Ez utóbbiból a rezervátum területén igen stabil állomány él, annak ellenére, hogy korábban hazánkból szinte teljesen eltűnt. Jelentő létszámban vannak jelen olyan ragadozómadarak is, mint a barna rétihéja, a vörös vércse, az egerészölyv és a rétisas.

Nyílt területeken vadászik az egerészölyv
Külön említésre méltó a székicsér, amelyet hazánkban közvetlen kipusztulás fenyeget, és amelyből mindössze 20-40 pár fészkel a Nagykunság rizsföldjein.

A székicsér utolsó menedéke hazánkban a hortobágyi puszta
Azonban természetvédelmi terület ide, nemzeti park oda, sajnos itt is felbukkannak olyan inváziós fajok, mint a gyalogakác.
Az itt élt és élő emberek hagyományai és életmódja megérdemelne egy külön cikket, hiszen ruházatuk és szokásaik szorosan összefonódnak a magyar történelemmel és kultúrával. A pásztorok, a földtulajdonnal nem rendelkező, mégis a mezőgazdasághoz köthető életvitelt folytató réteg hétköznapjai eltértek a földművesekétől, szinte nomád körülmények között töltötték mindennapjaikat. A tartott jószág értéke határozta meg a pásztor presztízsét, a ranglétra legalján a kondások álltak, fölöttük a juhászok, de a puszták meghatározó alakjai a csikósok voltak, hiszen a ló számított a legtisztább és a legértékesebb haszonállatnak.
Rengeteg ehhez hasonló érdekes információt tudhatunk meg, ha elutazunk Hortobágy községen keresztül a Hortobágyi Nemzeti Park látogatóközpontjába, ahol számos látnivalóval szórakoztathatjuk magunkat: Pásztormúzeum, Körszín, Hortobágyi csárda kiállítás és Hortobágyi Vadaspark.