Azonban a betegség már az antarktiszi csérekre és a vándorló albatroszokra is átterjedt.
Időzített bomba a madárinfluenza
Annyira nem meglepő az, hogy a pingvinekig jutott a madárinfluenza. A vírus már jelen van a Falkland-szigeteken élő szamárpingvinekben, mely mindössze 1500 kilométerre keletre található Dél-Georgiától. A betegség megjelenése így csak idő kérdése volt.
„A halfarkasok Dél-Amerika partjainál telelnek, ahogy az óriáshojszák is, melyekről úgy gondoljuk, hogy a betegség vektoraiként behurcolták azt Dél-Georgiába” – mondta Ratcliffe.
A kutatók most azt figyelik, hogyan mozog a különböző pingvin fajok között a betegség. Dél-Georgiában ugyanis királypingvinek, szamárpingvinek, bóbitás pingvinek és állszíjas pingvinek is élnek.
Ezek közül a bóbitás, vagy más néven makaróni pingvinek a déli félteke hamarosan kezdődő telét a tengeren töltik majd, ami segíthet elkerülni a betegséget. A király- és szamárpingvinek azonban továbbra is kijárnak majd a partra pihenni, ami kedvez egy járvány kitörésének.
Az antarktiszi régió egészét tekintve azonban megállapítható, hogy a járvány tovább terjed délre. Ennek bizonyítéka az a két elpusztult halfarkas, melyeket argentin kutatók találtak a kontinens egyik félszigetén. Mindkét állatból a súlyosan fertőző HPAI vírust mutatták ki.
De hogy milyen gyorsan fog elterjedni és milyen hatásai lehetnek, az egyelőre bizonytalan – mondta Dr. Ashley Banyard, aki az APHA madárvirológiai munkacsoportját vezeti.