Hírek

Növények napja az agrárcampuson

Van élet a kukoricán, a búzán és a napraforgón túl is! Ezt bizonyítja az a kiállítás és bemutató, amit május 14–24. között rendeztek a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karán, a Böszörményi úti campuson.

Az esemény főszervezője dr. Veres Szilvia egyetemi tanár, a MÉK tudományos dékánhelyettese, az Alkalmazott Növénybiológiai Tanszék vezetője. Megnyitó beszédében hangsúlyozta, hogy a növények napját a tanszék jogelődjével együtt az idén tizedik éve indították útjára. Mivel ez egy úgynevezett biennálé, azaz kétévente tartják meg, az idei az ötödik a sorban. Ebben az évben, lévén, hogy kari vezető is, kari szintre emelték az eseményt. A növények nemzetközi napjának megrendezésébe bevonták a Kertészettudományi, a Növénytermesztési, valamint a Növényvédelmi Intézeteket is.

A program, amelyben a növények sokszínűségére fókuszáltak, minden korábbit felülmúlt.

A nemzetközi rendezvényhez az idén 64 ország csatlakozott, Magyarország kilenc programot szervezett, ezek közül Debrecenben két fő vonalra koncentráltak. Az egyik a herbáriumról szólt, ami a tanszék 53 éves herbáriumára alapoz, de idetartozik a Növényvédelmi Intézet herbológiai gyűjteménye is. Ezzel zajlott párhuzamosan a Magyar Kaktusz és Pozsgás Társulat kiállítása.

kaktusz

Illusztráció forrása: Pixabay

Előadásokat tartottak, amelyeknek célja a növények változatosságának bemutatása volt.

A laikus érdeklődőknek pedig némi szemléletváltást kívántak felmutatni, hogy az „agrár” nem csupán a szántóföldi növényeket jelenti (bár azt is), hanem annál sokkal többet: aroma-, fűszer-, kertészeti és dísznövényeket is.

A kiállításon bemutatták azt a herbáriumi anyagot, amelyik 1971-ben került a Növényélettani Tanszék tulajdonába. Ez körülbelül harmincötezer lapot tartalmaz, kiállítani csak egy elenyésző részét tudták. A páratlan anyag eredetileg a Degen-gyűjteményből származik. Az érdeklődők megtekinthették Siroki Zoltán tanszékvezető gyűjteményének egy részét is.

herbárium

Adonis vernalis dr. Czakó herbáriumából 1898-ból.
Fotó: Avar László

Ez is érdekelheti:

Innováció a futóhomokon

A sokarcú zuzmó

Forrás: Magyar Mezőgazdaság