A hosszú, fizikailag megterhelő periódusok között minden gerincesnek, beleértve az embereket is, szüksége van pihenőre. Ez alatt nyilvánvaló, hogy lassítani kell a szívműködést, és a fáradt, esetleg sérült izomzatot kell regenerálni. Emellett azonban a kevésbé hangsúlyos fiziológiai rendszereknek is helyre kell állnia. Az intenzív fizikai aktivitás ugyanis hatással van az egyedek alapvető immunvédelmére is – írja a Phys.org.
A vándorlásuk alatt a madarak rendszeres időközönként pár nap pihenőt tartanak, ami alatt feltöltik energiaraktáraikat. Korábban úgy gondolták, hogy ez mindössze a megfogyatkozott zsírtartalékok visszaépítésére szolgál. Azonban
A kutatók olyan kistestű vándorló énekesmadarakat vizsgáltak, mint az erdei pinty, erdei szürkebegy, és a kerti rozsdafarkú – és mérték, hogyan változik az immunrendszerük amikor pihenőket tartanak a vándorlás alatt.
A különböző egyedektől és fajoktól történt mintavételek alapján és az adatok kielemzésével a kutatók megmutatták, hogy a vándormadarak képesek az immunrendszerük számos paraméterét helyreállítani, amikor pár napos pihenőket tartanak – azaz egy kis időre megszakítják a vonulást.