Lapszemle

A ritka fajok és élőhelyek fennmaradásáért

Az Európai Unió által létrehozott Natura 2000 hálózat Európa csaknem ötödét (18 százalékát) lefedi, és az úgynevezett közösségi jelentőségű természetes élőhelytípusok megőrzését szolgálja.

Ma már gyakran mesterségesen kell őket segíteni (tudatos gazdálkodással), holott ezek a természetes vagy természetszerű erdők alapvető elemei. Az úgynevezett habitatfák (élőhelyfák) olyan élő vagy elhalt faegyedek, amelyek környezetükben lévő társaikhoz képest minőségileg és mennyiségileg is más/több mikroélőhelyet biztosítanak különböző élőlények számára, ezzel megteremtve egy magasabb szintű helyi biodiverzitás feltételeit. A holtfákhoz és habitat-fákhoz kötődik például két fontos közösségi jelentőségű faj, a nagy szarvasbogár (Lucanus cervus) és a nagy hőscincér (Cerambyx cerdo), ugyanis lárváik azokban fejlődnek ki.

A patak menti égerligetek Natura 2000 élőhelyek, melyek feltűnő kétéltűje a foltos szalamandra (Salamandra salmandra)

A patak menti égerligetek Natura 2000 élőhelyek, melyek feltűnő kétéltűje a foltos szalamandra (Salamandra salmandra)

Hasonlóan jó hatást érhetünk el mesterséges vizes élőhelyek kialakításával, ahol az állatok inni tudnak, de egyes ritka békafajok, mint a sárgahasú unka (Bombina variegata) is ilyen kisebb, sokszor csak pocsolyának tűnő helyeken élnek. A költőhelyek céljára mesterséges madárodúkat vagy akár denevérodúkat is ki lehet alakítani. Az őshonos fajokból (tölgyek, bükk, gyertyán) álló állományok fenntartása érdekében például a Soproni-hegységben gazdálkodó Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt. is jelentős figyelmet (és anyagiakat) fordít az inváziós (idegenhonos) növényfajok visszaszorítására. Az erdőkben talán a legnagyobb gondot manapság a bálványfa (Ailanthus altissima) okozza, rohamos terjedésével sok helyen kiszorítja a természetes fafajok fiatal csemetéit.

A Soproni-hegység Natura 2000-es területénekegyik jelölő faja, a nagy hőscincér (Cerambyx cerdo)

A Soproni-hegység Natura 2000-es területének egyik jelölő faja, a nagy hőscincér (Cerambyx cerdo)

A gyepgazdálkodás is fontos része a Natura 2000 védelemnek. Annál is inkább, mert a hazai mezőgazdasági területek csupán 15 százaléka gyep. A hazai gyepek 60 százaléka a Natura 2000 hálózatba tartozik, ugyanis a hagyományos gazdasági hasznosításuk kedvezett a Kárpát-medence természetes és jellegzetes élővilágának.

A gyepterületek fennmaradásához a területhasználat különféle módjainak együttes megvalósítása szükséges. Sok esetben a szárzúzás helyett a kaszálás a helyes gazdálkodási mód. Erre például a Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt. egy alternáló kaszát használ, mert az kíméletesen karbantartja a gyepeket (fontos a vadriasztó lánccal végzett madárbarát kaszálás és a búvósávok meghagyása, ahol nincs kaszálás). Ezeket a területeket égetés, műtrágyázás és totális vegyszerezés nélkül kell gondozni, hacsak erre nincs feltétlenül szükség. A gyepeken is az egyik legfontosabb feladat az inváziós növények (aranyvessző, selyemkóró) és a cserjésedés visszaszorítása, hiszen ezek túlzott térfoglalása és záródása esetén a gyep eltűnik.

A vizes élőhelyek és nádasok fenntartása érdekében a vízgazdálkodás és nádgazdálkodás stratégiai jelentőségű, gyakorlati megvalósítása (vízszabályozás, nádaratás stb.) érdemben befolyásolja az élőhelyeket, például a Fertő tó környékét.

Ahhoz, hogy megfelelő képet kapjunk a Natura 2000-es élőhelyek és az ottani fajok állományainak változásáról, rendszeres kutatásra és megfigyelésre van szükség.

Ezeket a felméréseket jellemzően a területek természetvédelmi kezelői végzik (általában a nemzeti parkok), majd az adatokat országosan összesítik. Napjainkban a természet egyre nagyobb ellensége a globalizáció (ez felel az inváziós fajok felgyorsult behurcolásáért) és a klímaváltozás (ez okozza számos bennszülött faj eltűnését), melyeket már életünk minden területén egyre erősebben érzékelünk. Ezért nagyon fontos, hogy megismerjük a környezettudatos gazdálkodás lehetőségeit, melyek szebbé és jobbá teszik világunkat.

Dr. Folcz Ádám, Kis Enikő
TAEG Zrt.

Forrás: A Mi Erdőnk