Garamszegi István, az Egri Erdészet egykori vezetője, már évtizedekkel ezelőtt felismerte a madárvédelmi odútelep jelenőségét, mely az erdő immunrendszerére pozitív hatást gyakorol. Vezetése alatt az erdészet területén közel 100 mesterséges odú kihelyezését szorgalmazta. Garamszegi utódai is fontosnak tartják a madárvédelmi intézkedéseket, melynek köszönhető az új odútelep létrejötte.
Elsősorban történelmi okokra visszavezethetően a korábbi, igen intenzív fahasználatok következményei ma is föllelhetőek erdőállományainkban. A szükséghelyzetben kialakult erdőkezelési gyakorlat nagy területű tarvágásokat kívánt, melynek eredménye azonos életkorú faegyedekből álló erdőállományok kialakulása.
Természetes üregek, faodvak vagy korhadás, vagy a harkályok munkájának köszönhetően alakulnak ki, jellemzőn idős fákban. Jó hír azonban, hogy a fiatalabb és középkorú erdőkben a természetes odúk mesterségek odúkkal pótolhatók, így az odúlakó madarainknak búvó- és fészkelőhelyként szolgálhatnak, így abban akár évente több alkalommal felnevelhetik a fiókákat.
Az A és B típusú mesterséges odúkban főként cinege, légykapó, csuszka fajok találnak otthont, melyek többek között az erdőt és a makkot károsító rovarfajok hernyóinak elfogyasztásával, pozitív hatást gyakorolnak az erdő vitalitására. Előfordulhat azonban, hogy hívatlan vendégek is felkeresik az odúkat, néha pelék, mókusok, alkalmanként darazsak is beköltöznek egy-egy „lakásba”.
Az EGERERDŐ kiemelt feladata az utóbbi évtizedekben
Ennek során többek között természetközei erdőgazdálkodási módszerek bevezetésével, erdőszegélyek védelmével, hagyásfa-csoportok kialakításával, vizes élőhelyek kíméletével vagy létrehozásával, holt faanyag visszahagyásával, kezelésével stb. segítik elő, hogy a mesterséges madárodúk mellett természetes élőhelyek és szaporodóhelyek is egyre növekvő mértékben álljanak rendelkezésre.
Ahhoz, hogy országunkban még nagyobb számban találhassanak otthont és költő helyet a madarak, nemcsak zárt erdőben tehetünk madárvédelmi lépéseket, hanem a települések, sőt az Kedves Olvasó lakókörnyezetében is!
Az odúkihelyezés szempontjai:
- Városi környezetben lévő fákra és épületekre is érdemes odút elhelyezni.
- 2-8 méter magasságba javasolt kihelyezni az odút.
- Az uralkodó szélirányt figyelembe kell venni a röpnyílás tájolásakor. Fontos, hogy a nyíláson keresztül ne fújjon be a szél és ne essen be az eső.
- Az odú inkább kicsit előre billenjen, hogy a víz könnyen lefolyhasson a tetejéről.
- Az odú és teteje könnyen leszerelhető legyen, a későbbi karbantartási, tisztítási és ellenőrzési munkánál.
- Szabad legyen a berepülő nyílás külső környezete, lombos ágak azt ne takarják.
Az EGERERDŐ Zrt. múlt évben a Mátrában hozott létre új odútelepet, melynek ellenőrzése, a benne lévő költések felmérése és az odúk tisztítása a hamarosan kezdetét veszi. Emellett az erdőgazdaság múlt év tavaszán 60 db odút helyezett el többek között erdei iskolákba, egri iskola és óvoda udvarára, a Vadászati Világkiállítás alkalmából. Ezek közül többen már nyáron lehetett látni megtelepedő madarakat, a gyerekek nagy örömére.