tetszés szerinti erdei növényi részek és egy kellemes illóolaj, vagy akár fűszernövények felhasználásával.
Az erdők önzetlenül nyújtják ajándékaikat, ám legyünk mértéktartók, amikor gyűjtőútra indulunk. Ismerjük meg a kosarunkba kerülő természetet, majd ismertessük meg másokkal is. Biztatok hát mindenkit, hogy ha kreatív énjét szeretné munkára bírni és a természetet bevinni otthonába, válasszon „hazai” alapanyagot és eredeti ötleteket.
Dr. Takács Viktor
Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt.