A lista elkészítéséhez először a Cornell Ornitológiai Labor Macaulay Könyvtárának adatbázisát hívták segítségül. Ez ugyanis a madarakkal kapcsolatos adatok leggazdagabb forrása. A világ szárnyasainak nagyobbik része dokumentálva van itt, mutatott rá a tanulmány vezető szerzője, a madarakra szakosodott biológus, Cameron Rutt.
Emellett az iNaturalist és a xeno-canto oldalak adatait is felhasználták. Mindkét oldal az úgynevezett citizen science elvén működik, azaz bárki küldhet be fotókat és hangfelvételeket is. A kutatók kifejezetten olyan fajokat kerestek a lista elkészítéséhez, melyekről nem találtak sem fotót, sem videót, sem hangfelvételt az elmúlt 10 éven belül. Ezeket úgy tekintették, hogy a tudomány számára „elvesztek” – írja a Phys.org.
A lista az Amerikai Madárvédelmi Egyesület (American Bird Conservancy) Elveszett Madarak Keresése (Search for Lost Birds) nevű szervezetének megbízásából készült. A projekt egy globális együttműködés keretein belül vált valóra a Re:wild és a BirdLife International természetvédelmi világszervezetekkel közösen. Ezt az adatgyűjtést egy-két évente ismételve időben felfigyelhetnek azokra a madarakra, melyeknek nincs elérhető adata és közelítenek a 10 éves fordulóponthoz.
Ezek a madarak tényleg kihaltak, vagy csak nem keresték őket?
A tanulmány kezdete óta azonban néhány fajt újra felfedeztek, mint a feketetarkójú fácángalambot (lásd lejjebbi videó). Ezt a fajt Pápua Új-Guinea egyik távoli szigetén több, mint 100 évig nem látták, azonban 2022 novemberében sikerült róla felvételeket készíteni. Jelenleg az eltűnt madarak listája 126 fajt tartalmaz, melyek közül sokat a kihalás fenyeget.
Oldalak: 12