Az Oxford Egyetem, a Fera Science, a Sylva Alapítvány és a The Woodland Trust erdővédelmi szervezet szakértői által készített, a Current Biology tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint az elkövetkező tíz évben 7 milliárd font gazdasági kárt okoz a Hymenoscyphus fraxineus (Chalara fraxinea) által okozott hajtáspusztulás betegség.
Nick Atkinson, a The Woodland Trust erdővédelmi szervezet vezetője szerint az újratelepítésekkel 2,5 milliárd fonttal csökkenthető az ökológiai szolgáltató képesség csökkenéséből adódó gazdasági kár mértéke. Az újratelepítések azonban csak igazoltan egészséges szaporítóanyagról történhetnek, így az ültetési anyag beszerzésére, annak forrására, a biológiai biztonsági és növény-egészségügyi előírások betartására, valamint a károsító-megfigyelésekre, határellenőrzésekre nagy gondot kell fordítani, teszi hozzá.
Az magas kőris, és más kőrisfajok számára is végzetes pusztulást okozó, ázsiai származású kórokozót 2012-ben azonosították Nagy-Britanniában (és több európai országban, korábban Magyarországon is), ahová vélhetően ázsiai országokból származó faanyag-szállítmányokkal hurcolták be. A brit állományok szinte egészét érintő kőrispusztulás a brit élő fa- és faanyag-kereskedelmet is érzékenyen érinti, 2017-es adattal számolva évi 300 millió fonttól esik el az ágazat.
Louise Hill, az Oxford egyetem kutatója, a tanulmány vezető szerzője elmondta, hogy senki nem számított ilyen tetemes összegre.
A brit Környezetvédelmi Minisztérium a betegség megjelenése óta mintegy hatmillió fontot költött kutatásra, azon belül is rezisztens fajták nemesítésre, és további 4,5 milliót a határellenőrzések megerősítésére.