A múlt hónap vége óta több ezer hal pusztult el a folyó több száz kilométeres szakaszán. A feltételezések szerint mérgező anyag került a vízbe, bár hogy pontosan mi, a vizsgálatok ellenére továbbra sem ismert – írja a BBC.
A német kormány környezeti katasztrófára figyelmeztetett, és felszólították a lakosságot, hogy kerüljék el a folyót, valamint háziállataikat is tartsák tőle távol. Aktivisták azonban mindkét ország hatóságait azzal vádolták, hogy nem működtek együtt a katasztrófa gyors elhárításában és az emberek védelmében.
Pénteken Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök elbocsátott két környezetvédelmi tisztviselőt az incidens kezelése miatt. Kifejtette, hogy
Hozzátette, hogy a folyónak „évekbe” telhet, mire regenerálódik. Morawiecki feltételezése szerint „hatalmas mennyiségű vegyi hulladékot” engedtek a vízfolyásba, nem törődve az élővilágot fenyegető kockázatokkal.
Steffi Lemke német környezetvédelmi miniszter az eset átfogó kivizsgálására szólított fel, és kijelentette, hogy a hatóságok „teljes erőbedobással” dolgoznak az ügy felderítésén.
Több tonnányi döglött halat emeltek ki a folyóból azóta, hogy a lengyel halászok és horgászok először felhívták a figyelmet a problémára, még július 28-án.
Az Odera általában tiszta folyónak számít, amely 40 őshonos halfajnak ad otthont – jelentette az AFP hírügynökség.
A Németország keleti részén fekvő Brandenburg tartomány egyik tisztviselőjének elmondása szerint
Hódok és vízimadarak is érintettek – mondta Katarzyna Kojzar, az OKO.press lengyel oknyomozó honlap újságírója.
A jelek, miszerint az Odera higannyal szennyeződött, aggasztóak – mondta el Kojzar a BBC-nek.
Megjegyezte azonban, hogy még mindig nem erősítették meg, milyen szennyeződésről van szó, és az honnan származik. Azt sem tudni, hogy az emberekre veszélyes-e.
„Tudjuk, hogy ez komoly dolog, de nem tudjuk, hogy mi az”
– mondta Kojzar.
A folyón végzett kotrási munkálatok során akár korábban beágyazódott higany is felszabadulhatott, mondta egy halászati kutató a Deutsche Welle német műsorszolgáltatónak.
Christian Wolter, a Leibniz Intézet munkatársa rámutatott arra, hogy az Odera történelmileg alacsony vízszintje és a hőhullám együttesen azt jelentette, hogy a halak már így is nehezen boldogultak.