Az elkeseredett küzdelem során 2022 júniusa óta (ekkor találták az első fertőzött családot) több, mint 14 ezer fertőzött méhcsaládot pusztítottak el, melyben kimutatták ezt az apró parazitát. Múlt hét szerdán azonban a kormány elismerte, hogy a 64 millió dolláros tervük a varroa megfékezésére csődöt mondott, ezért inkább arra kérik a méhészeket, készüljenek fel az együttélésre a parazitára – írja a Phys.org.
Egy közleményben azt írták:
Ausztrália volt az utolsó jelentős méhészkedő ország, mely sikeresen tartotta távol ezt a kártevőt.
Saul Cunningham, az Ausztrál Nemzeti Egyetem ökológusa szerint a varroa-fertőzés a beporzástól függő mezőgazdasági ágazatokban is kárt tesz majd.
Az ausztrál őshonos méhek ellenállónak bizonyultak a varroa atkával szemben, azonban jelenleg a méztermelés vagy a mezőgazdasági beporzás szempontjából sincs semmilyen jelentőségük.
Volker Herzig, a Napfény Part Egyetem kutatója szerint az „utolsó szög a koporsóba” egy kormányzati döntés volt, amely lehetővé tette a méhészek számára, hogy méhcsaládjaikat az államhatárokon túlra szállítsák, hogy segítsenek a beporzásban.
Herzig szerint Ausztráliának „most végleges megoldásokat kell találnia méhcsaládjaink kezelésére”, amit „a világ legtöbb országa” már évek óta megtesz.
James Dorey, a Flinders Egyetem méhkutatója szerint a kormány döntése „eléggé sokkoló” volt.
„Ennek a döntésnek a hatásai még évtizedekig érezhető lesz abban, ahogy a méhészek a családjaikat kezelik, vagy a gazdák a növényeik beporzását intézik” – mutatott rá. Szerinte