Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala jó ideje szoros együttműködésben áll az állami erdőgazdaságokkal. Az alapvető jogok biztosa, dr. Kozma Ákos az utóbbi években több erdőgazdasághoz is kilátogatott, hogy megtapasztalja a fenntarthatóság érdekében a zöldvagyonnal végzett szakmai törekvéseket. Az elmúlt időszakban több gyermekotthon, lakásotthon felújítását kezdeményezte, a projekt mögé többek között állami erdőgazdaságok szakemberei is csatlakoztak. A kezdeményezésből is látszik, hogy a gyermekek, fiatalok iránti segítségadás elsőrendű feladatai közé tartozik az alapvető jogok biztosának, azon belül is a környezetre, az erdő szeretetére való nevelést tekinti a legfontosabbnak.
Miben mutatkozik meg az alapvető jogok biztosa és az állami erdőgazdaságok közötti együttműködés?
– Az állami erdőgazdaságokkal számos területen működünk együtt, hiszen nagyon sok esetben közösek a céljaink. Biztosítani és támogatni szeretnénk a környezeti értékek és a természetes erőforrások védelmét, szeretnénk előmozdítani az erdők, a biodiverzitás és a zöldvagyon fenntartható kezelését, ezzel elősegítve a jövő generációi számára is egy élhető, egészséges környezet fenntartását.
Közös projektek révén olyan kezdeményezések jöhetnek létre, amelyek hozzájárulnak a természet fenntarthatóságához, az állampolgárok környezeti tudatosságának növeléséhez és különösen a gyermekek, fiatalok természeti értékek iránti szeretetének kialakításához. Az ilyen kezdeményezések közül fontosnak tartom kiemelni a gyermekotthonok ombudsmani felújítási programját. Az alapvető jogok biztosaként kiemelt figyelmet fordítok a gyermekek jogainak védelmezésére. Ennek jegyében folyamatosan nyomon követem Magyarországon a gyermeki jogok érvényesülését, így többek között rendszeresen látogatásokat teszek hazai gyermekvédelmi intézményekben. A Rum községben található speciális gyermekotthonban 2021 nyarán tartott ombudsmani látogatás után kiadott jelentés hiányosságokat tárt fel az intézménynek helyet adó épület állapotát illetően. Ezek orvoslására – a jogvédő munkán túli közvetlen segítségnyújtás érdekében – kezdeményezésemre 2021-ben elindult a gyermekotthonok ombudsmani felújítási programja dr. Tóth Tamás bv. altábornagy úr, a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka, valamint Zambó Péter erdőkért és földügyekért felelős államtitkár úr segítő közreműködésével.
Az utóbbi években több erdőgazdaságot is meglátogatott. E látogatások során mit tapasztalt a zöldvagyon kezelése, az azzal való gazdálkodás kapcsán?
– Látogatásaim során tapasztalhattam, hogy az állami erdőgazdaságok nagy felelősséggel, elkötelezettséggel és szakértelemmel gazdálkodnak a rájuk bízott zöldvagyonnal. Az erdő mint nemzeti kincs hosszú távú, fenntartható kezelése biztosítja az ökoszisztéma védelmét, az élővilág sokféleségének megőrzését, valamint hozzájárul a klímaváltozás hatásainak mérsékléséhez.
Legutóbb, néhány hete például a visegrádi Erdőanyai-völgybe látogattam, ahol Zambó Péter erdőkért és földügyekért felelős államtitkár és Reinitz Gábor, a Pilisi Parkerdő Zrt. vezérigazgatójának kíséretében a Parkerdő szakmai munkáját tekintettem meg. A „Visegrád 77 A” erdőrészlet, az úgynevezett Madas-erdő a hazai örökerdő-gazdálkodás egyik legkorábbi előfutára. Az erdész szakemberek a folyamatos erdőborítást biztosító örökerdő-gazdálkodás elveit alkalmazzák, amelyek az erdő ökológiai és társadalmi funkcióinak hosszú távú megőrzését szolgálják. Ezen erdőkezelési eljárás egyúttal a természetvédelmi szempontokat is szervesen integrálja a gazdálkodásba, például a többkorú, változatos szerkezetű, elegyes – és nem utolsósorban – a holtfában gazdagabb erdők kialakítása révén. Ugyanis az erdőgazdálkodás és a természetvédelem közötti összhang kulcsfontosságú a fenntartható fejlődés szempontjából.
Az Ön kezdeményezésére az elmúlt időszakban több gyermekotthon, lakásotthon felújítása valósult meg egyebek mellett egyes állami erdőgazdaságok közreműködésével. Ezen elismerésre méltó projekt megvalósításában miért számított a hivatal együttműködő partnerként az erdőgazdaságokra?
– A gyermekotthonok ombudsmani felújítási programjának indulása óta ez a harmadik esztendő, és azóta egyre többen csatlakoznak a projekthez. Böjte Csabát tudnám idézni, aki azt mondta: „Aki nem hisz abban, hogy mennyi jó ember van, az kezdjen el valami jót tenni, és meglátja, milyen sokan odaállnak mellé”. Személyes szerepvállalásom és hivatalom koordinálása mellett a projektben aktív közreműködőként mindvégig kiemelt szerepet kapott a Büntetés-Végrehajtás Országos Parancsnoksága, valamint az Agrárminisztérium Erdőkért és Földügyekért Felelős Államtitkársága, az egyes intézmények felújításába pedig bekapcsolódott – többek között – a Szombathelyi Erdészeti Zrt., a Mecsekerdő Zrt., a VERGA Zrt., az Ipoly Erdő Zrt., illetve az Északerdő Zrt.
Oldalak: 12