Ekkor döntik el, hogy mely faegyedeket fogják majd kivágni, felfestik a fakitermelők munkavégzéséhez szükséges jelzéseket, és felmérik a várható faanyag mennyiségét is.
Elsősorban az erdő kora és a benne található fafajok határozzák meg, hogy milyen fahasználati mód engedélyezett az adott erdőrészletben, milyen eréllyel lehet belőle kivágni a fákat. Ez az erdészeti hatóság által kiadott erdőtervekben szerepel, és támpontként szolgál az erdészek munkájához.
A faanyagnyerésen túl a beavatkozásoknak a fiatal és középkorú erdőkben (gyérítések) állománynevelési célja is van. Ha egy törzset kivágunk, a mellette lévő fa nagyobb térhez jut, így nagyobb koronát tud növeszteni, jobban tud fejlődni. Az erdész kiválasztja, hogy melyik faegyedet szeretné így megsegíteni, és a kivágandó fát/fákat megjelöli. Szem előtt tartja a legértékesebb fafajok növekedésének biztosítását, de arra is figyel, hogy minél elegyesebb és változatosabb maradjon az erdő.
Ahhoz, hogy tudjuk, mennyi faanyagot fogunk kitermelni az erdőből, a kivágandó fák megjelölésén túl az erdész megméri azok átmérőjét és magasságát. Terepi munkája során a mért adatokat felvezeti a jegyzőkönyvbe, melyből a várható fatömeg fafajonként kiszámítható.
Az erdész által felfestett jelek elsősorban a fakitermelők szakszerű munkavégzéséhez szükségesek.
A favágó csak azokat a fákat vághatja ki, melyeket a törzs két oldalán szemmagasságban felfestett színes pöttyel megjelölt az erdész. A termeléssel érintett erdőrészlet határát a szélső fákra tett festéssel jelölik, és azokat a nyomokat is, ahol megengedett a gépek mozgása, a faanyag rakodóra hordása. Bizonyos esetekben a megmaradó, kímélendő fákat is megjelölik, valamint az olyan védőzónák határát is (például egy forrás vagy egy víznyelő környezetében), amelyeken géppel még áthaladni is tilos.
Ennek ellenére ez az erdészek egyik legfelelősségteljesebb és egyben legszebb feladata, hiszen a fűrészek beindításával döntésük véglegessé válik. Sok szabály és előírás köti őket, de a jelölésben egyéni szemléletük is tükröződik, a környezeti hatások mellett elsősorban ők alakítják az erdők további sorsát.
Rosta Katalin
Bakonyerdő Zrt.