A gombamérgezések megelőzése és a vadon szedett gombák nyomonkövethetősége érdekében dolgozta ki még 2011-ben a Vidékfejlesztési Minisztérium azt a rendeletet, amelynek értelmében az erdei gombát elkülönítve kell árulni a többi élelmiszertől, tudta meg a bama.hu Telegdi Csabától, a Pécsi Vagyonhasznosító Zrt. üzemeltetési osztályvezetőjétől.
– A rendelet ugyanakkor meghatározta a gombaszakellenőrök tevékenységét, ellenőrzését, a gombaminősítést, a gomba felhasználhatóságának feltételeit, a gombaforgalmazás nyomonkövethetőségét, valamint a gombamérgezéssel kapcsolatos esetek kezelését is. Emellett a jogszabály tartalmazta az árusítható gombák körét is. A rendelet értelmében vadon termett gombát forgalomba hozni vagy feldolgozni csak gomba-szakellenőri igazolással lehet – mondta az osztályvezető.
A csarnokban is áldatlan állapotok alakultak ki, mivel tíz évvel ezelőtt nem kellett külön gyűjtési engedély az erdei gombához, ezért sokan szedték és árulták a kalaposokat. Mivel a csarnokban több helyre is letelepedtek az alkalmi árusok, ezért nehézkes volt az ellenőrzés, illetve a gombák bevizsgálása is.
– A csarnokban az asztalok 90 százalékát hosszú távú szerződés keretében adjuk bérbe, a maradék felületen osztoznak az őstermelők, az alkalmi árusok, akik leginkább a szezontermékeket értékesítik, így nem tudtunk egységes, a jogszabály által előírt helyet biztosítani a gombásoknak. Ugyanakkor az emeleten kedvezményes árat fizetnek az elfoglalt terület után, illetve a hangosbeszélő folyamatosan tájékoztatja a vásárlókat a gombaárusításról. Ezekkel a kedvezményekkel igyekeztünk kompenzálni a kényszerű költöztetést.
Ennek megfelelően a zöldségesek a földszintre kerülnek, és a gombások is, de a jogszabály alapján megfelelően elkülönítve. Ezzel megoldódhat a gombások régi kérése, hogy akár babakocsival, akár tolókocsival is jól megközelíthető helyen biztosítsák számukra az árusítást.
Ingyen vizsgálnak
A hétvégi túrázást, természetjárást sokan felhasználják gombaszedésre is, azonban az alkalmi gyűjtögetőknek nem árt néhány szabályt figyelembe venniük. Fontos, hogy minden gombászás után mutassuk meg szakértőnek a kosár tartalmát, aki biztonsággal eldönti, melyik kalapos fogyasztható és melyik nem, illetve mennyit kell főzni. Pécsett, a vásárcsarnokban működik az ingyenes lakossági gombavizsgálat, minden hétköznap délelőtt, illetve szombatonként is.