Hírek

A Hortobágyi Nemzeti Park

Sorozatunk második részében legidősebb nemzeti parkunkat vesszük górcső alá. Teljes képet azonban nem kaphatunk egy rövidke cikk keretein belül ennek a csodás, 80 ezer hektáros területnek összes kincséről.

Ez utóbbiból a rezervátum területén igen stabil állomány él, annak ellenére, hogy korábban hazánkból szinte teljesen eltűnt. Jelentő létszámban vannak jelen olyan ragadozómadarak is, mint a barna rétihéja, a vörös vércse, az egerész­ölyv és a rétisas.

egerészölyv

Nyílt területeken vadászik az egerészölyv

Külön említésre méltó a székicsér, amelyet hazánkban közvetlen kipusztulás fenyeget, és amelyből mindössze 20-40 pár fészkel a Nagykunság rizsföldjein.

székicsér

A székicsér utolsó menedéke hazánkban a hortobágyi puszta

A növényekről sem szabad megfeledkeznünk felsorolásunkban, többnyire az ártéri puhafás ligeterdőre jellemző fajokat lehet itt megtalálni, mint a fehér fűz és enyves éger, de néhány 100-150 éves fekete nyár is fészkelőhelyet nyújt a madaraknak.

Azonban természetvédelmi terület ide, nemzeti park oda, sajnos itt is felbukkannak olyan inváziós fajok, mint a gyalogakác.

Az itt élt és élő emberek hagyományai és életmódja megérdemelne egy külön cikket, hiszen ruházatuk és szokásaik szorosan összefonódnak a magyar történelemmel és kultúrával. A pásztorok, a földtulajdonnal nem rendelkező, mégis a mezőgazdasághoz köthető életvitelt folytató réteg hétköznapjai eltértek a földművesekétől, szinte nomád körülmények között töltötték mindennapjaikat. A tartott jószág értéke határozta meg a pásztor presztízsét, a ranglétra legalján a kondások álltak, fölöttük a juhászok, de a puszták meghatározó alakjai a csikósok voltak, hiszen a ló számított a legtisztább és a legértékesebb haszonállatnak.

Rengeteg ehhez hasonló érdekes információt tudhatunk meg, ha elutazunk Hortobágy községen keresztül a Hortobágyi Nemzeti Park látogatóközpontjába, ahol számos látnivalóval szórakoztathatjuk magunkat: Pásztormúzeum, Körszín, Hortobágyi csárda kiállítás és Hortobágyi Vadaspark.

Összefoglalva tehát jelentőségét, elmondhatjuk, hogy a Hortobágyi Nemzeti Park Magyarország természeti és kulturális örökségének meghatározó része, mert mindig fontos szerepet játszott a magyar paraszti életben és kultúrában, élővilága pedig felbecsülhetetlen értéket képvisel az egész világon.
Forrás: Kerti Kalendárium