Lapszemle

Napkeltétől napnyugtáig a Kiskunságban

Sokan utaznak külföldre élményekért, de mi most azokhoz szólunk, akik szívesen fedeznek fel közép-magyarországi tájakat bakancsos, kerékpáros vagy lovas túráik során.

Petőfi200

Bács-Kiskun vármegye csaknem minden településén nagy hangsúlyt fektetnek Petőfi Sándor szellemi és tárgyi emlékének őrzésére. A QR-kód leolvasásával virtuális emléktúrát tehetünk a Petőfi-városokban: Kiskőrösön, Kiskunfélegyházán, Kecskeméten, Szabadszálláson, Dunavecsén, Kunszentmiklóson és Szalkszentmártonban. (www.petofi200.eu)

„A tanyáknál szellők lágy ölében ringatózik a kalászos búza”

A Nyíri-erdőtől folytatva utunkat a kijelölt túraútvonalon, megpihenhetünk a Móricz-fa emlékhelynél. A történelmi Nyíri út mellett álló Móricz-fa sajnos viharokat követően 2006-ban kidőlt. A leborult – több mint 150 éves – kocsányos tölgy az egykori Kisnyíri-erdőben, Móricz Zsigmond birtokán állt, magassága közel 30, törzsátmérője 2,1, törzskerülete 6 méter volt. Az egykori tölgy helyén már csak egy tekintélyes méretű tuskó és emléktábla elevenítik fel a régi szép időket.

lombkorona tanösvény erdő kefag erdészet erdei iskola alföld

Lombkorona-tanösvény a Vackor Várban
Fotó: Makra Zsuzsanna

„A tájkép élvezésében is az a fontos, amit az ember lelke önt bele a nyers képbe. Mindenki annyit lát, amennyit tud látni; azt látja meg kint, ami benne van, belül!” – Móricz Zsigmond

Továbbhaladva az úton a végcél felé egy, a Móricz-fánál több mint 100 évvel fiatalabb, ám annál élettel telibb növénygyűjteményhez, a Kecskeméti Arborétumhoz érkezünk, ahol a Kápolnák útja utolsó állomásaként betérhetünk a több évszázados búcsújáró kegyhely Mária-kápolnába (más néven Sarlós Boldogasszony-kápolna, újjáépítve 1718-ban). A kéthektáros egyházi területen bejárhatjuk a Kálváriát, elmélyülhetünk a szabadtéri oltár, a Magyar Szentek Szoborsétánya, valamint a Lourdes-i barlang látványában és szakrális jelentésükben.

Az egész évben – csak december 1–25. között van zárva – ingyenesen látogatható 62 hektáros, 37 éves arborétum tizennégy tematikus – a gyűjteményes részben információs táblákkal gazdagított – ösvényén túl a gyermekes családokat játszótér, a sportolni vágyókat tornapálya várja.

Interaktív programokat szervezünk a környékbeli óvodás és diákcsoportoknak az év több jeles napján – márciusban az Erdők Nemzetközi Napján, májusban a madarak és fák napján, szeptember-októberben pedig az Erdők Hetén és Állatvédelmi Témahéten. (kecskemetiarboretum.hu)

kecskeméti arborétum hó időjárás tél kefag

Mária-kápolna a Kecskeméti Arborétumban
Fotó: Sipos Istvánné

Forrás: A Mi Erdőnk