Az az MTI-hez eljuttatott közleményben arra hívják fel a figyelmet, hogy hamarosan
Hasonló a helyzet a kirándulás során talált, szüleikre várva mozdulatlanul fekve rejtőzködő őzgidákkal, nyúl-, nyest- és mókuskölykökkel, vadmalacokkal, amelyeket jó szaglású szüleik miatt megfogni sem szabad – figyelmeztettek.

Egy ekkora rigó fióka már nem szorul mentésre. Ha veszélyes helyen találunk rá – úton, olyan kertben ahol kutya/macska van – tegyük egy közeli bokor alá, ahol biztonságban várhatja a szüleit.
Fotó: Marcin, Pixabay
Kifejtették, hogy
Az emberek többnyire ilyen magányosnak tűnő fiókákkal találkoznak az utcán, a parkban vagy a kertben. A látszat ellenére azonban ezek a fiatalok nem árvák, a táplálékot kereső szüleik valahol a közelben vannak, ezért szükségtelen, sőt, a madarak számára kifejezetten káros, ha hazaviszik őket, ahol nem tudják megtanítani őket a túlélésükhöz nélkülözhetetlen viselkedési formákra. Ráadásul a szülők által hordottnál sokkal gyengébb minőségű élelem a fiatal madaraknak maradandó egészségkárosodást is okozhat – figyelmeztettek.

Semmilyen állatkölyköt ne szedjünk össze a természetben járva
Azt írták, hogy a nyílt helyen üldögélő fiókát óvatosan megfogva a legközelebbi sűrű aljnövényzetfoltba vagy egy bokor alá kell elhelyezni.
Hozzátették, hogy a hazai madárfajok nem szagolnak, így a megérintésünk nem okoz problémát, a vadonban talált emlősök kölykeit viszont jó szaglású szüleik miatt megérinteni sem szabad.
Kitértek arra is, hogy egy leszakadt fiókás fészek, vagy a viharos időben a fészekből kiesett fiókák esetében a legjobb mentési megoldás a szülők segítése a pórul járt fiatalok vesszőkosárba telepítésével és ágak közé helyezésével.