Hírek

Szépen gyarapszik a puszták színes ragadozójának állománya

A kék vércse (Falco vespertinus), a magyar puszták egyik legszínpompásabb ragadozómadara, az utóbbi években egyre nagyobb számban költ a Pusztaszeri Tájvédelmi Körzetben található Baksi-pusztán.

Idén ötven pár választotta a kihelyezett mesterséges fészekládákat, ami az elmúlt évtized legjobb eredménye – közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Csongrád megyei csoportja a szervezet honlapján.

A kék vércse Magyarországon fokozottan védett, kistermetű sólyomfaj, melynek testhossza 30 centiméter. Ez a madár elsősorban síkvidéken él, bokrokkal és facsoportokkal tarkított területeken, erdőszéleken fordul elő. Nyugati elterjedési határa Magyarország, ahol az Alföld, különösen a Hortobágy jellemző fészkelőhelye. Keletre egészen a Bajkál-tó régiójáig megtalálható, és a téli hónapokat Afrika déli részén tölti. Főként rovarokkal táplálkozik, mint a szöcskék, sáskák és szitakötők, de kisebb gerinceseket is elfog.

Párzó kékvércsék
Fotó: MTI

Korábban vetésivarjú-telepeken költött, de az 1990-es évek intenzív varjúmérgezése miatt állománya 90 százalékkal csökkent, és a 2006-os védetté nyilvánítás óta sem állt teljesen helyre.

Idén a Baksi-pusztán kihelyezett vércseládákban a Kiskunsági Nemzeti Park munkatársai és az MME önkéntesei ötven pár kék vércsét és 75 pár vörös vércsét találtak. A gyűrűzések során 52 kék vércse-fióka kapott színes gyűrűt a fémgyűrű mellett, ami segíti az egyedek távoli azonosítását.

A természetes, harkályok által vájt odúk mellett a mesterséges D-típusú odúkban költő szalakóták (Coracias garrulus) idén rekordszámban költöttek, és nagy meglepetésre hét vércseládát is elfoglaltak. A költőládák ellenőrzése során egy erdei fülesbagoly-fióka (Asio otus) is gyűrűt kapott.

Az egyik vércseládában különleges látvány fogadta az önkénteseket: egy kék vércse-fióka mellett egy vörös vércse (Falco tinnunculus) fiókája is nevelkedett. Mindkét madár jól táplált és egészséges volt, ami ritka jelenség.

Forrás: MTI