Lapszemle

Füvészkerti barangolás – Csapody Vera emlékére

Egyszerre két izgalmas kalandra hívom Önöket! A helyszín a Füvészkert, az egyik csoda maga. A főváros szívében, nagy házak rengetegében megbújó zöld oázis famatuzsálemekkel, egzotikus szépségekkel, mesélő vizekkel, megannyi titkos históriával.

Fotó: Csatlós Norbert/MMG

A folyó szabályozása előtt időnként fel-feljött a víz. Ártéri keményfa ligeterdő élt itt. Most ezt úgy modellezzük, hogy kútból vett vízzel töltjük a medencéinket, és a rendszer végén a szikkasztó tavacska túlfolyója biztosítja a fagyökerek ártéri vízellátását. A tónak gazdag az állatvilága, gőtével, teknőssel” – sorolná tovább vendéglátónk, ám ekkor Bubuka, a tanár úr kis mentett terrierkeveréke hirtelen maga is beletottyan a vízbe. Kihalászása után nevetve folytatjuk utunkat, méghozzá Magyarország legmediterránabb sétányán.

„Itt csupa olyan növény van kiültetve, amiről korábban el se tudtuk képzelni, hogy nálunk télálló lehet.”

Láthatunk furcsa formájú, ehető indián banánt, mazsolafát, sárga gyümölcsű örökzöld japánnaspolyát, kasmírciprust. „A hatalmas Melia azadirachta fa bogyóiból természetes rovarmérget, ’neem’ olajat sajtolnak. Érdekes bokor a papírboroszlán, ebből készül a legfinomabb kínai selyempapír. Az Ausztráliában őshonos Black Boy igazi különlegesség. Bozóttüzekkor felég a törzse, ettől ’fekete a lába’ és jellegzetes bozontos az üstöke. Dús példányunk jó 150 éves!” A klímaváltozás bizonyítékai a szabadban viruló pálma- és fenyőfélék is. „A chilei Araucaria, az olasz tájak jellegzetes mandulafenyői, vagy a Tajvanon őshonos, endemikus fenyő méretesre nőtt.”

Fotó: Csatlós Norbert/MMG

A Viktória-ház titka

Vetünk egy pillantást a Pálmaház impozáns üvegépületére, ami egyidős a Nyugati pályaudvarral, és ugyancsak a párizsi Eiffel-műhelyben készültek a tervei. Mellette masszív vaskerítéssel körbevéve „minden idők egyik legöregebb és legritkább fafaja” – ahogy felirata hirdeti.

A Wollemia nobilis, a sárkányfenyő őse a dínók kortársa volt 90 millió éve. Rég kihaltnak vélték, mikor 1994-ben robbant a hír: egy ausztrál őserdőben élő példányokat fedezett fel a nemzeti park kutatója!

„Elkezdték szaporítani, ez a 64-es sorszámú egyed, ami 2006-ban került hozzánk. Nagyon védett kincsünk.” És elérkeztünk a Füvészkert talán legnépszerűbb látnivalójához, a Viktória-házhoz, ahol az amazonasi óriás tündérrózsa a sztár. Rövid életű, gyönyörű, illatos virága mellett a vízen elterülő hatalmas kerek levelei jelentik az attrakciót. Nyaranta alkalom nyílik kipróbálni a teherbírásukat is. És őszintén, ki tudna ellenállni, ha ráültetheti a gyermekét? „Kimondottan e növény igényeire építették meg 1891-ben a nyolcszögletű üveg Viktória-házat, a télen fűthető, körbejárható medencével, hogy a Victoria amazonicát bemutathassák.” A medence szélén, derékig vízben egy fiú-szobrocska emlékeztet Nemecsek Ernő alakjára Molnár Ferenc regényéből.

A Pál utcai fiúk története maga is emléket állít a régi Füvészkertnek. Visszaérkezve a kastélyhoz, búcsút int a „három öreg”, az ősi páfrányfenyők, a bő 200 éves Ginkgo fák.

Fotó: Csatlós Norbert/MMG

Forrás: A Mi Erdőnk