Az idei program indulása apropóján szervezett sajtótájékoztatón elsőként Révész Máriusz, az aktív Magyarországért felelős kormánybiztos szólalt fel. Mint mondta, soha nem volt még olyan nagy szükség a Vándortáborokra, mint ebben a helyzetben, hiszen a gyermekek az elmúlt hónapokban nem élhettek közösségi életet, illetve a zöldterületeket is kerülniük kellett.
– magyarázta, felhívva a figyelmet arra is, hogy a táborozók egészségének biztosítása érdekében orvosi ügyeletet is biztosítanak. Az egyhetes táborok részvételi díja 28 ezer forint, mely minden költséget, így a szállást, az étkezést, a belépőket és a kerékpárokhoz, illetve hajókhoz szükséges felszerelést is tartalmazza. A kormánybiztos elmondta, az idei Vándortáborok kapcsán több újdonsággal is készülnek. A jól megszokott fotó- és novellapályázat mellett idén versíró pályázaton is részt vehetnek a gyerekek.
„Ehhez inspirációt adhat az a verseskötet, mely a következő hetekben jelenik majd meg, s amely kiváló magyar költők Vándortáborozásról szóló verseit fogja tartalmazni” – árulta el. Révész Máriusz hozzátette: a kezdeményezés honlapján (www.erdeivandor.hu) van még néhány üres hely, így aki korábban kacérkodott a jelentkezés gondolatával, annak minél előbb érdemes cselekednie.
Elmer Tamás, az Országos Erdészeti Egyesület főtitkára, az Erdei Vándortáborok projektvezetője hangsúlyozta, míg tavaly hét, ezzel szemben idén már kilenc útvonalon vehetnek részt a táborozóik: a Zemplén, a Mátra, a Börzsöny, a Pilis, a Bakony, a Mecsek és a Vasi-Hegyhát mellett immáron a Vértes és a Zselic természeti és kulturális értékeit is megismerhetők lesznek. Szavai szerint ezen táborok alkalmával, „az év legzöldebb hetében” ezúttal is különösen fontos szerepet kap a környezeti nevelés, illetve törekednek arra is, hogy a gyerekek a lehető legkisebb ökológiai lábnyomot hagyják maguk után.
Pénzes Erzsébet, a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség vándortábor-projektkoordinátora a többi közt arról beszélt, hogy a gyermekek számára vidám, játékos feladatok formájában hangsúlyozzák majd az egészségügyi előírások betartásának fontosságát. A Bringásvándorok idén immáron hét útvonalon járhatják be az országot, így eljuthatnak például a Felső-Tisza-vidékre, az Őrségbe, a Bükkhöz vagy éppen a Dunakanyarba is – a jelentkezők kedvükre választhatnak a könnyebb és nehezebb útvonalak közül. Idén először indulnak bringás vándortáborok a Gerecse – Vértes – Velencei-tó útvonalon.
A gyerekek idén nyáron már Zarándoktáborban is részt vehetnek. Virág Benedek, a Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája képviseletében arról beszélt,
Ahogy az megszokott, ezúttal is lesz Vízivándor tábor: a Szigetköz népszerűsége miatt megduplázták az ottani táborokat, a tokaji útvonalat pedig kiegészítették Felsőbereckivel és Sátoraljaújhellyel. Ezen kívül 90-120 kilométeres túrákkal várják a gyermekeket a Dunakanyarban, az Alsó-Dunán, Tokaj környékén, a Felső-Tiszán, a Tisza-tavon és a Körösök vidékén. Foltán László, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség vándortábor-projektvezetője úgy véli, a Vándortáborok különösen jó alkalmat adnak a gyerekeknek arra, hogy kimozduljanak a szobából, hogy aztán életre szóló élményekkel gazdagodhassanak.