Sovány talajra
Az ázsiai származású kövér porcsin (Portulaca oleracea) a porcsinfélék családjába tartozik. Szinte az egész világon elterjedt, de főleg a trópusi, szubtrópusi területek növénye. A talajjal szemben nagyon toleráns, szereti a napos helyet, melegkedvelő. Nálunk csak a meleg idő beállta után kezd csírázni, aztán türelmesen kitart a fagyok érkeztéig. Szakaszosan vethető. Amikor igazán jól érzi magát, szívesen nyújtózkodik, méretesebb leveleket fejleszt, míg kedvezőtlenebb körülmények között a földre lapulva próbál túlélni. Szétterülő párnája a túlnyomórészt homokos területeken összefogja és takarja a talajt, sőt, még fitoremediációs hatása is van. Magjai gyorsan beérnek.
Termesztett változata a török salátaként ismert Portulaca oleracea var. sativa, mely felálló hajtású és magasabb, mint „földönfutó mostohatestvére”.
Szuperzöldség
A világ különböző részein óriási jelentőséggel bír táplálkozás- élettani hatásai miatt, ősidők óta elterjedt élelmiszerként történő használata. Kissé savanykás, húsos leveleit, szárait legjobb nyersen fogyasztani, lehet savanyítani és fermentálni, szokás még gőzben párolni, és levesbe is főzhetők.
A lelkes tanulmányozás következtében már 85- féle vegyületet azonosítottak benne, köztük flavonoidokat, alkaloidokat, katekolaminok, lignánokat, terpenoidokat, betalainokat, szerves savakat, etc. Azon ritka szárazföldi növények egyike, amelyek képesek omega- 3 zsírsavat szintetizálni – amik főként a levelekben és a szárban összpontosulnak -, mégpedig igencsak jelentős koncentrációban.
Érdemes megjegyezni, hogy a baromfik omega -3 zsírsavban gazdagabb tojásokat tojnak, ha ez a magas tápértékű növény is szerepel az étrendjükben.
Gyógyászati felhasználása
Az ókori szövegeken túl (pl.: Dioscorides, Avicenna, szanszkrit iratok, TCM) számos etnobotanikai utalás hitelesíti, hogy az emberiség nagyon régóta ismeri és használja a porcsint gyógyításra. Az őslakos közösségek cukorbetegség, húgyúti fertőzések, vese-, szív- és érrendszeri betegségek, hasmenés és fejfájás ellen használták. Az indiánok a pépesített leveleket égési sérülések hűtésére, bőrbetegségek, sebek, fekélyek, kígyó- és rovarcsípés gyógyítására, valamint fájdalomcsillapításra is használták.
Egy idén megjelent metaanalízis 44 országban elterjedt alkalmazási területeit gyűjtötte össze, amiből nagyon érdekes szemezgetni. Afganisztánban a magvakat hasmenés és felsőlégúti fertőzések esetén használják.
Több országban is alkalmasnak találták a kiválasztó szervrendszer működésének javítására, húgyúti betegségek és vesefertőzések kezelésére. A tradicionális kínai orvoslás lázcsillapításra, hasmenésre, húgyúti fertőzésekre és méregtelenítésre javasolja.
Egyike a leghasznosabb gyógynövények kitüntetett csoportjának
Az utóbbi években született kutatási eredmények arra engednek következtetni, hogy őseinknek nagyon is jó meglátásaik voltak ezzel a növénnyel kapcsolatban. Íme, néhány megerősítés, amiért érdemes jelen korunkban is megbecsülni:
-erős antioxidáns vegyületeinek (pl.: prolin, betalain, oleracein K és L, glutation, valamint a béta- karotin, C-, és E- vitamin) köszönhetően segít az oxidatív stressz kezelésében
-a benne található poliszacharidok, továbbá az oleracein E és L antidiabetikus hatású, mérséklik a vércukorszintet, javítják az inzulinérzékenységet, csökkentik a cukorbetegség kialakulásának esélyét
-a porcsinkivonat ígéretes lehetőség számos ráktípus ellen
-antibakteriális, antivirális (kivonata vírusellenes aktivitást mutatott az influenza A (IAV) és a HSV- 2 ellen) és gombaellenes tulajdonságokkal rendelkezik
-igazoltan gyulladáscsökkentő hatású
-szívbarát, serkenti a vérkeringést, védi az artériákat, mérsékli az érelmeszesedés kialakulásának esélyét, kiváló a kardiovaszkuláris problémák megelőzésére
-hasnyálmirigy, gyomor- és májvédő hatással rendelkezik, magjai nagyon hatékonyak a nem alkoholos zsírmáj ellen
-javítja az alvás minőségét, ezért a jövőben fontos lehet az álmatlanságban szenvedő betegek számára
-poliszacharidjai állatkísérletekben védő szerepet töltöttek be ólom okozta memóriazavar esetén
-kivonata védőhatást fejthet ki a Parkinson- kór kialakulása ellen
-hörgőtágító és antiasztmatikus hatással rendelkezik
-főzetéből borogatást készíthetünk izomgörcsre, mivel ellazítja a vázizomzatot
-sebgyógyító hatással is rendelkezik
Ez a szerény és végtelenül szívós növény rengeteg egészségügyi előnnyel vértezhet fel minket. Remélhetőleg hamarosan nálunk is jobban elismerik, hiszen jelentős táplálkozás- élettani hatásai és a felvonultatott bioaktív vegyületei miatt már nem hagyhatjuk figyelmen kívül. Sőt, egészen bizonyos, hogy a jövőben még a mostaninál is fontosabb szerep jut számára.