A tudósok különleges segítőtársakat vontak be a természeti katasztrófák, például földrengések és vulkánkitörések előrejelzésébe: kutyákat, kecskéket és számos vadon élő állatot figyelnek meg műholdas technológiával.
A projekt egyik vezetője, Martin Wikelski, a németországi Max Planck Állatviselkedési Intézet munkatársa szerint a korai kísérletek már bizonyították az állatok viselkedésének jelentőségét a természeti katasztrófák előrejelzésében.
„Előre tudják, mi fog történni, bár még nem értjük, hogyan érzékelik ezt” – mondta Wikelski. Hasonlóan, az Abruzzói-hegységben kutyákat, juhokat és más háziállatokat figyeltek meg, akik az elmúlt 12 évben nyolc nagyobb földrengésből hetet pontosan jeleztek előre.
Történelmi feljegyzések is alátámasztják az állatok előrejelző képességeit. Az i.e. 373-ban történt helikei földrengés előtt például patkányok, kutyák és kígyók hagyták el a várost. Hasonló megfigyelések történtek az 1975-ös kínai Haicheng földrengés előtt is.
A kutatás alapját az ICARUS (International Cooperation for Animal Research Using Space) projekt adja, amely műholdas technológiát alkalmaz az állatok viselkedésének globális megfigyelésére. Apró GPS-eszközökkel és gyorsulásmérőkkel felszerelt adók segítségével valós időben követhetők az állatok mozgásai és viselkedése.
A technológia nemcsak a földrengések és vulkánkitörések előrejelzésében hasznos. Az adatok segítenek a következőkben is:
- Betegségfigyelés: Az állatok mozgásának változásai korai figyelmeztetést adhatnak fertőző betegségek, például az afrikai sertéspestis terjedésére.
- Migrációkutatás: A jeladók lehetővé teszik a hosszú távú vándorlási mintázatok, például az Európa és Afrika között évente 2000 kilométert megtévő halálfejes szenderek útvonalainak feltérképezését.
- Klímaváltozás hatásai: Az állatok mozgásából kiderülhet, hogyan reagálnak élőhelyük változásaira a globális felmelegedés miatt.
A jövő kilátásai
Az ICARUS projekt célja, hogy egy hat műholdból álló hálózatot hozzon létre, amely folyamatosan figyeli az állatvilágot szerte a világon. Az első műhold, az ICARUS CubeSat, várhatóan a jövő évben indul. Ez a rendszer hatalmas mennyiségű adatot fog szolgáltatni az állatok viselkedéséről és azok kapcsolatáról a természeti jelenségekkel.
– mondta Wikelski.