A szervezett békamentésre jelentkezőknek minden egyes segített béka adatát rögzíteniük kell. Ez a faj szerinti mentett békák számát és az időpontot jelenti elsősorban, amit a legközelebbi nemzeti park felé kell szolgáltatni. A vonulás legaktívabb időszaka az enyhe, esős este-éjszaka. Hideg időszakban a békák visszaássák magukat az avar alá, és akár több napig újból szinte mozdulatlanul várnak.
Továbbá a békákat ajánlott vízzel teli vödörbe tenni, és egy fajból ne gyűjtsünk egy vödörbe egyszerre túl sokat, mert a zsúfoltság előidézheti a gombás betegségek átadását a másik egyednek, ami a békák fogyatkozásának okai között szerepel.
Amikor a békákat a tóhoz visszük, néha akár ötvennél is több állat kerülhet egy helyre. Ilyenkor fontos, hogy ne hagyjuk őket egy kupacban, mert a petével teli nőstényeket a hímek megrohamozzák. Legjobb egyesével vízbe helyezni őket, a nőstényeket esetleg néhány méterrel távolabb, hogy legyen egy lélegzetnyi idejük „odébb állni”.
A munkát megkönnyíti, ha van nálunk vödör, javasolt gumicsizma és este zseblámpa – leginkább fejlámpa. A békákat zacskóba ne gyűjtsük, mert az a bőrlégzést akadályozhatja!
A békamentő akciók helyszínei:
- Farmos
Helyszín: 311-es út Farmos melletti szakasza
Időpont: folyamatosan
Elérhetőség: nemeth.andras@dinpig.hu
- Gánt
Helyszín: Gánt (K-i vége)
Időpont: április közepéig
Elérhetőség: mezofold@dinpig.hu, vertes@dinpig.hu
- Tokaj
Helyszín: Tokaj Bodrogkeresztúr felőli végén a 38-as főút mellett
Időpont: április végéig
Elérhetőség: totemesek@gmail.com
- Hont-Parassapuszta
Helyszín: 2-es főút Hont és Parassapuszta közötti szakasza
Időpont: március közepétől
Elérhetőség: bekavedelem@gmail.com