Lapszemle

Erdőtűz: könnyebb megelőzni

A csapadékhiányos, napos időjárás következtében hazánkban is megnőtt az erdőtüzek gyakorisága, és a lángok terjedésének kedvez a száraz növényzet.
Tüzek nemcsak nyáron, hanem a hóolvadás utáni aszályos tavaszi hetekben is előfordulnak, és a teljes erdei életközösséget veszélyeztetik.

A kiváltó okok között kiemelkedik az emberi gondatlanság, ezekben az időszakokban ezért is rendelik el a tűzgyújtási tilalmat.

őz vadállat nádas tűz erdőtűz

Fotó: Katasztrófavédelem

A rét- és tarlóégetés, az elszáradt lágy szárú növényzet, gallyak és ágak rendkívül könnyen lángra kapnak a felelőtlenül gyújtott tüzek, vagy akár egy eldobott csikk hatására. Nagyobb odafigyeléssel mindez megelőzhető lenne, elkerülve az akár több napig tartó tűzoltó munkát és a természetben okozott felbecsülhetetlen károkat.

Az állami erdőkből éves szinten tízezer tonnányi szemetet szállítanak el, amely társaságonként évi több millió forintos – összességében pedig akár milliárdos – költséget jelent. Az emberi gondatlanság sokszor odáig fajul, hogy a felhalmozott hulladékot meggyújtják, ilyenkor ráadásul rengeteg mérgező anyag keletkezik, amely számos betegséget okozhat.

nádas tűz erdőtűz

Fotó: Katasztrófavédelem

„Eldobni 1 másodperc, eloltani 100 óra, helyreállítani 100 év”

A nyári időszakban emiatt évről évre fokozatos, első körben jellemzően az alföldi vármegyékre vonatkozó, végül pedig országos tűzgyújtási tilalom lép életbe. Fontos tudni, hogy a tilalom a kijelölt tűzrakó helyekre, valamint az erdők és fásítások határától számított 200 méteres körzetben lévő külterületi ingatlanokra is vonatkozik.

Az erdei kijelölt tűzrakó helyek csodás környezetben nyújtanak lehetőséget a kikapcsolódásra, azonban az erdőjárás közepette sem szabad megfeledkezni néhány fontos óvintézkedésről, amelyekre a katasztrófavédelem szakemberei is figyelmeztetnek:

Soha ne dobj el égő cigarettacsikket!

Erdőben csak a kijelölt helyen gyújts tüzet!

Gondosan oltsd el a tüzet, használj hozzá vizet, vagy legalább 5 centiméter földet, máskülönben a szél visszagyújtja!

Igyekezz a kertedben is csak akkora tüzet rakni, amiből a szél nem tud elvinni izzó zsarátnokokat!

Tartsd be a tűzgyújtási tilalom szabályait!

Soha ne hagyd a szabadtéri tüzet őrizetlenül!

erdőtűz nádastűz oltás gyorssugárral

Fotó: Katasztrófavédelem

A veszély nagyságát mutatja, hogy a Közös Agrárpolitika 2023–2027 közötti időszakában meghirdetésre kerülő támogatások között szerepelnek az erdőtüzek megelőzésére és az erdőgazdálkodók, földhasználók együttműködésére fókuszálók is.

A hatályos tűzgyújtási tilalomról, valamint az erdei tűzgyújtás szabályairól, a megelőzésről számos hasznos tanácsot olvashatunk a www.erdotuz.hu oldalon.

Kovácsné Kiss Zita
SEFAG Zrt.

Fotó: Katasztrófavédelem

Forrás: A Mi Erdőnk