Normal
0
Az agarászat a történelem során eleve hátrányból indult: 1948-ban betiltották hazánkban, ezt követően pedig 20 éven keresztül nem lehetett arra használni, amire a fajta eleve elrendeltetett. A tenyésztése csak akkor kezdődhetett meg, amikor a Nemzetközi Kinológiai Szövetség (FCI) később elismerte új magyar fajtaként, de kizárólag kiállítási és pályaversenyzési célból történhetett a tenyésztés.
Akik pedig még csak most szándékoznak letenni a vadászvizsgát, majd agarászattal szeretnének foglalkozni, a vadásztanfolyamra jelentkezés alkalmával kérvényezhetik a kiegészítő agarász vizsga letételének lehetőségét.
A vizsga abszolválását követően a kutyának is vizsgát kell tennie (VAV – vadászati alkalmassági vizsga), hogy a későbbiekben egyéni és társasvadászaton aranysakálra és rókára, valamint társasvadászaton mezei nyúlra lehessen vele vadászatot folytatni.
A várhatóan évről évre egyre több vadászaton megjelenő agarász plusz bevételi forrást eredményezhet a vadásztársaságoknak, továbbá ez hasznára válik a nyúlállománynak is, hiszen az agár köztudottan szelekciós vadászatot folytat. Mindez azt eredményezi, hogy a tenyészkiválasztás során tenyésztési szempontból a fajtában minőségi fejlődés várható. Mostantól a vadászaton látott gyakorlati tapasztalatok segítenek kiválasztani az egyedeket, amelyek érdemesek lehetnek a továbbtenyésztésre.