Sokan rosszallják, hogy nem veszik komolyan az esőerdő tragédiáját. A környezetvédők szerint nagyon későn és alig hallhatóan emelte fel hangját a világsajtó. A Föld tüdeje három hete lángol, és csak az elmúlt napokban indult el a komolyabb figyelemfelkeltés és a pénzgyűjtő kampányok.
Brazília űrkutatási ügynökségének (INPE) jelentése szerint egyre gyakoribbak az erdőtüzek, amiért a brazil miniszterelnök, Jair Bolsonaro politikáját teszik felelőssé. Idén riasztó mértékben megnőtt a helyi farmereknek tulajdonított erdőirtás, és a terület kizsákmányolása.
Amazónia esőerdői még mindig lángolnak. A világ vezető politikusai és ismert emberek is anyagi támogatást szeretnének nyújtani. Remélhetőleg Brazília nyitott lesz ezek elfogadására.
youtube://v/YDJl-0lsCoY
Az esőerdő kiirtása, és annak következményei közvetetten bennünket is érintenek. Fontos tudnunk, mivel és hogyan segíthetünk a hétköznapokban.
Vásároljunk kevesebb papír- és faterméket
Tudatosan figyeljünk arra, hogy kevesebb papír- és faterméket vásároljunk. Spóroljunk velük, például a papír mindkét oldalát használjuk. Válasszunk alternatív papírterméket. Olyat, amely nem fából, hanem kenderből vagy hulladék szalmából készül.
Jótékonykodjunk
Támogassuk azokat az alapítványokat, nonprofit szervezeteket, melyek az amazonasi esőerdő megőrzéséért harcolnak. Az alábbi jótékonysági szervezeteket tartják a legmegbízhatóbbnak:
Amazon Conservation Association
Amazon Conservation Team
Amazon Watch
Rainforest Foundation US
Csökkentsük a fosszilis tüzelőanyagok használatát
A fosszilis tüzelőanyagok meg nem újuló energiaforrások, mint például a kőszén, kőolaj, földgáz. Elégetésükkel szennyező anyagok kerülnek a légkörbe. Tudósok szerint ez a klímaváltozás egyik fő kiváltója. Szóval, ahol csak lehet csökkentsük a szén-dioxid-kibocsátásunkat. Például, autó helyett menjünk kerékpárral a munkába.
Együnk kevesebb marhahúst
A helyi farmerek hatalmas erdőrészeket vágnak ki vagy égetnek fel, hogy helyet teremtsenek az állatok számára. Brazília a marhahús legnagyobb exportőre a világban. Úgy segíthetünk, hogy csökkentjük a marhahús fogyasztását.
Legyünk tudatosabb vásárlók
Legyünk tudatos vásárlók, olvassuk el a megvásárolni kívánt élelmiszerek leírását. Ha az összetevők között van pálmaolaj, inkább ne vegyük meg, ugyanis a pálmaolaj nagy részét az esőerdőkben kivágott fákból nyerik.
A zöldségeket és gyümölcsöket helyi termelőktől vegyük, ezzel is kerülve a környezetszennyezést, és segítve a fenntartható fejlődést.
Vonjuk felelősségre a cégeket
Ha rájövünk, hogy egy cég környezetvédelmi szempontból felelőtlenül viselkedik, hallassuk a hangunkat. Kiválóak erre a közösségi oldalak, vagy blogok. Összefogással és kitartással megváltoztatható a vállalkozások álláspontja (is).