A világkiállítás központi eseményének részét képező nagyszabású trófeakiállítás létrehozásán is dolgoznak a szakemberek, a részletekbe Bors Richárd, a világkiállítást szervező iroda szakmai igazgatója avatott be bennünket.
A trófeakiállítás a teljes területén megújuló HUNGEXPO második legnagyobb kiállítóterű, G-jelű pavilonjában, mintegy 4000 négyzetméteren lesz látható.
Külföldről mintegy 1500 érkezik a 100 preparátum mellett, előbbiek az országok falán sorakoznak majd, utóbbiakból pedig diorámát állítanak össze a trófeacsarnok központi helyén.
Természetesen a magyar vadászok is bemutathatják az általuk elejtett vagy öröklött trófeákat. Ez esetben is 1500 felajánlást várnak a szervezők, és azon túlmenően, hogy a trófeák a részletes adatokkal (elejtő neve, trófea minősítése, pontszáma, elejtés helye stb.) felkerülnek a kiállítási falra, a legimpozánsabbakat a világkiállítás trófeakatalógusában is szerepeltetik. Ebben a trófeák sorszámot kapnak, valamint a bírálati pontokat és a vadfaj nevét is feltüntetik. A szervezők minden beküldött trófeáról 3D-s fotót készítenek, és azokat feltöltik erre a célra kialakított internetes felületre, ahol egy alkalmazás segítségével az összes trófeát megtekinthetik az érdeklődők.
„A trófeakiállítást alapvetően a ’71-es világkiállítás mintájára, de modernebb elgondolásban alakítjuk ki.
Ebben elévülhetetlen érdemei lesznek a szakmai igazgatóság egyik kurátorának, Pálinkás Róbertnek, a keszthelyi Helikon Kastélymúzeum ügyvezető igazgatójának, aki a világkiállítás trófeacsarnokáért felel. Külön szegletet különítünk el a magyarországi világelső trófeáknak is, egyebek mellett eredetiben szeretnénk megmutatni az ötven évvel ezelőtti rendezvény címertrófeáját, az Auloch-bikát is. Emellett minden csarnokban lesz színpad, ahol előadásokkal várják az érdeklődőket. A trófeacsarnok színpadán például Magyarországon ismert, de hazánkban nem élő vadfajok látványbírálatát ismertetik a szakemberek. Minden nap más vadfaj bírálatát részletezik” – magyarázta Bors Richárd a terveket.
Külön csarnokban kapnak helyet a preparátumok.
Emellett a nemzeti parkok közreműködésének köszönhetően olyan védett állatok preparátumait is kiállítják, amelyeket a természetvédelmi őrök elhullva, elütve, de még „használható” állapotban találtak a területeiken. Természetesen egyetlen védett egyed sem került puskavégre csak azért, hogy kiállítási darabként szerepeljen.
A világkiállítás másik fő eseménye az ötnapos, több szakmai tematikára osztott vadászati konferencia lesz a HUNGEXPO konferenciaközpontban. A rendezvény szakmai kurátorának Gőbölös Pétert, a Gyulaj Erdészeti és Vadászat Zrt. vezérigazgatóját kérték fel, akinek segítségével összesen közel száz hazai és külföldi nemzetközi tapasztalatokkal rendelkező szaktekintély előadásait hallgathatják meg az érdeklődők.
A konferenciaterem azonban egy időben 600 ember befogadására képes, ezért a részvétel előzetes regisztrációhoz kötött” – tudtuk meg a szakmai igazgatótól.
Legalább ezüstérmesA hazai vadászoktól kizárólag gímszarvasbika-, dámbika-, őzbak-, vadkan-, muflonkos-, róka-, borz-, aranysakál-trófeákat várnak a szervezők A szabályos trófeák esetében elvárt a legalább ezüstérmes minősítés. Az abnormis trófeák közül a tájegységi fővadászok döntik el, melyek azok az igazán különleges darabok, amik kiállításra érdemesek. A trófeákat a területileg illetékes tájegységi fővadászoknál, átvételi elismervény ellenében lehet leadni. A tájegységi fővadászok elérhetőségéről és egyéb információkról a mark.kovacs@onewithnature2021.org e-mail-címen adnak tájékoztatást. |
A vadgazdálkodási konferencia utolsó napja viszont már nem a teremben, hanem terepen zárul. A programhoz 300 fő csatlakozhat, ezért a részvétel szintén regisztrációhoz kötött.
A Budakeszi Vadasparkban a hazánkban élő nagyvadat mutatják be, míg a másik program során a Hárs-hegyi örökerdő tanösvénybe látogatnak el az érdeklődők a hazai növényflóra áttekintésére. A túra végeztével szintén a buszokkal térhetnek vissza a látogatók az indulási pontra.
A szervezők járványprotokollal készülnek a vírushelyzetben felmerülő korlátozások betartására.