Hírek

A természet légkondicionálója: ezt (is) tudják a fák

Ahogy egyre melegszik a bolygó, egyes területeken még nehezebb lesz a hőség elviselése. Olyan megoldást kell találni erre a problémára, ami nem növeli tovább a problémát.
Mert azt nem igazán lehet megoldásnak tekinteni, ami még kiélezettebbé teszi a helyzetet. Mint például a légkondicionálók, amelyek zárt térben kellemes klímát teremtenek ugyan, de a környezetre nézve károsak.

Hiszen kívül tovább emelik a hőmérsékletet. Mert fosszilis tüzelőanyagok elégetésével előállított energiát fogyasztanak -méghozzá nem is keveset-. És még azért is, mert régebben a hűtőközeghez üvegházhatást fokozó gázokat használtak, így a kevésbé modern készülékek szintén hozzájárulnak a felmelegedéshez.

A természet légkondicionálója

Valójában nem is mi találtuk fel a légkondicionálót, hanem a természet. Méghozzá úgy hívják, erdő. Az általa generált hatások eredendően minden élőlény számára elérhetőek voltak, mindannyiunk javára „teremtődtek”. És manapság egyre jobban érezzük hiányukat. Habár vannak már jó kezdeményezések, ilyesmi nem készül el egyik napról a másikra. Egy jól működő, egészséges erdő kialakulásához többszáz évre van szükség. A jelenlegi, és az eljövendő generációknak vajon lesz türelmük kivárni ezt?

erdő fák

Fotó: Fehér János

Működési elve

A fák lombkoronája árnyékot biztosít, amivel jelentősen csökkenti a talaj, és a levegő hőmérsékletét. Azt ugye senkinek sem kell bizonygatni, hogy a terebélyes „napernyők” alatt elviselhetőbb a hőmérséklet, mint a tűző napon állva?

A fák leveleiken keresztül vizet párologtatnak, ami hűsítő hatású a környezetükre. Ez a folyamat emlékeztet a mi, emberi légkondicionáló rendszereink működésére. Ezek már közvetlenül is kellemesebb feltételeket teremtenek és csökkenthetik a hűtésre fordítandó energiát.

A fák levelei továbbá begyűjtik a levegőben szálló port, és szennyeződéseket, tisztább, és egészségesebb levegőt biztosítanak, ezzel is javítva az életminőséget, illetve csökkentve a légúti betegségek kialakulásának, és súlyosbodásának kockázatát.

A levelek, és ágak megtörik a szelet, lassítják a forró levegő terjedését, és csökkentik a hőhullámok hatását a városokban. A városokban a beton- és aszfaltfelületek szinte elviselhetetlenül fel tudnak melegedni a napsugárzás hatására, ami a városi hősziget-hatáshoz vezet. A fák segítenek csökkenteni ezt, mivel hűtik a környezetet, és csökkentik a levegő hőmérsékletét.

falevél az erdőben fák

A fák segítenek kiegyenlíteni a nappal és az éjszaka közötti hőmérséklet-ingadozásokat. Napközben hűsítik a környezetet, éjszaka pedig megőrzik a hőt, így nem alakulnak ki olyan szélsőséges hőmérséklet-ingadozások.

A fák csökkentik az üvegházhatású gázok mennyiségét

Nappal oxigént termelnek, azt a gázt, ami bizonyos szempontból veszélyessége ellenére mégis lételemünkké vált.

Mindezeken felül a zöldterületek jelenléte pozitívan hat az emberek mentális egészségére, csökkenti a stresszt, és a bűnözési hajlamot, illetve növeli az elégedettséget.

A légkondicionálók használata elkerülhetetlen lehet bizonyos helyeken, illetve a nagyon forró napokon. Azonban lényeges, hogy tudatosan használjuk, és közben olyan megoldásokat is keressünk, amelyekkel úgy javíthatunk az életfeltételeinken, hogy párhuzamosan nem fokozzuk a környezet terhelését. Erre az egyik legjobb alternatíva a fák számának, valamint a zöldterületek méretének növelése. A fák ültetése, és gondozása hosszútávon megtérülő befektetés, de nélkülözhetetlen a hőség elleni védekezésben, mivel hozzájárulnak a fenntarthatóbb, és élhetőbb városok kialakításához. A városokban érdemes tehát minden lehetőséget kihasználni a faültetésre és parkok létesítésére.

További cikkek ebben a témában:

Forrás: magyarmezogazdasag.hu