A Queensland Egyetem által végzett felmérés szerint a Dél-Kelet Queenslandben állatkórházakban kezelt koalák jelentős része sosem kerül vissza a vadonba. Renae Charalambous doktoranduszjelölt és kollégái több, mint 50 ezer koala észlelést és állatkórházba kerülési adatot elemzett 1997 és 2019 között – írja a Phys.org.
A kórházba kerülések fő okai az olyan betegségek, mint a chlamydia – a mentett állatok közel 30 százalékát érinti ez a probléma. Ezután következnek azok a veszélyek, melyek az élőhelyek eltűnéséhez köthetők, mint a kutyatámadások vagy az elütések. A legszomorúbb tény azonban, mely a kutatásból kiderül, hogy
„A legtöbb állat még azelőtt elpusztul, hogy kórházba kerülhetne. Még amelyek segítséget is kapnak, az orvosok és a gondozók erőfeszítései ellenére végül állatjóléti okokból sokszor eutanáziában részesülnek” – mutatott rá Charalambous.
Mik a legnagyobb veszélyek a koalák számára?
Ha mégis orvoshoz kerülnek, akkor is háromszor akkora az esélyük van eutanáziára, mint a vadonba visszakerülésre.
Az állatkórházakba került koalák 7 százaléka kutyatámadás során sérült meg. Ráadásul kétszer akkora eséllyel pusztulnak el az ebek miatt még azelőtt, hogy orvoshoz juthatnának. A kórházba került példányoknak is kis esélyük van a túlélésre: kétszer akkora eséllyel pusztulnak el a segítség ellenére is.
2022 februárjában Queenslandben változtattak is a faj természetvédelmi besorolásán: a sebezhetőből a kihalással fenyegetett kategóriába került, miután egy évtized alatt megfeleződött a populáció.
Charalambous szerint fontos megérteni, hogy milyen fenyegetésekkel kell szembenézni a koaláknak ahhoz, hogy megmenthessük a fajt. Véleménye szerint még nem késő cselekedni, és vissza lehet állítani a régióban egy egészséges állományt. A mostani tanulmány jó alapot szolgáltat a faj megőrzését szolgáló irányelvek és tervek kidolgozásához.