A fák lombkoronája kiritkul, egészségi állapota romlik, állva elszáradnak. Sajnálatos módon ez a folyamat visszafordíthatatlan.
Mi lehet ennek az oka?
Az utóbbi évtizedekben a klíma melegedett, a hideg teleket felváltotta az enyhe, tavaszias időjárás, miközben a csapadékos napok száma csökkent, eloszlása egyenetlen lett és nyáron a légköri aszály is fokozódott. A városi klíma ezt a hatást fokozza, ennek következtében az idős fák legyengültek, egészségi állapotuk leromlott. A legyengült faegyedeket gombák, kórokozók, szúbogarak támadták meg, a fák pedig képtelenek voltak védekezni a támadás ellen.
Mit tehetünk, hogy a jövőben egészségesebb, változatosabb és ellenállóbb fák alkossák az Iskolakertet?
Aktív gondozás nélkül a park képtelen megújulni, az őshonos, lombos, tág tűrőképességű fajok beültetése, mesterséges pótlása vált szükségessé.
Célunk egy sokkal egészségesebb, elegyesebb, változatosabb, a klímaváltozásnak, a városi klímának és a károsítóknak ellenállóbb, önmagától is legalább részben megújulni képes fajgyűjtemény, egy „élő biológiai szertár” létrehozása, amely számos védett növény- és állatfajnak adhat otthont továbbra is úgy, ahogy elődeink megálmodták.
Ennek érdekében több ezer 20-40 centiméter magasságú őshonos cserjét és több száz 1-2 méteres facsemetét ültetünk majd el, lehetőleg az iskolás gyermekek bevonásával.
Ahhoz, hogy a kis fácskák fejlődni tudjanak, évekig ápoljuk, gondozzuk, védjük őket.
A munkavégzés ideje alatt az Iskolakert részben vagy egészben lezárásra kerül, ezért a látogatók, az iskolások és a pedagógusok megértését, türelmét kérjük.