Texasban, a Chihuahua-sivatag egyik eldugott szegletében egy színes, ám apró növényt kapott lencsevégre egy mit sem sejtő természetbarát, Deb Manley. A képet feltöltötte az iNaturalist oldalra, mely a természetszerető önkéntesek és kutatók számára nyújt lehetőséget a közös munkára. Az oldalra számtalan észlelés érkezik, melyet a tudósok is figyelemmel kísérnek, és segítenek a fajok meghatározásában. Cserébe pedig adatokat kapnak arról, hogy mely faj (legyen akár növény, akár állat) hol fordul elő.
Az Egyesült Államok területén 50 éve nem írtak le új nemzetséget. Isaac Lichter Marck, a Kaliforniai Tudományegyetem kutatója egy sajtóközleményben mutatott rá, hogy bár sokan úgy gondolhatják, hogy az országban már nincs mit felfedezni, és minden fajt dokumentáltak a tudomány számára, azonban a mostani jó példa rá, hogy még mindig vannak újdonságok.

A „gyapjas ördög”, azaz Ovicula biradiata
Fotók: Cathy Hoyt (A) & Deb Manley (B), James Bailey(C). Forrás: PhytoKeys (2025). DOI: 10.3897/phytokeys.252.137624
A kutatók felvették a kapcsolatot Manley-vel, majd maguk is felkutatták az új növényt a texasi Big Bend Nemzeti Parkban. A morfológiája alapján egyértelmű volt, hogy új fajjal van dolguk, azonban a DNS analízis megmutatta, hogy egyben új nemzetséget is képvisel az őszirózsafélék (vagy fészkese) családján belül.
A tudományos neve azonban Ovicula biradiata lett, melyből az ovis a nemzeti parkban honos vastagszarvú juhra utal – írja a Phys.org.
Bár ez a növényke az ördögszarvaival erőteljesnek látszik, valójában igen sérülékeny. A mérete 2,5-7,5 centiméter között változik, és sziklás felületeken, repedésekben nő. Úgynevezett efemer növény, ami azt jelenti, hogy igen rövid ideig él. Az ilyen fajok magjai általában nyugalmi állapotban várják, hogy a környezeti tényezők megfelelőek legyenek. Amint ez bekövetkezik, robbanásszerűen indulnak fejlődésnek, és nagy számban nőnek. A kutatók összesen három élőhelyen találták meg az O. biradiata-t a nemzeti parkban, tehát igen szűk az elterjedési területe.
Máris kihalhat a „gyapjas ördög”, pedig hasznos lehet a gyógyászatban
Ez arra utal, hogy a növény rendkívül érzékeny a környezeti tényezőkre, ami a fennmaradása szempontjából problémás. Az utóbbi időben a Chihuahua-sivatag azon része, ahol előfordul, extrém száraz volt a klímaváltozás következményeként. A kutatók emiatt hangsúlyozzák, hogy az O. biradiata a kihalás közvetlen veszélyének van kitéve. Az éppen felfedezett „gyapjas ördög” hamarosan akár el is tűnhet.

A texasi Big Bend Nemzeti Parkot is sújtja a klímaváltozás, ami az itt élő törékeny ökoszisztéma eltűnésével fenyeget
Fotó: Yinan Chen, Pixabay
– mondta Marck.
Az O. biradiata bizonytalan helyzete miatt a kutatók csak egy nagyjából adták meg az elterjedési területét, pontos helyeket nem. A pontos koordinátákat egyelőre titokban tartják.
A „gyapjas ördög” elvesztése azonban komolyabb probléma lehet, mintsem gondolnánk.
– mutatott rá a tanulmány társszerzője, Keily Peralta.
Bár további kutatások szükségesek ahhoz, hogy ezeket a gyógyhatásokat jobban megismerjék, arra azonban rámutatnak hogy a törékeny sivatagi ökoszisztéma megőrzése mindannyiunk közös érdeke.