A tavaly ősztől idén májusig tartó munkálatok során a tavat megtisztították az iszaptól, megjavították a rajta található zsilipet, majd feltöltötték. A közelben a túrázók védelme és a közlekedés biztonsága érdekében korlát is épült egy veszélyes útszakaszon.
Az Apátkúti-patak vízgyűjtő területén – ahol a tó is található – a patak igen heves vízjárása folytán jelentős mennyiségű hordalék keletkezik, aminek a nagy része a tóban rakódik le. A patakon árvizek is levonulnak, amelyek szintén az iszap felgyülemlését okozzák.
A munkálatokat tavaly szeptemberben kezdték a Visegrádi Erdészet szakemberei a tó leeresztésével, amit októbertől a kotrás követett. (A kotrás az Ördögmalom étterem előtti hordalékfogónál is megtörtént.) A mederből kikotort iszap mennyisége meghaladta a 3000 m3-t. Szükséges volt a tavon lévő zsilip fagyási károsodásainak javítása is, amit májusban végeztek el. Az Apátkúti-tó rekonstrukciója ezt követően a tó újbóli feltöltésével fejeződött be.
E mellett a turisztikai infrastruktúrát korszerűsítő munkálatok is folytak: az Apátkúti-völgyben a patakba becsatlakozó Magda-forrásnál 35 méteres szakaszon védőkorlát épült az aszfaltúton. Ezen a részen az út szintjénél mintegy 4-6 méterrel lejjebb, egy szakadékban folyik az Apátkúti-patak, az ide épített korlát ezt a balesetveszélyes szakaszt teszi biztonságosabbá. Ráadásul igen sok kiránduló is megfordul erre, hiszen a közelben található Telgárthy-rét népszerű túracélpont, illetve a Pilis Bike kijelölt kerékpárpáros úthálózat ugyancsak erre vezet. A védőkorlátot a Pilisi Parkerdő a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósággal együttműködve, tájképi szempontokat is figyelembe véve alakította ki.
A klímavédelem miatt is fontos
Az Apátkúti-tó rekonstrukciója természetvédelmi és közjóléti szempontból egyaránt kívánatos volt. Az eredetileg a hordalék felfogására létesített tó mára főként közjóléti feladatokat lát el, napjainkra a Visegrádi-hegység egyik népszerű kirándulóhelyévé vált. Fenntartása, rendezése komoly természetvédelmi jelentősége, a benne élő kétéltű állomány miatt is halaszthatatlanná vált. Az ilyen vizes élőhelyek, tavak időszakos jellegének javítása azért szükséges, mert a párzási időben még peterakásra alkalmas vízállások egy része nyár elejére teljesen kiszáradt. Fontos szerepük van továbbá a vízvisszatartásban, ennélfogva pedig a klímavédelemben.