Lapszemle

Napkeltétől napnyugtáig a Kiskunságban

Sokan utaznak külföldre élményekért, de mi most azokhoz szólunk, akik szívesen fedeznek fel közép-magyarországi tájakat bakancsos, kerékpáros vagy lovas túráik során.

„Börtönéből szabadúlt sas lelkem, ha a rónák végtelenjét látom”

Az állami erdőtársaságok nemcsak a magyarországi erdők fenntartásában, hanem a rekreációs célokat szolgáló turistautak létrehozásában és fejlesztésében is együttműködnek. Ennek keretében hozták létre például a Kápolnák útja zöld sávjelzésű, 90 kilométer hosszú túraútvonalat, amely a Pest vármegyei Ócsától (Duna-Ipoly Nemzeti Park) a Pusztavacsi-erdőn át (NEFAG Nagykunsági Erdészeti és Faipari Zrt.) Lajosmizsét átszelve egészen Kecskemétig kanyarog.

kunpeszér Kiskunság kefag szürkemarha legelő legeltetés alföld

Legelő szarvasmarhák a Peszéri-erdő szélén
Fotó: Makra Zsuzsanna

Északi kiindulási pontja Ócsa-Öregfaluban a román stílusú Árpád-kori kolostor, amely ma gyönyörűen felújított református templom. A zöld jelzésen továbbhaladva a Pótharaszti Nagyerdőben, a Csévharaszti templomrom felé több turistaút is keresztezi egymást, melyek mentén szebbnél szebb természeti és történelmi értékek sorakoznak.

A régenvolt hadi (ezen járt a török is) és marhahajtó úton sétálva emlékezzünk, hogy a reformkorban Petőfi is sűrűn járt erre; 1848 telén valószínűleg itt írta A puszta, télen című versét.

Megérinthetjük a Pusztavacsi-erdőben, Táborfalva közelében az Ország Közepe Emlékművet, majd utunkat folytatva Lajosmizsén és Ménteleken át a közel 2000 hektáros Nyíri-erdő szélén vezet az út a Szent Hubertus Parkerdőig.

kefag a mi erdőnk turizmus kiskunság alföld

Gyalogtúra az alföldi homokon

Itt a Kápolna mellett megtekinthetjük a néhai Szulyovszky László erdész által létrehozott 1848–49-es gyűjteményt, amely élő történelemórák színhelye is. Sétálhatunk az 1848 méter hosszú, információs táblákkal jelölt tanösvényen, sütögethetünk, piknikezhetünk a fák árnyékában kiépített bográcsozó helyeken. Hagyományosan itt rendezi meg a KEFAG Zrt. a nagyszabású március 15-i ünnepséget, amelyen több ezer fő részvételével, puskaropogással tarkított korhű csatajelenettel elevenedik meg a történelem. Október 6-án az Aradi Vértanúk Emlékművénél is műsorral emlékezünk nagyjainkra.

E két jeles nap között szabadon látogatható a parkerdő, amelynek egy zárt/elkerített része ad otthont immáron több mint 20 éve a Vackor Vár Erdei Iskolának. (vackorvar.hu/index.php/home/szent-hubertus-parkerdo)

Forrás: A Mi Erdőnk